Hassas Cilt

Ciltte tahriş nedir, tahriş olmuş cilt nasıl yatıştırılır?

3 dk.
Ciltte tahriş nedir, tahriş olmuş cilt nasıl yatıştırılır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

'Cildim tahriş oldu, yüzüm tahriş oldu' gibi şikayetleri etrafımızdan çok sık duyarız. Peki, ciltte tahriş tam olarak nedir? Cildin tahriş olması herkes için can sıkıcı bir durum. Tahriş olan cildini nasıl yatıştırabilir ve rahatlatabilirsin? Tahriş cildini yatıştırmaya ilk önce doğru tanımlamaktan başlamalısın. Cildin hassasiyet mi gösteriyor yoksa tahriş mi oldu? Cilt sorunlarını öğrenmek ve tahriş olan cildine nasıl bakım uygulaman gerektiğini anlatıyoruz.

Ciltte tahriş nedir?

Ciltte tahriş nedir?

Ciltte tahriş genellikle dış etkenlerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve gerginlik yarattığı durumlara deniyor. Vücutta tahriş ise alerijk sebeplerden veya aşırı kuruluk durumlarında meydana geliyor. 

Ciltte tahriş oluşması cilt tipinden bağımsız gelişebilir. Kuru, yağlı veya hassas ciltlerde tahriş olabiliyor. Bu nedenle benim cildimde tahriş oluşmaz gibi bir düşüncen olmamalı. Cildinin tahriş olup olmadığını anlamak için rahatsızlığının bütün cildinde mi yoksa sadece bir bölge de mi olduğuna bakmalısın. Genellikle tahriş olan cilt yüzün bir bölümünde belirti veriyor. Alında, yanaklarda veya çene bölgesinde tahriş olan bölümleri görmek mümkün. Eğer cildinde tahriş varsa, en kısa zamanda bir dermatologa danışmanı öneririz.

Tahriş olan cildini nasıl yatıştırmalısın?

Cildini nemlendir

Cildini nemlendir

Tahriş olan cildinin rahatlamasını ve kaşıntı, kızarıklık ve batma gibi hislerin azalmasını istiyorsan cildini ilk önce yoğun bir şekilde nemlendirmelisin. Fakat bu nemlendirme etkisini, klasik nemlendiricilerden alman neredeyse imkansız. Tahriş olmuş ciltler için uygun olan ve cildi onaran nemlendirici kremleri kullanmanı öneriyoruz.

Cildin dermis tabakası %70, epidermis ise %15 sudan oluşuyor. Tahriş olan cildine nem sağlayarak cildin su ihtiyacını karşılayabilir ve cildin kendini onarma sürecini başlatabilirsin.

Editörün Favorisi

Tahriş olan ciltler için biz La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm kullanıyoruz. Kuruluk, hassasiyet ve gerginlik hissini anında yatıştıran bu nemlendirici krem, yıpranmış ciltlerin rahatlamasını sağlıyor. Bebek, çocuk ve yetişkin ciltlerinde kullanıma uygun olan Lipikar kremden mutlaka çantana eklemelisin. İhtiyaç duyduğun her anda yatıştırıcı balmı cildine uygulayarak cildinin nem dengesini sağlayabilirsin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cildini onar

​​​​Cildini onar

Tahriş olan cildinde yoğun kaşıntı ve kızarıklık görebilirsin. Cildini kaşımak ve tahrişe karşı önlem almamak cildindeki rahatsızlığın giderek yayılmasına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için tahriş olan cildini onarmanı öneriyoruz. 

Cildini onarmak için içeriğindeki 5% Panthenol ve Madecassoside olan La Roche Posay Cicaplast Baume B5 onarıcı bakım kremini kullanabilirsin. Cilt hasarı oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı olan Cicaplast krem, cilde bakım yapar ve tahrişin etkilerinin azalmasını sağlar. Hızlıca emilen ve ciltte rahatsızlık hissi yaratmayan bu kremi biz de çok seviyoruz. Cildimiz kaşındığında, kuruduğunda veya kızardığında anında lokal olarak uygula ve cildinin ne kadar rahatladığını hisset. Cilt bariyerinin da güçlenmesine yardımcı olan bu onarıcı krem, cildinin toleransının artmasını destekliyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Çatlayan dudaklarını nemlendir

Çatlayan dudaklarını nemlendir

Yüzümüzde en çok tahriş olan bölgelerin başında dudaklar geliyor. Sıcak ve soğuk havalardan çok kolay etkilenen dudaklarımız kurumaya ve çatlamaya daha eğilimli oluyor. Bunun önüne geçmek için dudaklarındaki kuruluğu gideren nemlendirici dudak kremleri kullanmanı öneririz. Bizim çantamızdan çıkarmadığımız La Roche Posay Cicaplast Levres Dudak Kremi, yıpranmış dudakların anında yumuşamasına yardımcı oluyor ve dudaklardaki kuruluğu gideriyor. Aynı zamanda formülündeki MP Lipidler çevresel faktörlere karşı dudakları korumaya alarak olası çatlamalara karşı da önlem alıyorlar. Yaz kış kuruyan ve çatlamaya eğilimli dudakların varsa ihtiyacın olan dudak kremini artık buldun! 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap