Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

Cilt Bakımı

Sabahları Yenilenmiş Bir Ciltle Uyanmak İçin Neler Yapabilirsin?

3 dk.
Sabahları Yenilenmiş Bir Ciltle Uyanmak İçin Neler Yapabilirsin?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Sabah uyandığında, aynada cildinin ne kadar da pürüzsüz, sağlıklı ve parlak olduğunu görmek gibisi yok! Aynada bu sağlıklı görüntüyü görmek, modumuzu bile anında değiştirip güne pozitif, enerjik başlamamıza yardımcı oluyor. Tabii maalesef her gün böyle uyanmıyoruz. Kimi zaman cildimiz yorgun, donuk ve solgun görünebiliyor.

Ancak özenli ve düzenli bakımla, rutininde yapacağın birkaç minik değişiklikle sabahları yenilenmiş, tazelenmiş, pürüzsüz görünen bir ciltle uyanabilirsin. Şimdi, neler yapabileceğini merak ediyorsan seni yazımızın devamına alalım.

1.Kullandığın yastıklara ve yatış şekline dikkat et

Kullandığın yastıklara ve yatış şekline dikkat et

Kullandığın yastıkların, cildine de etkisi olduğunu biliyor muydun? Özellikle düzenli olarak temiz yastık kılıfı kullanmanın, cildimiz üzerindeki etkisi büyük. Hatta pamuk yastık kılıfları yerine ipek yastık kılıfı kullanmanı öneririz. Buradaki mantık ise, pamuğun cildimizdeki nemi ve sebumu (diğer bir deyişle yağı) çekerek gece boyunca kurumasına neden olmasıdır. Yastığın içine çekilen nem, alerjenleri ve bakterileri çekerek saçımıza ve cildimize de zarar verebilir, reaksiyona neden olabilir. Ayrıca ipek yastık kılıfları, gece boyunca cildimize sürtündüğü için daha pürüzsüz bir yüzey sağlıyor ve bu sayede de kırışıklık görünümüne engel olabiliyor.

Bununla beraber, her gün şişmiş gözler ve şiş bir yüzle uyanıyorsan, bunun nedeni yastığının dolgun olmaması olabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsan, fazladan bir yastıkla, sırt üstü yatmayı da deneyebilirsin. Bu sayede gece boyunca yüzünde oluşabilecek ödemin birikmesini önleyebilirsin.

2.Cildini temizleyip uyu

Cildini temizleyip uyu

O gün makyaj yapmamış olsan, spor salonuna gitmemiş olsan da yüzünü yatmadan önce mutlaka temizlemen çok önemli. Cildimiz aslında gün boyunca saçlarımızdan, parmaklarımızdan kiri, cilt yağlarını topluyor, biriktiriyor. Yani evden dışarı çıkmasan bile cildini temizlemelisin.

Gece boyunca cilt hücrelerimiz yenilenir ve cilt, kendini ölü derilerden arındırmaya çalışır. Ancak cildimiz temiz değilse bu süreç sorunsuz ilerleyemez. Bu nedenle, yüzümüzü gece yatmadan önce yıkayıp temizlememiz, ertesi gün aynada göreceklerimiz açısından bir fark yaratır.

3.Gece bakımına önem ver

Gece bakımına önem ver

Cildimizi gece yatmadan önce temizlemenin yanında, bakım aşamasını da atlamamamız şart. Geceden sabaha kadar, cildimizdeki yorgunluk belirtilerinin azalmasına engel olmak için cildimizin yenilenmesine destek olacak bakımları uygulamamız gerekir. Bizim bu konudaki favorilerimizden biri Yves Saint Laurent Pure Shots Night Reboot Serum.

Yves Saint Laurent Pure Shots Night Reboot Serum

Çift fazlı formülünde cildimizi yenileyici özelliği ile bilinen Glikolik Asit ve Kaktüs Çiçeği yer alıyor. Ölü derileri temizlerken, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve korunmasına yardımcı oluyor. Özellikle cildimizin maruz kaldığı günlük stresin (hava kirliliği, UV ışınları, uykusuzluk gibi) neden olduğu donuk, solgun görünüme engel oluyor. Cildimizin yenilenmesini sağlayarak, içerisindeki Glikolik Asit sayesinde cildin yüzeysel tabakasındaki ölü hücreleri temizlerken, Kaktüs Çiçeği ile yeni cilt hücrelerini cildin yüzeyindeki oksidatif stresten koruyor. Böylece cildimiz yenileniyor, pürüzsüzleşiyor, ışıltı kazanıyor.

Yves Saint Laurent Pure Shots Night Reboot Serum

Yatmadan önce bakım rutinimize Yves Saint Laurent Pure Shots Night Reboot Serum’u eklediğimiz günden beri artık her güne yenilenmiş, tazelenmiş cilt görünümümüzle uyanabiliyoruz! :)

4.Bol su tüket

Bol su tüket

Şimdi, sabah yenilenmiş bir ciltle uyanmanın en kolay yolunu açıklıyoruz: Bol su içmek! Sabahları ışıldayan bir cilt için gün boyunca en az 2 litre kadar su içmek gerekiyor. Vücudun ne kadar nemli kalırsa, cildin de aynı şekilde bu durumda etkilenir ve daha sağlıklı görünür. Yani cildini dışarıdan, nemlendiricilerle nemli kalmasını sağlamanın yanında içerden de nemlendirmeyi unutmamalısın.

5.Telefonunu kapatıp uyu

Telefonunu kapatıp uyu

Yatmadan önce telefonunu son kez kontrol et ve ertesi sabaha kadar bir daha bakmamak üzere evin uzak bir yerine koy ya da tamamen kapat. Eğer baş ucunda telefonla yatmak gibi adetin varsa da bu rutinden hemen vazgeç. Çünkü telefonuna ne kadar uzun bakarsan o kadar süre uykundan çalmış olacaksın. Ayrıca karanlıkta gözlerini kısarak ekrana bakmak da kazayağı görünümü için hiç iyi değil; bunu unutma!

6.Uykunu aldığından emin ol

Uykunu aldığından emin ol

İyi bir gece uykusu, en iyi yaşlanma karşıtı bakımlardandır! Uykusuzluk, donuk cilde, kırışıklıklara ve ince çizgilere, göz kapaklarının sarkmasına, koyu göz altı halkalarına ve şişmiş gözlere neden olabiliyor. Bu yüzden her gece aynı saatte ve erken yatmaya özen göstermeni öneririz. Yaklaşık 8 saat kadar kesintisiz bir uykuyu hedefle ve güzellik uykunla beraber ertesi güne tazelenmiş şekilde uyan!

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap