Cilt Bakımı

C Vitamini ve Salisilik Asit Bir Arada Kullanılır mı?

3 dk.
C Vitamini ve Salisilik Asit Bir Arada Kullanılır mı?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Daha ışıltılı bir cilt görünümü, daha eşit bir cilt tonu için en ideal aktif bileşenler C vitamini ve asitlerdir. Cilde ışıltı vermesiyle bilinen C vitamini ve düzensiz doku görünümü, cilt tonu eşitsizliğine etkisiyle bilinen Salisilik Asit ise son dönemin gözde içeriklerinden. Peki bu 2 aktif içerik aynı bakım rutininde, bir arada kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabını merak edenleri yazımızın devamına alalım!

C Vitamininin Cilde Etkileri Nelerdir?

C Vitamininin Cilde Etkileri Nelerdir?

Öncelikle bu 2 aktif içeriğin cildimize olan etkileriyle başlamak isteriz. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle serbest radikalleri nötralize ederek cildimizi erken yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca kolajen üretimini düzenleyerek ve fazla melanin oluşumunu engelleyerek mevcut hasarı onarmaya yardımcı olur. Bu da cildimizin daha sıkı, daha dengeli ve daha ışıltılı görünmesi anlamına gelir.

Salisilik Asidin Cilde Etkileri Nelerdir?

Salisilik Asidin Cilde Etkileri Nelerdir?

Salisilik asit cildin yüzeyini soyduğu ve gözeneklere nüfuz ettiği için özellikle gözenek temizleyici bileşenlerdendir. Gözeneklerin tıkanmasını önlemeye ve halihazırda oluşmuş olan tıkanıklıkları da gidermeye yardımcı olur. Yağda çözünen bir BHA olan Salisilik Asit, cildimizin derinliklerine ilerleyerek fazla yağı ve ölü deri hücrelerini parçalama yeteneğine sahiptir.

Hem C Vitamini Hem de Salisilik Asit Birlikte Kullanılabilir Mi?

Hem C Vitamini Hem de Salisilik Asit Birlikte Kullanılabilir Mi?

Hem C vitamininin yukarıda bahsettiğimiz güzel özelliklerinden hem de Salisilik Asidin özelliklerinden faydalanmak, ışıltılı cilt görünümüne ulaşmak için bu iki içeriğin bir arada yer aldığı ürünleri kullanabiliyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, içeriklerin ürünlerin içerisindeki konsantrasyonudur. Ürünlerdeki ideal C vitamini konsantrasyonu %10 ila %20 civarında olmalıdır. Bu oranlarda olan C vitamini içeriğinin emilimi daha kolay ve etkili olur.

Salisilik asit, C vitamininin emilimini arttırdığı için ikisinin birlikte kullanıldığı ürünlerden de yararlanabiliyoruz. Salisilik Asit konsantrasyonu %5’in altında olduğunda, Salisilik Asidin cilde gösterdiği soyucu etki oluşmuyor. Ancak %5 konsantrasyon üzerinde olduğunda ciltte soyucu etkiler görmeye başlıyoruz. İşte bu durumun oluşmaması için kullandığın ürünlerin içeriklerinin konsantrasyon oranına dikkat etmeni öneririz.

Editörün Favorisi

C vitamini ve Salisilik Asit içeren ürünler arasında son dönemde favorilerimizden biri La Roche-Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum. Saf C vitamini konsantrasyonu %10, Salisilik Asit konsantrasyonu ise %0.45 oranında olan bu serum hassas cilde sahip olanların kullanımına da uygun. Işıltı kaybı, kırışıklık görünümü ve düzensiz cilt dokusu gibi sorunlara etki eden serum ile cildimiz anında daha parlak, yumuşak ve nemlenmiş görünüyor. Kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümü azalıyor. En önemlisi de cilt, ışıltısını geri kazanıyor!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Dikkat ettiğin takdirde ve dermatoloğuna da danışarak C vitamini ve Salisilik Asidi birlikte içeren ürünleri kullanabilirsin.

C Vitamini ve Salisilik Asidi Birlikte Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

C vitamini ve Salisilik Asit içeren ürünleri hem gündüz hem de gece bakım rutinimizde kullanılabilir. Ancak her zaman söylediğimiz gibi, mutlaka gündüz rutininde güneş koruyucu kullanmalısın. Sabahları C vitamini ve Salisilik Asit içeren ürünü yüzüne uyguladıktan sonra SPF 15’den fazla korumaya sahip güneş koruyucu kullanmanı öneririz. Hatta gün içinde güneş koruyucunu tekrar uygulamanı öneririz. Böylece güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildini koruma altına alabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap