Cilt Bakımı

Koruyucu Yüz Maskesinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

2 dk.
Koruyucu Yüz Maskesinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Sezgi Yetim

Sezgi Yetim

Cilt Bakım Uzmanı

+ Tüm yazıları

Koruyucu yüz maskesi takmak yeni normalimiz haline geldi. Uzun süreli maske kullanımı ter ve nefes tarafından üretilen nem nedeniyle alışılmadık bir cilt iklimi yaratmaktadır. Aynı zamanda gün boyunca yüzümüzde kalan maske, burnumuzda ve kulak arkalarımızda da iritasyona neden olabilmektedir.

Şimdi, yeni normalle beraber hayatımıza giren yüz maskelerinin cildimiz üzerindeki etkilerine beraber göz atalım.

Yeni Normalle Beraber Hayatımıza Giren Maskenin Cilt Üzerindeki Etkileri:

1-Akneye Eğilim Gösteren Cilt Görünümü

Akneye Eğilim Gösteren Cilt Görünümü

Maskenin uzun süre cildimizde kalmasının yanında stres, evde kalmaya bağlı olarak yeme alışkanlıklarında değişiklikler gibi etkenler akne oluşumunu tetiklemiş olabilir. Maskenin gözenekleri kapatması sonucunda iritasyonla birlikte akne oluşumu da gözlemlenebilir. Maske altında kalan ciltte; yağ, ter, kir ve makyaj nedeniyle kaşıntı ve akneye eğilim oluşabilmektedir.

Cildin yağlı ve akneye eğilim gösteriyor ise sana uygun cilt bakım rutinine devam etmeni öneririz. Ancak maske takmak cilt için yeni bir kavram olduğundan uygun ürünleri seçerek ekstra önlem de almak gerekebilir. Bu nedenle cildin şuan anki bakım rutinine uygun ürünler tercih etmelisin.

2-Ciltte Hassasiyet ve Tahriş Oluşumu

Ciltte Hassasiyet ve Tahriş Oluşumu

Yüz koruma maskelerinin gün boyu cildimize temas etmesi ciltteki seramidlerin azalmasına neden olur ve cilt bariyeri zayıflar. Cilt bariyerinin zayıflaması alerjenlerin cildimize daha hızlı nüfüs etmesini sağlar. Bu da kızarıklık ve hassasiyeti beraberinde getirir.

Koruyucu Yüz Maskesi Kullanımına Özel Cilt Bakımı Önerileri:

Koruyucu Yüz Maskesi Kullanımına Özel Cilt Bakımı Önerileri:

1-Günlük hijyenine dikkat et, gerekirse her gün duş al.

2-Maskeni sık sık değiştir.

3-Bol bol su iç ve yağ oranınca az besinler tüket.

3-Akneye eğilimli ciltlere özel temizleme jeli ile günde 2 kere cildini yıka.

4-Cilt bariyerini güçlendirecek nemlendiriciler tercih et.

Editörün Favorisi

effaclar

Cilt üzerindeki fazla yağlanmayı ve akneye eğilimi azaltma özelliğine sahip La Roche-Posay Effaclar serisinden çok memnunuz. La Roche-Posay Effaclar Jel, ciltteki fazla yağı arındırmaya yardımcı oluyor. Bu serinin bir de yağlı ve akneye eğilimli ciltteki akne izlerinin giderilmesine yardımcı olan Effaclar Duo+ nemlendirici ürünü var. Bu da favorilerimizden! :)

Maske alerjisi ve hassasiyeti için en uygun nemlendirici nedir?

Özellikle kuru ve tahriş olmuş bir cildin varsa kullandığın cilt bakım ürünlerini özenle seçmelisin. Almaya karar verdiğin ürünün içeriklerine bakmak senin için akıllıca bir seçim olacaktır. Cildin sahip olduğu nemi koruyacak, cilt bariyerini korumaya yardımcı olması için de seramid içeren bir nemlendirici tercih edebilirsin.

Editörün Favorisi

cerave yüz kremi

Nemlendirici olarak bir diğer favorimiz de CeraVe Yoğun Nemlendirici yüz bakım Kremi. Seramid içeren, cilt bariyerini güçlendiren, nemlendirici krem, içerisindeki seramidler ve kontrollü salınım teknolojisi sayesinde cilt bariyerini onarırken, gün boyu nemlendirme sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap