Hassas Cilt

Ciltte tahriş nedir, tahriş olmuş cilt nasıl yatıştırılır?

3 dk.
Ciltte tahriş nedir, tahriş olmuş cilt nasıl yatıştırılır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

'Cildim tahriş oldu, yüzüm tahriş oldu' gibi şikayetleri etrafımızdan çok sık duyarız. Peki, ciltte tahriş tam olarak nedir? Cildin tahriş olması herkes için can sıkıcı bir durum. Tahriş olan cildini nasıl yatıştırabilir ve rahatlatabilirsin? Tahriş cildini yatıştırmaya ilk önce doğru tanımlamaktan başlamalısın. Cildin hassasiyet mi gösteriyor yoksa tahriş mi oldu? Cilt sorunlarını öğrenmek ve tahriş olan cildine nasıl bakım uygulaman gerektiğini anlatıyoruz.

Ciltte tahriş nedir?

Ciltte tahriş nedir?

Ciltte tahriş genellikle dış etkenlerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve gerginlik yarattığı durumlara deniyor. Vücutta tahriş ise alerijk sebeplerden veya aşırı kuruluk durumlarında meydana geliyor. 

Ciltte tahriş oluşması cilt tipinden bağımsız gelişebilir. Kuru, yağlı veya hassas ciltlerde tahriş olabiliyor. Bu nedenle benim cildimde tahriş oluşmaz gibi bir düşüncen olmamalı. Cildinin tahriş olup olmadığını anlamak için rahatsızlığının bütün cildinde mi yoksa sadece bir bölge de mi olduğuna bakmalısın. Genellikle tahriş olan cilt yüzün bir bölümünde belirti veriyor. Alında, yanaklarda veya çene bölgesinde tahriş olan bölümleri görmek mümkün. Eğer cildinde tahriş varsa, en kısa zamanda bir dermatologa danışmanı öneririz.

Tahriş neden olur?

Cilt tahrişinin pek çok nedeni olabilir, bu durumda cilt bariyeri zayıfladığı için kızarıklık, döküntü ve yanma gibi problemler ortaya çıkabilir.

  • Cildin çok kuruması
  • Kimyasal ve alkol içeren maddelerle temas
  • Alerji
  • Tıraş ve ağda gibi epilasyon yöntemleri
  • Sıcak ve soğuk hava
  • Dar kıyafetler
  • Medikal işlemler
  • Yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanımı

Tahriş olan cilde ne iyi gelir?

1. Cildini nemlendir ve yatıştır

Tahriş olan cildinin rahatlamasını ve kaşıntı, kızarıklık ve batma gibi hislerin azalmasını istiyorsan cildini ilk önce yoğun bir şekilde nemlendirmelisin. Fakat bu nemlendirme etkisini, klasik nemlendiricilerden alman biraz zor olabilir. Tahriş olmuş ciltler için uygun olan ve cilt onarıcı kremleri kullanmanı öneriyoruz.

Cildin dermis tabakası %70, epidermis ise %15 sudan oluşuyor. Tahriş olan cildine nem sağlayarak cildin su ihtiyacını karşılayabilir ve cildin kendini onarma sürecini başlatabilirsin.

2. Cilt bariyerini onar

Cilt bariyerin zayıfladığı için tahriş olan cildinde kaşıntı ve kızarıklık görebilirsin. Cildini kaşımak ve tahrişe karşı önlem almamak cildindeki rahatsızlığın artmasına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için tahriş olan cildini onarmanı öneriyoruz. Cilt bariyerini onardığında, cildin dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı koruma altında olacak ve aynı zamanda nem dengesini de koruyacağı için düzelmeye başlayacak.

Editörün Favorisi

Tahriş olan ciltler için biz La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm kullanıyoruz. Kuruluk, hassasiyet ve gerginlik hissini anında yatıştıran bu nemlendirici krem, yıpranmış ciltlerin rahatlamasını sağlıyor. Bebek, çocuk ve yetişkin ciltlerinde kullanıma uygun olan Lipikar kremden mutlaka çantana eklemelisin. İhtiyaç duyduğun her anda yatıştırıcı balmı cildine uygulayarak cildinin nem dengesini sağlayabilirsin.

Cildini onarmak için içeriğinde Vitamin B5, Madecassoside ve prebiyotik Tribioma kompleksi bulunan La Roche Posay Cicaplast Baume B5 Krem'i kullanabilirsin. Cilt hasarı oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı olan Cicaplast krem, cilde bakım yapar ve tahrişin etkilerinin azalmasını sağlar. Hızlıca emilen ve ciltte rahatsızlık hissi yaratmayan bu kremi biz de çok seviyoruz. Cilt bariyerinin da güçlenmesine yardımcı olan bu onarıcı krem, cildinin toleransının artmasını destekliyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap