Sivilce (Akne)

Çenede sivilce neden çıkar?

5 dk.
Çenede sivilce neden çıkar?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Çenede neden sivilce çıkar? Çene bölgesinde çıkan sivilcelere ne iyi gelir? Bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Çene sivilcesi belki de yüzdeki sivilceler arasında en çok göze batanı olabilir. Yüzde ilk dikkat çeken bölgelerden biri çene. Çene kıvrımında çıkan minik pürüzler veya çene kenarlarında yoğunlaşan içi iltihaplı akneler yüzümüzü bir anda gölgeleyerek sanki bütün yüzümüz sivilceli gibi göstermeyi başarıyorlar!

Peki, çene sivilceleri neden olur? Çene sivilcesi nasıl geçer? Merak etme, senin yerine biz, aklındaki bütün bu soruların cevaplarını araştırdık. Çenedeki sivilceye çözüm arayanlar yazımızın devamına bekleniyor. :)

Çene sivilcesi nedir?

Çene sivilcesi nedir?

Çenede sivilce, yüzün alt kısmında ve çene kıvrımında beliren sivilcelerdir. Büyük çene sivilceleri, yüz hatlarını daha farklı göstermeye meyillidir. Hatta çenede çıkan büyük sivilceler çeneni olduğundan daha büyük veya uzun gösterebilir. 

Çenedeki sivilceler genellikle yüzün diğer kısmındaki sivilceler gibi yayılmaya müsaittir. Çenede beliren sivilce veya çenedeki siyah noktalarına erkenden cilt bakımı yapmazsan tekrar eden sivilcelere ve sivilce lekelerine hazırlıklı olmalısın.

Çenede sivilce neden çıkar?

Çenede sivilce neden çıkar?

Çenedeki sivilcelerin nedeni, cildinin fazla sebum üretimesi, siyah noktalar ve hormonsal değişikler gibi etkenlere bağlıdır. Fakat yüzünün geri kalanında hiç sivilce yoksa, sadece çene bölgesinde sivilcelerin yoğunlaşıyorsa lokal olarak çene sivilcesinin nedenini araştırmalısın. Bunun için de mutlaka bir dermatologa danışmalısın.

Sadece çene bölgesinde sivilcelerin çıkması, çene kıvrımını iyi temizlemediğin anlamına da gelebilir. T bölgesinin uç kısmındaki çene bölgesi, yağlanmaya en müsait bölgelerden biridir. Bu nedenle cilt bakımı yaparken mutlaka çene ile alt dudak arasındaki o kıvrımlı alanı iyi temizlediğinden emin olmalı, çenede biriken makyaj ve yağ kalıntılarını günlük olarak temizlemelisin. Çenede sivillce neyin belirtisi diye düşünüyorsan, genel olarak sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Hormonal faktörler
 • Yağlı ciltlerdeki fazla sebum üretimi
 • Cildin iyi bir şekilde temizlenmemesi
 • Yüz maskesi kullanımı
 • Adet döngüsü
 • Yanlış cilt bakım rutini
 • Stres

Çenede sivilce nasıl geçer? Çenede çıkan sivilcelere ne iyi gelir?

Çenede sivilce nasıl geçer? Çenede çıkan sivilcelere ne iyi gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sivilce/akne sorunu ile karşılaştığında ilk olarak dermatoloğa danışmanı öneririz. Sonrasında ise onun önerdiği tedavileri uygulamalısın. Ardından da yine dermatoloğuna danışarak, cilt bakımıyla destekleyebilirsin.

Çenedeki sivilceyi yok etmek için cilt bakımına özen göstermeli ve tüm cildinle birlikte çene temizliğini detaylıca yapmalısın. Çene bölgesinde, en az burun üzeri kadar siyah nokta bulunabilir. Çene ile dudak arasındaki bu bölge dışarıdan bakıldığında çok belli olmadığı için siyah noktalar gözünden kaçmasın. 

Çene sivilcelerine çözüm arayanlar için yağlı ciltlere uygun olan yüz yıkama jeli ve bakım kremi önerilerimiz de olacak. Çene sivilceleri her yaş grubunda çıkabildiği için sivilceye eğilimli ciltlere uygun en iyi kremleri ve yüz yıkama jellerini kullanman doğru olacaktır.

Editörün önerisi: Çene derisi ince ve hassas olduğu için çenede çıkan sivilcelerinle oynamamalı, sivilceleri sıkmamalısın. Sivilce lekelerini tedavi etmek sandığından çok daha zor.

Bunun dışında, aşağıdaki adımları takip ederek, çenede çıkan sivilcelere çözüm bulabilirsin:

 • Cildi düzenli olarak temizlemek, günlük kirden ve fazla yağdan arındırmak.
 • Yastık kılıfını sık sık değiştirmek.
 • Makyaj ile uyumamak.
 • Çok yağlı ve şekerli yiyecekleri azaltmak.
 • Stres faktörlerini azaltmak.
 • Hormonal bir sebep olduğu düşünülüyorsa mutlaka bir doktora danışmak.
 • Sivilce karşıtı cilt bakım ürünleri kulanmak.

Editörün Favorisi

Bizim favorilerimiz:

Gelelim, bizim favori ürünlerimize! 

La Roche-Posay Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+)

La Roche-Posay Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+)

Hassas cildini yatıştıracak ve derinlemesine temizleyecek yüz yıkama jeli arıyorsan sana La Roche-Posay Effaclar Jel'i öneririz. Yağlı ve akneye meyilli olan ciltler için geliştirilen Effaclar Jel, çenedeki gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumuna engel olur, çenedeki parlamanı ve sebum üretimini kontrol altına alır. 

Effaclar Jel'in 5.5 pH değeri, cilt yüzeyini kurutmadan ve tahriş etmeden temizlenmesine yardımcı oluyor. Böylece diğer yüz yıkama jelleri gibi yüzünü yıkadıktan sonra kuruluk ve gerginlik hissetmiyorsun. La Roche Posay Jel'in içindeki çinko pidolate, yağ üretimini azaltmaya yardımcı olarak çenedeki sivilcelenmeyi de önler.

Effaclar Jel ile birlikte Effaclar Duo (+)'ı günlük olarak kullanarak cilt kusurlarının azalmasını sağlayabilirsin. Kullanmaya başladıktan sonraki ilk 12 saatte etkisini göstermeye başlayan bu krem, cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olurken, kırmızı ve kahverengi lekelerin de azalmasını sağlıyor. Favorimiz olan bu iki ürünü denemek istersen La Roche Posay Effaclar Tanışma Kiti'ni alabilir, etkisini gözlerinle görebilirsin.

SkinCeuticals Blemish Age Defense

SkinCeuticals Blemish Age Defense

Çenede akneye eğilimli olan cildini iyileştirmek ve sivilcelere karşı önlem almak için SkinCeuticals Blemish + Age Defense serumu kullanmalısın. Olgun ciltler için uygun olan bu sivilce serumu akneye eğilimli cilt yüzeyindeki ölü hücreleri gideriyor ve günlük peeling etkisi sunuyor. 

Yağlı ve karma cildinde yetişkin sivilceleri çıkıyor ve bu durum seni rahatsız ediyorsa günde bir veya iki kere SkinCeuticals Blemish + Age Defense serumu kullanabilirsin. Gündüz sivilce serumu uyguladığında mutlaka güneş koruyucu ile birlikte kullanmalısın. Düzenli kullandığında çene hattının daha pürüzsüz, ışıltılı ve tek renk göründüğünü fark edeceksin. Aynı zamanda Blemish + Age Defense serumu yüzündeki kırışıkların da azalmasına yardımcı olacak.

Güneş korumasını ihmal etme

Güneş korumasını ihmal etme

Çene bölgesindeki cilt kusurlarının geride iz bırakmasına engel olmak için cildini güneşin zararlı etkilerinden iyi bir şekilde korumalısın. Cilt kusurları güneşle temas ettiğinde geride iz ve koyu renkli leke bırakma eğilimindedir. Bunun önüne geçmek için SPF 50'ye sahip bir güneş kremi kullanabilirsin. Bizim favorimiz olan La Roche Posay Anthelios Invisible Fluide SPF 50+, çok yüksek UVA ve UVB korumasına sahip. İncecik, neredeyse su gibi hafif dokusu sayesinde cilde çok rahat bir şekilde uygulanıyor, yağlı bir his ve beyaz iz bırakmıyor.

Günlük olarak yaz-kış her mevsim bu güneş kremini kullanarak hem cilt problemlerinin önüne geçiyoruz hem de güneşin neden olduğu erken yaşlanma belirtilerini engellemiş oluyoruz. Eğer cildinin kusursuz ve eşit tonda görünmesini istersen, Anthelios Invisible Fluide SPF 50+ Tinted, yani renkli güneş kremi versiyonunu da kullanabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap