Siyah Nokta

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

5 dk.
Siyah Noktalar Nasıl Geçer?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Herkesin cilt sorunları konusundaki nadir ortak noktalarından biri siyah noktalar! Özellikle burun üzerinde kendini belli eden o minik siyah noktaları sıkmamak için eminiz ki sen de kendini zor tutuyorsundur... Peki bu siyah noktalardan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? Siyah noktalarla ilgili bildiğimiz her şeyi bu yazımızda derledik!

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar, kir ve yağlar tarafından tıkanmış gözeneklerdir. Bu tıkanmanın oksijene maruz kalmasıyla siyah renge dönüşür. Daha çok burun ve T bölgesi gibi gözeneklerin daha gevşek ve daha büyük olduğu noktalarda görülür.

Komedonal akne de denilen siyah noktalar, açık komedona sahiptir. Yani siyah noktaları sıktığında içerisindeki yağın ve kirin dışarı çıkabiliyor olması açık komedona sahip olması demektir. Tabii aynı şekilde açık komedona sahip olduğu için yağ ve kir daha çabuk içerisinde dolabiliyor.

Siyah nokta neden olur?

Siyah nokta büyük oranda yağ, ölü deri ve kirlerin birikmesiyle oluşur. Ayrıca bir dizi etkenden kaynaklanabilir. Hormonlara bağlı olarak aşırı miktarda yağ üretilmesi, hormonal dengeyi bozabilecek stres, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek kozmetik ürünleri gibi nedenleri de vardır.

Bunun yanında, genetik olarak daha büyük gözeneklere veya çok yağlı bir cilde sahip olmak, sebum üretimini aşırı hızlanmaya iten hormonal dengesizlikler de neden olur.  

Siyah nokta nasıl geçer?

1.Siyah noktaları sıkmamalısın

Siyah nokta nasıl geçer?

Gizli gizli siyah noktalarını sıktığını biliyoruz! Ancak siyah nokta çıkarmak, doktora danışılmadıkça ya da uzman tarafından, özel aletlerle yapılmadıkça gözeneklerin daha da tıkanmasına neden olabilir. Hatta daha kötü senaryolarda sivilcelere de neden olabilir.

2.Burun bantları?

Burun bantları

Siyah noktaları çıkartmak için burun bantları da çok sık kullanılıyor. Burun bantları, burun üzerindeki siyah noktaları anlık olarak temizliyor. Ancak bunu yaparken burun üzerindeki tüyleri de temizliyor. Böylece burun üzerinde tüylenmeye neden oluyor. Ayrıca gözeneklerin genişlemesine ve yağın, kirin gözeneklere daha çabuk dolmasına neden olabiliyor.

3.Neden oluştuğunu bilmen gerekir

Siyah noktalar

Neden siyah noktaların olduğunu, kökenini bilmeden tedaviye başlayamazsın. O nedenle siyah noktaları fark ettiğinde dermatoloğa danışmanı öneririz. Ancak bu şekilde doğru tedavi yöntemini bulabilirsin.

4.Cildini temiz tut

Cildini temiz tut

Siyah noktalar, ciltteki yağın ve kirin birikiminden oluştuğu için cildini daima temiz tutman önemlidir. Cildini düzenli olarak, cilt tipine uygun temizleme jelleri, tonikler gibi ürünlerle temizleyerek cildinde kalıntıların oluşmasına engel olabilirsin.

Editörün Favorisi

Siyah noktalara engel olmak için mutlaka bu soruna yönelik temizleyicileri kullanmalısın. Bizim favorilerimizden biri, Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada. Kömür, yaban mersini özü ve salisilik asit içeren bu ürün, cildi arındırıyor, matlaştırıyor ve sebum dengesi sağlıyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

5.Nemlendir

Nemlendir

Siyah noktaları olanların, cildi yağlı olanların en sık düştüğü hatalardan biri ciltlerini nemlendirmemeleri. Aslında en çok neme ihtiyaç duyan cilt tiplerinden biri de yağlı ciltlerdir. Ciltteki yağ dengesi bozulduğunda, cilt çok fazla kuruduğunda aşırı yağ üretmeye başlar. İşte bu da sivilceleri, siyah noktaları tetikler. Bu nedenle cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanarak cildini nemlendirmeyi unutmamalısın.

6.Temizleme fırçalarından yardım al

Temizleme fırçaları

Cildi derinlemesine arındırmak için, temizleyici jellerini fırça yardımıyla uygulamayı deneyebilirsin. Özellikle son dönemde çok popüler olan cilt temizleme fırçalarıyla cildini arındırabilirsin.

Siyah noktalar için temizleme rutini nasıl olmalı?

İlk adım:

Cilt tipine uygun bir temizleyiciyle yüzünü güzelce yıkamalısın. Eğer cildin yağlı ve akneye eğilimliyse Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel’i kullanabilirsin. İlk kullanımdan itibaren cildin mat ve sebumu azalmış görünür. Ayrıca gözenek görünümünü de azaltmaya destek olur. 

İkinci adım:

Ardından gözeneklerin küçülmesine destek olan bir tonikle yüzünü kalıntılardan arındırmalısın.

Editör önerisi: Tonik olarak da sana önerimiz, cildi arındırıp gözeneklerin açılmasına yardımcı olan, olgun ciltlere uygun SkinCeuticals Blemish + Age Toner. İçinde salisilik asit de bulunan bu tonik, fazla sebumu temizliyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Siyah noktalar

Üçüncü adım:

Salisilik asit içeren bir cilt bakım serumu ya da kremini cildine uygula. Tabii bu ürünleri uzmana danışmadan uygulamamalısın. 

Dördüncü adım:

Salisilik asit, cildin üst katmanını soyan bir madde olduğu için cildini UV ışınlarından korumak için güneş koruyucu krem uygulaman gerekir. Güneş korucu kremi, hava kapalı da olsa mutlaka kullanmanı öneririz.

Siyah noktalara ne iyi gelir?

Siyah noktalara ne iyi gelir?

Peki, siyah noktalara ne iyi gelir? Siyah noktaların varsa ve cildin akneye eğilimliyse Salisilik asit içeren ürünleri kullanmanı öneririz.

Salisilik asit, sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılan, mikro soyucu etkiye sahip bir maddedir. Cildin üst katmanını soyup, sağlıklı, berrak cildi ortaya çıkartır. Salisilik asit içeren cilt bakım kremleri, temizleyiciler, cildinin siyah noktalarından arınmasına destek olabilir.

Editör önerisi: Siyah noktaların görünümünde azalma sağlayan, ilk uygulamadan itibaren, gün boyu sürecek taze bir cilt hissi için cildi arındıran bir krem önerimiz var sanan: La Roche-Posay Effaclar K (+) Jel! LHA ve salisilik asit içerikli formülü ile cildi tahriş etmeden mikro soyucu etki gösteren bu jel cildi temizler, gözenekleri açar ve tekrar tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Siyah nokta temizleme yöntemleri nelerdir?

Yukarıda önerdiğimiz bakım rutiniyle siyah nokta oluşumunu engellemeye destek olabilirsin. Bunun dışında var olan siyah noktalardan kurtulmak için aşağıdaki yöntemler de bulunuyor.

1.Peeling

Peeling

Peeling yapmak, ölü deri hücrelerinin üst katmanını temizler. Böylece cildini, kalıntı, kir ve yağa kadar her şeyi gözeneklerin üst tabakasını tıkamadan etkili bir şekilde arındırabilirsin. Bu konuda peeling etkili temizleyicilerden yardım alabilirsin. Tabii peeling yaparken, cildine nazikçe uygulamayı, cilt tipine uygun bir peeling kullanmayı ve peelingi haftada sadece 1 kez uygulamayı unutmamalısın.

2.Estetik yöntemler

Estetik yöntemler

Son zamanlarda hydrafacial gibi cildi arındırıp temizleyen cilt bakım yöntemlerini eminiz ki sen de duymuşsundur.  Hydrafacial, vakum yöntemiyle cildin temizlenip arınmasını sağlayan bir yöntemdir. Sivilce, cilt yenileme ve lekeler gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Siyah noktalarından arınmak için güzellik merkezlerinde uygulanan hydrafacial uygulamasını deneyebilirsin. Ancak gerçek etkisini, düzenli olarak yaptırarak görebildiğini de söylemeliyiz. 

3. Kil maskeleri

Kil maskeleri

Kil maskeleri de ciltteki ve gözeneklerdeki kiri iyi bir şekilde arındırdıkları için siyah nokta geçirme konusunda çok etkililer. Eğer siyah noktaların için iyi bir kil maskesi arıyorsan, L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maskesi'ni deneyebilirsin. Formülündeki 3 saf kil ve su yosunu özü ile cildi kurutmadan siyah noktaları gidermek için bu kil maskesi son derece kullanışlı.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap