Lancome Skin Science Club Deneyimimiz

HEMEN İNCELE

Sivilce (Akne)

Sivilceleri Kurutmak İçin Denediğimiz En Etkili 6 Yöntem

3 dk.
Sivilceleri Kurutmak İçin Denediğimiz En Etkili 6 Yöntem
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Tam da en önemli günlerden önce, sabah uyandığında aynaya bir bakarsın ki yüzünde bir sivilce belirmiş! Hep de böyle zamanlara denk gelir zaten… Ne yazık ki sivilceyi bir gecede tamamen yok edecek bir ürün yok. Ancak sivilcenin kurumasına destek olabilen, sivilceyi söndürmek için denediğimiz ve sevdiğimiz bazı yöntemler var. Bu yöntemleri öğrenmek, sivilceden kurtulma yollarını keşfetmek isteyenleri yazımızın devamına alalım!

1.Cildini temizlemelisin.

Cildini temizlemelisin

Her şeyden önce cildini derinlemesine temizleyip, cildinde biriken kalıntılardan, kirden, yağdan arınman gerekiyor. Özellikle cildini derinlemesine arındırabilecek temizleyicilerle gözeneklerini arındırıp sivilce oluşumuna da engel olabilirsin. Ancak temizleyicileri uygularken dikkatli olmalısın. Sivilcenin kopmasına neden olmayacak şekilde, nazikçe uygulamalısın.

Editörün Favorisi

Temizleyici jel olarak biz La Roche-Posay Effaclar Jel'i çok severek kullanıyoruz. Yağlı, akneye eğilim gösteren ciltlere özel bu jel, ciltte kuruluk hissi yaratmadan nazikçe temizler. Cildi kirden ve fazla yağdan arındırır, temizlik ve tazelik hissi verir.

Önerilen cilt bakım rutini

2.Salisilik asitin etkisinden yararlanabilirsin.

Salisilik asit

Kurutmak istediğin sivilce, kistik bir sivilce ise cilt yüzeyinin altına işleyecek bakım ürünlerinden destek alman gerekir. Salisilik asit gibi cilt yüzeyine ve cildin alt tabakasına işleyen içerikler, sivilceyi söndürmek için en ideal içeriklerdendir. Ciltteki ölü hücreyi gidermeye yardımcı oluyor. Ancak mikro soyucu etkiye sahip olduğu için dermatoloğuna danışarak yararlanmanı tavsiye ediyoruz.

Editörün Favorisi

Salisilik asit içeren bir yüz nemlendiricisi önerisi istersen, La Roche Posay'in Effaclar Duo +'sunu tavsiye edebiliriz. Akneye eğilim gösteren ciltlerde, salisilik asit içeren formülü ile cilt problemlerinin tekrarlamasını en aza indiriyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

3.Buz kompresini deneyebilirsin.

sivilce için Buz kompresi

Sivilce kurutmak için buzun soğutucu etkisinden de yararlanabilirsin. Buz kompresi yapmak, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur. Bu nedenle bir buz küpünü kâğıt havluya sarıp sivilcenin üzerinde bir süre tutabilirsin. Bu sayede sivilce üzerindeki kızarıklığı, şişliği önlemeye destek olabilirsin. Buzu, 5 dakikalık süre boyunca birkaç kez uygulayabilirsin.

4.Elini sürmemelisin.

Elini sürmemelisin

Sivilce kurutma yöntemlerinden sayılmasa da, sivilcelerinin çabuk sönmesi için en önemli adımlardan biri, sivilceyi sürekli ellememek! Elin ister istemez sürekli sivilcenin üstüne gidiyor olabilir. Ancak bunu yaparak hem sivilcenin daha fazla yayılmasına hem de yanlışlıkla patlatıp iyileşme sürecinin uzamasına neden olabilirsin. Daha da kötüsü, sivilcen patladıktan sonra leke bırakabilir…

İşte bu senaryoların gerçekleşmemesi için şimdi ellerini o sivilcenin üzerinden çekmelisin! :)

5.”Evde yap” yöntemleri denememelisin.

Evde yap yöntemleri

Sivilceyi ne kurutur diye araştırma yaptıysan sen de birçok “evde yap” yöntemi bulmuşsundur. Diş macunundan, çeşitli bitki yağlarıyla karışım hazırlamaya kadar birçok yöntem var. Fakat ne yazık ki bu yöntemler sivilcenin kurumasındansa daha zor geçmesine, leke bırakmasına bile neden olabilir. 

Hatta uyguladığın karışımlara karşı cildin alerjik reaksiyon gösterebilir ve sivilce yok etme uğruna durumun daha kötü olmasına neden olabilirsin. Bu nedenle dermatoluğun tarafından önerilmeyen, internette gördüğün yöntemi denememelisin.

6.Sivilceli ciltlere uygun ürünlerle sivilceni gizle!

Sivilceli ciltlere uygun ürünler

Sivilce görünümünü azaltmaya destek olacak, kapatıcı özelliği olan ürünlerle sivilceni gizleyebilirsin. Ancak kullandığın bu ürünün sivilceli ciltlere uygun formda ve uygun içeriklere sahip olması oldukça önemli.  Böylece çok daha pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabilirsin.

Editörün Favorisi

Bizim bu konudaki favorilerimizden biri, cilt tonunu eşitleyen, cilt kusurlarının görünümünü kapatan Vichy Dermablend 3 Boyutlu Düzeltici Fondöten. Özellikle maske etkisi yaratmadığı için bizim favorilerimiz arasında. Tabii bir de salisilik asit içerdiği için sivilce görünümünü azaltmaya destek oluyor. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap