Cilt Temizleme

Yüzünü Yıkamadığında Ne Olur?

3 dk.
Yüzünü Yıkamadığında Ne Olur?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt bakımında en çok temizlik adımının altını çiziyoruz. Cildini temizlemenin önemini neredeyse her cilt bakımı yazımızda tekrar tekrar belirtiyoruz. Bugün de konuya farklı bir açıdan bakalım. Sence yüzünü temizlediğinde cildinde neler oluyor? Aslında yüzünü yıkamak, tıpkı ellerini temizlemek kadar gerekli ve önemli. Bu makalemiz cildini düzenli temizlemeyenler için! Bakalım yüzünü yıkamadığında cildinde neler oluyor?

Yüzünü temizlemezsen ne olur?

Yüzünü temizlemezsen ne olur?

Gün içinde cildini temizlemediğin takdirde cildine temas eden kirli hava gözeneklerinde yağ ve kir biriktirir. Eğer spor yaptıysan cildinin terlemesiyle birlikte gözeneklerin tıkanır ve en basit tabirle nefes alamaz. Çevremizden bazen şöyle yorumlar duyuyoruz, ‘Bugün evden çıkmadım ki, makyaj yapmadım ki yüzümü temizlememe gerek yok’. Bu gibi cümlelerin hiçbir doğruluk payı yok. Evde zaman geçirmek cildinin yağlanmasına engel olamaz. Tam tersi, havasız yerlerde cildimiz daha fazla yağlanma eğilimine girebilir. Sebum, ölü deri atıkları ve ter gibi en doğal içerikler gözeneklerimizin tıkayarak cilt sağlığımızı riske atabiliyor.

Peki ya makyaj yaptıysak? O zaman cilt temizliği zaruri hale gelir. Çünkü makyaj malzemelerinin içindeki kimyasal içerikler direkt olarak cildinin yağ dokusuyla birleşerek gözeneklerine hücum ederler. Bu nedenle tek makyajı ürünlerini en fazla cildinde 12 saat tutmanı öneririz. Gözeneklerinin kirlenmesi demek cildinin pürüzsüzlüğünün riske girmesi, cildinin aşırı yağlanması / kuruması, siyah noktaya açık hale gelmesi ve gözeneklerinin daha büyük görünmesi anlamına gelebilir. 

Yüzünü nasıl temizlemelisin?

Yüzünü nasıl temizlemelisin?

Yüzünü sadece suyla temizlemek yeterli olmaz. Cildindeki kirleri ve gözeneklerinde biriken yağları arındıracak bir yüz temizleme ürünü kullanmanı öneririz. 

Her cilt tipine uyan ve cildi derinlemesine temizleyen bir ürün arıyorsan senin için Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli'ni öneririz. %96 doğal kaynaklı olan bu yüz temizleme jeli, formülündeki hyaluronik asit ve aloe vera sayesinde cildini kurutmadan arındırıyor. Aşırı yağlanma ve makyaj kalıntıları nedeniyle genişleyen gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olan Garnier yüz temizleme jeli, cildinde ağır bir his bırakmaz, taze ve ferah bir görünüm yaratır. Temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı etkisi olan yüz temizleme jelini, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yüz ve boyun bölgesi için kullanabilirsin. Makyaj yapmasan dahi cildini temizlemen gerektiğini unutma. En iyi makyaj çıkarma yöntemleri için de seni bu yazımıza alalım.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt tipine uygun yüz temizleme önerileri

Cilt tipine uygun yüz temizleme önerileri

Konu cilt temizleme ürünleri olduğunda farklı farklı öneriler ile karşılaşabilirsin. Genellikle yağlı cilde uygun olanlar, kuru ciltleri kurutma eğilimi gösterebilirler. Tam tersi kuru cilt tipi için uygun olan yüz yıkama jelleri de yağlı ciltte istenmeyen parlamaların oluşmasına yol açabilir.

Eğer risk almadan her cilt tipi için uygun bir yüz temizleme jeli istiyorsan senin için Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli'ni öneririz. Ne yağlı ciltte parlama, ne de kuru ciltte ekstra kuruluk yaratan bu temizleme jeli, her cilt tipini derinlemesine temizleme özelliğine sahip. Bizim gibi dönem dönem cilt tipinde farklılıklar olan veya burun bölgesi yağlı, yüzünün geri kalanı kuru olanlar için mutlaka Garnier yüz temizleme jelini tavsiye ederiz. Cildini anında ferahlatan ve yumuşacık yapan bu ürünü kullandıktan sonra farklı bir ürün denemek istemeyeceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap