Lancome Skin Science Club Deneyimimiz

HEMEN İNCELE

Kırışıklık

Cildin Erken Yaşlanması ile ilgili Bilmen Gereken Her Şey!

4 dk.
Cildin Erken Yaşlanması ile ilgili Bilmen Gereken Her Şey!
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildin erken yaşlanması artık şehir hayatında sık sık karşılaştığımız bir durum oluyor. Maalesef artık şehirlerin kirliliği, aşırı stres ve yoğun çalışma temposu yaşlılık belirtilerinin de erken gerçekleşmesine neden oluyor. Peki, erken yaşlanmaya karşı nasıl bir önlem alınabilir? Erken yaşlanmayı durdurmak mümkün mü? Cildindeki ince kırışıkların azalmasını sağlamak için cilt tipine uygun kremler ve serumlar kullanman gerekiyor. Erken yaşlanma dosyasını açıyoruz! 

Erken yaşlanma nedir?

Erken yaşlanma nedir?

Erken yaşlanma diye bahsettiğimiz durum aslında yaşlılık belirtilerinin 35 yaşından önce görülmesidir. Yani 35 yaşından önce cildinde solgun, mat, kuru ve kırışıklık görünümü oluşuyorsa erken yaşlanma belirtileri sende mevcut demektir. 

Endişelenme, erken yaşlanma artık çevremizde çok sık duyduğumuz bir cilt sorunu. Neyse ki cilt bakımı serumları sayesinde erken yaşlanmayı kontrol altına almak mümkün. Tabii, cildini yaşlandıran faktörleri de hayatından çıkarmak koşuluyla... 

Erken yaşlanma nedenleri nedir?

Erken yaşlanmanın en yaygın nedeni genetik faktörler. Cildin erken yaşlanması ve cilt kalitesinden genellikle genetik faktörler sorumludur. Bu nedenle genetik olarak cildinin erken yaşlanma riski olan okuyucularımıza yaşlanma karşıtı kremlerle daha erken tanışmalarını öneriyoruz. 

Erken cilt yaşlanmasının nedeni aşırı güneş de olabiliyor. Aşırı güneşe maruz kaldığında güneş ışınları, hücre yenilenmesini yavaşlatıyor ve cilt onarımını azaltıyor. Farkında olmadan güneşin altında zaman geçirmek, bahçede kalmak veya köpeğini gezdirmek gibi günlük aktiviteler cildinin erkenden yaşlanmasına yola açabilir. Bu nedenle 10:00-15:00 arası dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürmeli ve cildini güneşten korumalısın.

Cildin erken yaşlanmasının diğer nedenleri arasında hava kirliliği, toksinler, stres gösteriliyor. Daha huzurlu ve düzenli uyku rutinine sahip olduğunda cilt kalitesinin de arttığını göreceksin.  

Erken yaşlanma belirtileri nelerdir?

Erken yaşlanma belirtileri nelerdir?

20'li yaşlarında göz kenarlarında kırışıklar oluşmaya başladıysa erken yaşlanma dönemi sende başladı demektir. Cildin aşırı mat ve solgun görünmesi, dudak kenarındaki mimik kırışıklıkları ve cildin sıkılığını kaybetmesi de erken yaşlılığın belirtileri arasında gösteriliyor. Güneş ve yaşlılık lekeleri de yaşlanma belirtilerinden biri. 

Cildin erken yaşlanması panik yapılacak bir durum değil. Erken yaşlanma etkileri yaşlılık karşıtı bakım kremleri ile kontrol altına alınabiliyor. Önemli olan olabildiğinde erken cilt bakımına başlamadan ve doğru cilt ürünlerini kullanman. 

Erken yaşlanma belirtilerine özel bakım önerisi

Kiehl's Vital Skin-Strengthening Super Serum

Cildinin erken yaşlanmasını kontrol altına almak için Hyaluronik asit içeren serumları kullanmalısın. Kiehl's Vital Skin-Strengthening Super Serum içeriğindeki Hyaluronik asit sayesinde cildin güçlenmesini sağlar. Böylece ince kırışık görünümü gözle görülür bir şekilde azalır. 

Kiehl's Super Serum, Hyalüronik asit ve bitkisel kaynaklı kompleks içeriyor. Cildi dış faktörlere karşı koruyor ve cilt bariyerinin güçlenmesini sağlıyor. Kiehl’s 11kDa Hyaluronik Asit içeren süper formül, çevresel faktörlere karşı cilde nemlendirdiği için cildinde yaşlılık belirtileri daha geç oluşmaya başlıyor. Uykusuzluk, aşırı güneş ışığı, çalışma ortamı, sigara ve toksinler gibi cildi erken yaşlandıran faktörlerin etkisini azaltıyor ve çevresel faktörlere karşı daha güçlü bir cilt bariyeri inşa ediyor.

Güneş kreminin önemi

Güneş kreminin önemi

Cildin erken yaşlanmasının üzerindeki en önemli etken, korumasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkmak ve kontrolsüz bir şekilde bronzlaşmak, cildin çok daha erken yaşlanmasına, ince çizgilerin, kırışıklıkların ve cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden sadece yazın tatilde değil, yılın her günü güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisin.

Güneşin cildinde neden olduğu kırışıklık, ince çizgi, sıkılık kaybı ve kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtilerinin görünümü azaltmak ve yenilerinin oluşmasına engel olmak için, yüksek güneş koruma faktörü içeren ve anti-aging bakım yapan bir güneş kremi kullanabilirsin.

La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF50, yeni CELLOX-B3 teknolojisi sayesinde cildi güneşten yüksek faktörle korurken, aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım da yapıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde kirlilik karşıtı görev görerek, kir partiküllerinin cilde yapışmasını engelliyor. Böylece kirlilik ve kızılötesi A ile tetiklenmiş oksidatif stresten korumaya yardımcı oluyor.

Aynı zamanda La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF50, formülündeki hylauronik asit, fe-resorcinol ve niasinamid içeren formülüyle kırışıklık ve koyu leke gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünü de azaltmaya yardımcı oluyor. Ciltte 24 saate kadar nemlendirme etkisi sağlayan bu güneş kremi, o kadar ince yapılı ki varlığı ciltte hissedilmiyor. Tıpkı normal bir günlük nemlendirici kadar hafif bir bitişe sahip, ne yağlı bir his bırkayor ne de güneş kremlerindeki gibi beyaz bir iz bırakıyor. Günlük olarak kullanması son derece pratik olan bu güneş kremini istersen makyajının altına da uygulayabilirsin. Ayrıca La Roche Posay Anthelios Age Correct Tinted SPF50 renkli güneş kremini de tek başına uygulayabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap