Cilt Temizleme

Kışın Peeling Yapmak Doğru Mu?

3 dk.
Kışın Peeling Yapmak Doğru Mu?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildimizi ölü hücrelerden arındırmak, sağlıklı bir ışıltıya kavuşturmak için peeling yapmak oldukça önemli. Hatta hangi mevsim olursa olsun peeling yapmak, cilt bakımının en önemli adımlarındandır. Eğer sen de sık sık peeling yapıyorsan, özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında cildine nasıl ve hangi ürünleri kullanarak peeling yapman gerektiğini açıklıyoruz! Hemen keşfetmeye var mısın?

Peeling yapmak neden önemli?

Peeling yapmak neden önemli?

Cildimizi ölü hücrelerden arındırmadığımızda bu kalıntılar artar ve solgun, ışıltısını kaybetmiş bir cilt görünümü ortaya çıkar. İşte bu görünüme engel olmak, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamak için peeling yapmak önemlidir. Ancak tabii ki kullandığın peeling yönteminin de burada önemi büyük.

Kimyasal ya da fiziksel peeling ürünleriyle cildimize peeling yapabiliyor, hücre yenilenmesini sağlayabiliyoruz. Fakat cilt tipini, cildinin ihtiyacını mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Kullandığın peeling çeşidine göre peeling sonrasında uygulayacağın bakımları da buna göre seçmelisin. Örneğin kimyasal peeling etkili ürünleri tercih edeceksen, sonrasında mutlaka düzenli olarak güneş koruyucu kullanmalısın.

Kışın peeling yapılır mı?

Kışın peeling yapılır mı?

Peki, kış aylarında peeling yapılır mı? Aslında hem fiziksel, hem de kimyasal peelingi tercih etmek için kış ayları uygun bir dönemdir. Ancak özellikle hassas ya da kuru ciltler kış aylarında soğuklardan dolayı daha fazla hassaslaştığı, kuruduğu için peeling sonrasında cildini nemlendirecek, koruma altına alacak ürünleri kullanmayı atlamamalısın. Özellikle hem sabah hem de akşam bakım rutininde cildini derinlemesine nemlendirmeli, cildinin beslenmesini sağlamalısın.

Farklı peeling çeşitleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kimyasal ve fiziksel olarak 2 farklı peeling çeşidi vardır. Bu 2 peeling çeşidini de kış aylarında, cildimize özen göstererek, koruyarak, nemlendirerek uyguladığımızda ışıltılı bir cilt görünümü elde edebiliriz.

Kimyasal peeling:

Kimyasal peeling:

Son dönemde en çok dikkat çeken uygulamalardan olan kimyasal peeling, cildimizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan peeling çeşididir. Fiziksel peelingten farklı olarak, cildimizin üst tabakasına etki eden içeriklere sahip ürünlerle cildimizin yenilenmesini, daha ışıltılı görünmesini sağlıyor. Tabii ki bunları da özel içeriklerle yapıyor. Salisilik asit, Retinol gibi cilde etki eden güçlü içeriklere sahip ürünlerle cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilirsin.

Editörün Favorisi

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Derin Kırışıklık Karşıtı Gece Serumu

Şu sıralar bizim dikkatimizi en çok Retinol içeriğine sahip ürünler çekiyor. Cilt üzerinde gözle görülür bir değişim sağlayan Retinol içeren yüz serumlarının, özellikle derin kırışıklıklar konusunda oldukça etkili olduğunu düşünüyoruz. Hatta bir de favorimiz var: L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Derin Kırışıklık Karşıtı Gece Serumu. %0,2 saf Retinol içeriği ile cildimize 3 kat daha fazla retinol etkisi sağlıyor. Böylece cildimizdeki pürüzlerin görünümünü azaltıyor, derin kırışıklık da dahil olmak üzere kırışıklık görünümünü azaltıyor.

Gece bakım rutinimizde temiz cildimize önce gece serumumuzu uyguluyoruz ardından da L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Yoğun Yaşlanma Karşıtı Gece Bakım Kremi’ni uyguluyoruz. Sabahları da önce L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Yoğun Yaşlanma Karşıtı Bakım Serumu’nu, ardından da cildimizi güneş ışınlarına karşı koruma altına almak için L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Leke ve Kırışıklık Karşıtı GKF 20 Gündüz Kremi’mizi uyguluyoruz. Bu açıkladığımız günlük yaşlanma karşıtı bakım rutinini edindikten sonra sen de farkı kolayca görebilirsin! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Fiziksel peeling:

Fiziksel peeling:

Fiziksel peeling, peeling etkili temizleyicilerle ya da peeling etkili fırçalarla uygulanan peeling çeşididir. Peeling etkili temizleyicilerin içerisinde küçük tanecikler vardır ve bu tanecikler sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesini, arınmasını, gözeneklerin sıkılaşmasını, pürüzlerin giderilmesini sağlar. Yaz-kış kullanılabilmesi de artısı.

Editörün Favorisi

L’Oréal Paris Saf Kil Peeling Jeli

Bizim peeling etkili jeller arasında ise favorimiz L’Oréal Paris Saf Kil Peeling Jeli! Kırmızı yosun özü içeriği ile cildimizi yoğun şekilde arındırıyor, temizliyor, gözeneklerimizin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Özellikle cilt tonu dengesi sağlaması, cildimizi yumuşatması ve güzelleştirmesiyle en sevdiğimiz peeling etkili jellerden!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Fiziksel peeling denildiğinde aynı zamanda peeling etkisine sahip fırçalar da akla geliyor. Ancak yüz temizleme fırçalarını oldukça nazikçe kullanmak çok önemli. Aksi takdirde tahrişe yol açabiliyorlar. Aynı zamanda özellikle soğuk kış aylarında cildimiz hassaslaştığı için bu fırçaları kullanmak cildimizde ters etki yaratabilir. Bu nedenle fırçalar yerine peeling etkili jelleri kullanmanı tavsiye ederiz.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap