Sivilce (Akne)

Akne ve Sivilcenin Farkı Nedir?

2 dk.
Akne ve Sivilcenin Farkı Nedir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilce akne aynı şey mi? Bu yazımızda akne ve sivilcenin farkına değiniyoruz.

Birçoğumuzun hayatında en az bir kere yaşadığı, bir çoğumuzun da yetişkin olmasına rağmen hala yaşamaya devam ettiği en önemli cilt sorunlarının başında sivilce yani akne problemi geliyor. Peki akne ve sivilce arasındaki fark nedir? Kusursuz bir cilde sahip olabilmen için akne-sivilce konusuna bir açıklık getiriyoruz?

Akne ve sivilce arasındaki fark nedir?

Akne ve sivilce arasındaki fark nedir?

Kimileri dönem dönem, nadir olarak cildinde birkaç sivilce ile karşılaşabilir. Kimileri ise uzun dönemler boyunca sürekli tekrarlayan, kızarık, iltihaplı akne problemi yaşıyor olabilir. Bu iki durum da akne ve sivilce arasındaki farkı açıklamayabilir.

Cilt üzerinde çıkan bu kusurlar, halk arasında daha çok sivilce olarak adlandırılsa da, aslında sivilce ve akne birbirinden farklı şeyler değildir. Akne daha çok tıbbi bir terimdir ve buna yönelik bir tedavi içerir.

Genellikle halk arasında sivilce daha hafif, akne ise daha yoğun ve bir cilt rahatsızlığını ifade edecek şekilde kullanılıyor. Ama gerçekte hem sivilcenin hem de aknenin nedenleri ve tedavi yöntemleri aynıdır.

Fakat bu noktada akne sorununun daha uzun süreli bir problemi işaret ettiği düşünülebilir. Dermatologlar arasında akne olarak ifade edilen cilt rahatsızlığı, ciltte sivilceler, kızarıklıklar, yağlanma ve enflamasyon şeklinde kendini gösterebilir.

Akne / sivilce nedir sorusunun daha detaylı bir yanıtını almak için makalemize göz atabilirsin.

Hangi noktada akne tedavisine yönelmek gerekir?

Hangi noktada akne tedavisine yönelmek gerekir?

Cildindeki akne / sivilceler uzun süredir tekrarlıyor, ne yaparsan yap geçmiyor, ağrılı veya acılı bir his veriyorsa bir dermatoloğa danışıp akne tedavisine başlaman gerekebilir. Akneye eğilim gösterebilen ciltler için uygun ürünler kullanıp, cildindeki yağlanmayı kontrol altına alman yararlı olacaktır. Bununla birlikte, dermatoloğun muayenesi sonrası önereceği tedavi seçenekleriyle akne iyileşme sürecine başlayabilirsin.

Editörün Favorisi

Eğer yağlı ve akneye eğilim gösterebilen bir cilde sahipsen, cilt problemleri üzerinde etkili olan La roche Posay Effaclar serisini kullanabilirsin. Ciltteki yağlanmayı kontrol altına alan, cilt kusurlarının görünümünü azaltan bu seri, akneye eğilim gösteren ciltler için son derece etkili. Eğer yeni kullanmaya başlayacaksan Effaclar Tanışma Kiti'ni tercih edebilir, cildin için ihiyacın olacak temizleme jeli ve bakım kremini deneyebilirsin. La Roche Posay Effaclar serisi hakkında yorumlarımızı da makalemizden okuyabilirsin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap