Cilt Bakımı

pH nedir? Ciltte pH dengesi nasıl sağlanır?

3 dk.
pH nedir? Ciltte pH dengesi nasıl sağlanır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Vücudumuzu saran derimiz en önemli organların başında geliyor. Cildimizin ne kadar sağlıklı ve işlevlerini ne kadar yerine getirdiğini ise cildin pH değerinden anlayabiliyoruz. Peki, cildin pH değeri ne olmalı? Cildin pH dengesini bozan günlük etkenleri şimdi seninle paylaşıyoruz. Sen de bundan sonra cildinde kullandığın ürünlere dikkat ederek cildinin ideal pH dengesini koruyabilirsin. 

pH nedir?

pH nedir

Cildin pH değeri denildiğinde aslında cildin alkali veya asidik değeri anlamına geliyor. pH skalası 0 ila 14 arasındaki değerlerden oluşuyor. 0 değer en asidik, 14 yani en yüksek değer ise alkali olduğunu ifade eder. Derimiz, dış tabakası ter, yağ asidi ve amino asitlerden meydana geliyor. Vücudumuzu saran ve dış etkenlerden koruyan derimizin sağlığı ve ne kadar işlevsel olduğu asidik oranından anlaşılır. 

Cildin ideal pH oranı ne kadar olmalı?

Cildin ideal pH oranı ne kadar olmalı?

Cildin normal görülen pH değeri 4-6 arasında değişiyor. Cildin ideal ve olması gereken pH oranı 5.5'dir. Fakat kasık, koltuk altı ve parmak araları gibi kapalı bölgeler daha nemli olduğu için bu bölgelerin pH değeri daha alkali yani yüksektir. 

Editörün notu: Cildin ideal pH dengesini korumak için mutlaka pH oranı cildinle uyumlu olan ürünler kullanmalısın. Örneğin, kolonyanın pH değeri 2.5'dir. Bu nedenle cildin aşırı kurumasına ve sertleşmesine yol açabilir. Klasik sabunların ise pH oranı 8 ile 12 arasında değişir. Klasik sabunları kullanmak derinin yağ ve nem oranını etkiler ve cildin Ph dengesini bozar.

Editörün Favorisi

 La Roche-Posay Toleriane Caring Wash yüz yıkama jeli,

Cildinin asidik oranını korumak için pH değeri ideal olan yüz yıkama jeli kullanmalısın. La Roche-Posay Toleriane Caring Wash yüz yıkama jeli, cildini ve makyajını derinlemesine temizlerken, 5.5 pH oranı ile cildinin asit dengesini korur. Hassas ciltlere uygun olan bu yüz yıkama jelini göz makyajı çıkarmak veya günlük yüz temizlemek amacıyla kullanabilirsin. Yüzü yağlandırmayan, kurutmayan tam tersi ciltteki hassasiyeti azaltan bu yüz yıkama jelini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanmalısın. 5.5 pH değerinde yüz yıkama jeli kullanmak, cildimizi enfeksiyonlara karşı koruyacak, egzamayı önleyecek, alerjik reaksiyonların önüne geçecektir. 

Cildin pH dengesi neden bozulur?

Cildin pH dengesi neden bozulur?

Cildin pH dengesini bozan birçok faktör var. Örneğin, mevsim geçişleri, hava kirliliği gibi. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar, cildin pH oranını en çok kullanılan temizlik ve kozmetik ürünlerin bozduğu görülmüş. 

pH değeri 7 ve 7'nin üzeri olan bir yüz yıkama jeli kullandığında cildin sivilce ve akneye daha meyilli hale gelebilir. pH değeri çok yüksek olan cilt bakım ürünleri kullanmak, cildini sebum dengesini bozarak yüzünde parlamaya neden olabilir. Yüksek pH oranı, cildin asit dengesini bozarak cildin koruyuculuğunu azaltır. Bu durumda karşımıza tahriş olan ve kızarık cilt görünümü ortaya çıkabilir.  Aynı şekilde 2-3 gibi pH değeri çok düşük ürünler ise cildinde aşırı kuruluğa ve hassasiyete yol açabilir. 

Editörün Favorisi

La Roche Posay Lipikar Syndet AP+ yüz ve vücut yıkama jeli

Cildin çok kuru ve egzama sorunları baş gösteriyorsa, belli ki cildinin pH dengesi bozulmuş olabilir. Bunu düzeltmek ve cildini rahatlamak için La Roche Posay Lipikar Syndet AP+ yüz ve vücut yıkama jeli kullanabilirsin.  Hassas, çok kuru ve egzamaya meyilli olan bebek, çocuk ve yetişkinlere uygun olan bu yıkama jeli sayesinde cildin rahatlar ve pH oranı dengelenir. La Roche Posay yıkama jelinin 5.5 pH oranı, cildinin asit oranını dengeler ve cildindeki kuruluğu alır. Eğer cildinin çok kuruduğunu, sertleştiğini ve pul pul döküldüğünü görüyorsan senin için Lipikar Syndet AP+ kullanma zamanı gelmiş!

Cildin pH dengesinin bozulduğunu nasıl anlarım?

Cildin pH dengesinin bozulduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle cildine pH oranı 5.5 olmayan bakım ürünleri kullandığında cildinin asit dengesi bozulur. Derinin pH dengesi bozulduğunda cildinde kuruluk, hassasiyet, sivilce, enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve bölgesel kızarıklar görebilirsin. Bunlar senin için uyarı işaretleridir. 

Cildin pH dengesi bozulduğunda, derinin koruyuculuk işlevi de azalır. Cildindeki kolajen daha hızlı parçalanmaya, cildinin elastikiyeti azalmaya, kırışıklık oluşmaya ve ileri aşamalarda da sarkmaya kadar gidebilir. Cilt sağlığını korumak ve daha sağlıklı görünmek için cildinin pH oranına uygun bakım ürünleri kullanmalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap