Kırışıklık

AHA ve BHA Asitleri Nedir ve Nasıl Kullanılmalılar?

5 dk.
AHA ve BHA Asitleri Nedir ve Nasıl Kullanılmalılar?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Son zamanlarda çok sık duyduğun AHA asitleri ve BHA asitleri hakkında neler biliyorsun? Çok merak edilen AHA ve BHA asitlerini senin için araştırdık!

Cilt bakımı konusunda her geçen gün yeni ürünler ve içerikler hayatımıza dahil oluyor. Bilimin ilerlemesiyle birlikte gelişen cilt bakımı terminolojisi de haliyle biraz kafa karışıklığına yol açabiliyor. Cilt bakımında çok uzun süredir var olmasına rağmen son dönemin dillerden düşmeyen iki içeriği olan AHA ve BHA asitleri de bunlar arasında yer alıyor.

AHA BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

AHA BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

Alfa Hidroksi Asitler (AHA) ve Beta Hidroksi Asitler (BHA), daha pürüzsüz bir cilde kavuşman adına tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. “Öyleyse bu asitleri hemen kullanmalıyım!” diyorsan, bunun o kadar kolay olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Evde doğrudan kullanımı mümkün olmayan bu asitler, çoğu üründe ise daha alt kümelerini oluşturan isimlerle yer alıyorlar.

Şimdi gel AHA ve BHA asitlerine, formlarına ve hangi işe yaradıklarına daha yakından bakalım...

AHA Nedir?

AHA Nedir?

AHA asiteri, organik meyve asiteri olarak sınıflandırılıyor. Laboratuvar'da üretilen yüksek konsantrasyona sahip olan AHA asitleri, klinik ortamda seyreltilerek cilt soyucu işlemlerde kullanılıyor. Kozmetik ürünlerde ise cilt problemine göre yüzde 2, 10 veya 20 oranlarında bulunuyor.

AHA Faydaları Nelerdir?

AHA; cildi mikro şekilde soyma ve temizleme işlevleriyle öne çıkmasına rağmen nemlendirme özelliği de taşıyor. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlayan bu asit, yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlıyor. Ayrıca sivilce ve leke görünümünün yok edilmesinde etkili oluyor. Yara tedavisinde de kullanılan AHA; tıraş sonrası tahriş, kesik ve sivilcelenmelerin giderilmesinde önemli rol oynuyor.

AHA Türleri Nelerdir?

 1. Glikolik Asit: Şeker kamışından elde edilen bu asit, kimyasal peeling işlemlerinde AHA’nın en sık kullanılan türünü oluşturuyor.

 2. Laktik Asit: Sütten elde edilen bu asit, peeling etkisinin yanı sıra cildi nemlendiriyor.

 3. Malik Asit: Armut ve elmadan elde ediliyor.

 4. Sitrik Asit: Hem AHA hem de BHA olan bu tür, turunçgillerde yer alıyor. Leke ve sivilce tedavisinde etkili sonuç veriyor.

 5. Fitik Asit: Pirinçten elde edilen fitik asit; leke giderme, cilt tonu eşitleme ve aydınlatmaya yardımcı oluyor.

 6. Tartarik Asit: Üzüm ve vişnede yer alıyor.

 7. Mandelik Asit: Acı bademde yer alan bu asit, leke ve sivilce tedavisinde kullanılıyor.

AHA Nasıl Kullanılır?

AHA, doğrudan kullanıma kesinlikle uygun olmadığı gibi profesyonel olmayan kişilerce seyreltilerek kullanıldığında da ciddi riskler taşıyabiliyor. Bu nedenle bu asitten, yalnızca klinik eksfoliasyon işlemleri veya cilt bakım ürünleri aracılığıyla yararlanılması gerekiyor.

Editörün Favorisi

skin ceauticals glycolic 10 yenileyici gece bakımı

Bir AHA asidi olan glikolik asidin cildi yenileme, pürüzsüzleştirme ve ton eşitleme özelliği gerçektenden de bir harika. Eğer bu asidi cilt bakımında kullanmayı düşünüyorsan, SkinCeuticals'ın Glycolic 10 Yenileyici Gece Bakımı'nı ve Glycolic Renewal Cleanser yıkama jelini önerebiliriz.  Glycolic 10 Yenileyici Gece Bakımı, formülündeki %10 serbest glikolik asit ile düzenli kullanıldığında cildin pürüzsüzleşmesine, ışıldamasına ve tonunun eşitlenmesine yardımcı oluyor. Bu kremi gece bakım rutinine dahil edebilirsin.

Glycolic Renewal Cleanser yıkama jeli de %8 glikolik asit değeri ile cildi nazik bir şekilde yeniliyor, cilt görünümünün yenilenmesine destek oluyor. Işıltılı bir cilt görünümü elde etmek için biz, önce cildimizi bu yıkama jeli ile temizliyoruz, ardından yenileyici bakım kremini uyguluyoruz. Böylece cildimize etkili bir bakım yapmış oluyoruz! 😊 

Ürünü burada inceleyebilirsin

BHA Nedir?

BHA Nedir?

BHA, yağda çözünebilen organik asitleri ifade ediyor. Tıpkı AHA gibi BHA da cilt üzerinde ölü yüzey hücrelerinin temizlenmesinde ve yağlanmaya bağlı cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılıyor. Birçok faydalı yağ asidini içeren bu grup, aynı zamanda cildin nemlendirilmesi için de en etkili içerikleri barındırıyor. Ayrıca BHA asitleri, ince yapısından dolayı gözeneklere etkili şekilde nüfuz ederek gözeneklerin küçülmesi ve cildin sıkılaşmasında da etkili oluyor.

BHA Faydaları Nelerdir?

Geniş gözenek, siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin giderilmesinde BHA önemli bir rol oynuyor. Yağlanmaya bağlı cilt problemlerinden olan bu sorunlara karşı oldukça etkili olan BHA asitleri, kuru ciltlerde kullanıldığında hassasiyet yaratabiliyor. Ancak nemlendirici etkisiyle cildin hem su tutmasını sağlayan hem de gençleştirici etki oluşturan bu asit grubu, farklı içeriklerle formüle edildiğinde kuru ciltlerde de şaşırtıcı sonuçlar veriyor.

BHA Türleri Nelerdir?

 1. Salisilik Asit: Söğüt ağacından elde edilen bu asit, akne tedavisinin en çok tercih edilen içeriğini oluşturuyor.

 2. Hyaluronik Asit - HA: Cildi soyucu değil de nemlendirici etkisiyle mucizeler yaratan HA, ayrıca yaşlanma karşıtı bakımın da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

 3. Linoleik Asit: Birçok bitkisel yağda bulunan ve omega-6 yağ asidinin bir türü olan linoleik asit, hafif yapısı sayesinde yağlı ve karma ciltleri nemlendirmede kullanılıyor.

 4. Oleik Asit: En çok zeytinyağı, avokado ve badem yağında bulunan bu asit, yoğun etkisiyle cildi nemlendiriyor.

BHA Nasıl Kullanılır?

Tıpkı AHA gibi doğada bulunmakta olup beslenme yoluyla alınabilecek olan BHA’nın cilt bakımı amacıyla kullanımı, klinik işlemler veya kozmetik ürünler aracılığıyla yapıldığında etkili sonuç veriyor. Topikal kullanımın yanı sıra BHA’nın hyaluronik asit türü, enjeksiyon olarak da alınabiliyor.

Editörün Favorisi

l'oreal paris revitalift filler hyaluronik asit serumu

En popüler BHA asitlerinden biri de hyalüronik asit. Cildin nemini tutmasını sağlayan ve cildi dolgunlaştırma özelliği olan bu asidi içeren bir cilt bakım ürünü kullanarak cildinin çok daha nemli ve canlı görünmesini sağlayabilirsin. Hyaluronik asit aynı zamanda cildi nemle dolgunlaştırarak ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasını sağlıyor.

Bizim çok severek kullandığımız L'Oréal Paris Revitalift Filler %1.5 Saf Hyaluronik Asit Kırışıklık Karşıtı Serum, saf hyaluronik asit içeren formülü sayesinde cildi belirgin bir şekilde nemlendiriyor, pürüzsüzleştiriyor ve cildi dolgunlaştırarak kırışıklık görünümünün %47 oranında* azalmasına yardımcı oluyor. Daha ilk kullanımda cilde yoğun bir şekilde nem veriyor, 1 haftada cilt dolgunluğunu geri kazanıyor, uzun süre düzenli kullanımda ise kırışıklık görünümü gözle görülür bir şekilde azalmaya başlıyor.

L'Oréal Paris Revitalift Filler serisinin, iğnesiz dolgu işleminden ilham alarak yaratılan formülünü ve cildi dolgunlaştırıcı etkisini daha yakından incelemek ve deneyimlerimizi okumak istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

*Klinik Skorlama, 53 kadın

Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum

AHA ve BHA asitleri doğru oranlarda bir arada bulunduklarında cilt kusurları üzerinde gözle görülür etkiler yaratabiliyorlar. Eğer siyah nokta ve gözenek görünümünden şikayetçiysen, Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum'u deneyebilirsin. %4 AHA + BHA, kömür ve niasinamid içeren bu siyah serum, ciltte peeling etkisi yaratıyor. Düzenli olarak kullanıldığında cildi arındırıyor, daha pürüzsüz ve eşit tonda görünmesini sağlıyor.

Garnier siyah serumu daha yakından incelemek için makalemize göz atabilir ve yorumlarımızı keşfedebilirsin.

Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum

BHA asitlerinden bir diğeri de salisilik asit. Yağda çözünebilen bu asit, gözeneklere nüfuz ediyor, siyah noktalar ve lekeler üzerinde etki gösteriyor. Bizim de salisilik asit içeren serumlardan en sevdiklerimizden biri olan Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum, cildin daha parlak ve aydınlık görünmesini sağlıyor.

Garnier C Vitamini Serumu'nun formülündeki %35 C vitamini, niasinamid ve salisilik asit sayesinde, düzenli olarak kullanıldığında 6 günde ciltteki koyu leke görünümü gözle görülür bir şekilde düzelmeye başlıyor. Cilt daha aydınlık, parlak ve pürüzsüz görünüyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap