Kiehl's ile Daha İyi Bir Gelecek için #YeşiliYay'ıyoruz!

Sivilce (Akne)

Çenede sivilce neden çıkar?

3 dk.
Çenede sivilce neden çıkar?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Çene sivilcesi belki de yüzdeki sivilceler arasında en çok göze batanı olabilir. Yüzde ilk dikkat çeken bölgelerden biri çene. Çene kıvrımında çıkan minik pürüzler veya çene kenarlarında yoğunlaşan içi iltihaplı akneler yüzümüzü bir anda gölgeleyerek sanki bütün yüzümüz sivilceli gibi göstermeyi başarıyorlar!

Peki, çene sivilceleri neden olur? Çene sivilcesi nasıl geçer? Merak etme, senin yerine biz, aklındaki bütün bu soruların cevaplarını araştırdık. Çenedeki sivilceye çözüm arayanlar yazımızın devamına bekleniyor. :)

Çene sivilcesi nedir?

Çene sivilcesi nedir?

Çenede sivilce, yüzün alt kısmında ve çene kıvrımında beliren sivilcelerdir. Büyük çene sivilceleri, yüz hatlarını daha farklı göstermeye meyillidir. Hatta çenede çıkan büyük sivilceler çeneni olduğundan daha büyük veya uzun gösterebilir. 

Çenedeki sivilceler genellikle yüzün diğer kısmındaki sivilceler gibi yayılmaya müsaittir. Çenede beliren sivilce veya çenedeki siyah noktalarına erkenden cilt bakımı yapmazsan yüzünün geri kalanında da sivilceler görmen çok normaldir.

Çenedeki sivilce neden olur?

Çenedeki sivilce neden olur?

Çenedeki sivilcelerin nedeni, cildinin fazla sebum üretimesi, siyah noktalar ve hormonsal değişikler gibi etkenlere bağlıdır. Fakat yüzünün geri kalanında hiç sivilce yoksa, sadece çene bölgesinde sivilcelerin yoğunlaşıyorsa lokal olarak çene sivilcesinin nedenini araştırmalısın. Bunun için de mutlaka bir dermatologtan yardım almalısın. 

Sadece çene bölgesinde sivilcelerin çıkması, çene kıvrımını iyi temizlemediğin anlamına da gelebilir. T bölgesinin uç kısmındaki çene bölgesi, yağlanmaya en müsait bölgelerden biridir. Bu nedenle cilt bakımı yaparken mutlaka çene ile alt dudak arasındaki o kıvrımlı alanı iyi temizlediğinden emin olmalı, çenede biriken makyaj ve yağ kalıntılarını günlük olarak temizlemelisin. 

Çenedeki sivilce nasıl geçer?

Çenedeki sivilce nasıl geçer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sivilce sorunu ile karşılaştığında ilk olarak dermatoloğa danışmanı öneririz. Sonrasında ise onun önerdiği tedavileri kullanmalısın. Ardından da yine dermatoloğuna danışarak, bakıma başlayabilirsin. 

Çenedeki sivilceyi yok etmek için cilt bakımına özen göstermeli ve çene temizliğini detaylıca yapmalısın. Çene bölgesinde, en az burun üzeri kadar siyah nokta bulunabilir. Çene ile dudak arasındaki bu bölge dışarıdan bakıldığında çok belli olmadığı için siyah noktalar gözünden kaçmasın. 

Çene sivilcelerine çözüm arayanlar için yağlı ciltlere uygun olan yüz yıkama jeli ve bakım kremi önerilerimiz de olacak. Çene sivilceleri her yaş grubunda çıkabildiği için sivilceye eğilimli ciltlere uygun en iyi kremleri ve yüz yıkama jellerini kullanman doğru olacaktır.

Editörün önerisi: Çene derisi ince ve hassas olduğu için çenede çıkan sivilcelerinle oynamamalı, sivilceleri sıkmamalısın. Sivilce lekelerini tedavi etmek sandığından çok daha zor.

Bizim favorilerimiz:

Gelelim, bizim sivilce konusundaki favori ürünlerimize! 

La Roche-Posay Effaclar Jel

La Roche Posay Effaclar Yüz Yıkama Jeli

Hassas cildini yatıştıracak ve derinlemesine temizleyecek yüz yıkama jeli arıyorsan sana La Roche-Posay Effaclar Jel'i öneririz. Yağlı ve akneye meyilli olan ciltler için geliştirilen Effaclar Jel, çenedeki gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumuna engel olur, çenedeki parlamanı ve sebum üretimini kontrol altına alır. 

Effaclar Jel'in 5.5 pH değeri, cilt yüzeyini kurutmadan ve tahriş etmeden temizlenmesine yardımcı oluyor. Böylece diğer yüz yıkama jelleri gibi yüzünü yıkadıktan sonra kuruluk ve gerginlik hissetmiyorsun. La Roche Posay Jel'in içindeki çinko pidolate, yağ üretimini azaltmaya yardımcı olarak çenedeki sivilcelenmeyi de önler.

Ürünü burada inceleyebilirsin

SkinCeuticals Blemish Age Defense

Skinceuticals Blemish Age Defense

Çenede akneye eğilimli olan cildini iyileştirmek ve sivilcelere karşı önlem almak için Skinceuticals Blemish + Age Defense serumu kullanmalısın. Olgun ciltler için uygun olan bu sivilce serumu akneye eğilimli cilt yüzeyindeki ölü hücreleri gideriyor ve günlük peeling etkisi sunuyor. 

Yağlı ve karma cildinde yetişkin sivilceleri çıkıyor ve bu durum seni rahatsız ediyorsa günde bir veya iki kere SkinCeuticals Blemish + Age Defense serumu kullanabilirsin. Gündüz sivilce serumu uyguladığında mutlaka güneş koruyucu ile birlikte kullanmalısın. Düzenli kullandığında çene hattının daha pürüzsüz, ışıltılı ve tek renk göründüğünü fark edeceksin. Aynı zamanda Blemish + Age Defense serumu yüzündeki kırışıkların da azalmasına yardımcı olacak. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap