Cilt Bakımı

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Zencefilin Faydaları Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Kış mevsiminin olmazsa olmaz baharatları arasında gösterilen zencefil, soğuk algınlığı ve grip gibi pek çok hastalığın tedavisinde oldukça etkili. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Ancak bu baharat, aynı zamanda cilde sağladığı faydalar ile de adından söz ettiriyor. İşte biz de tam olarak bu noktaya parmak basmak istiyoruz. Peki, yazımızın devamında seni neler mi bekliyor? Hemen açıklayalım.

Araştırmamız neticesinde zencefil yağı, zencefil tozu ve tüm kullanım alanları hakkında bilgiye doyacağın bir yazı hazırladık. Bu şifalı baharata bambaşka bir dünyadan bakmaya hazırsan, önce “zencefil nedir?” kısaca bir açıklayalım diyoruz.

Zencefil Nedir?

Zencefil Nedir?

Zencefil, özellikle Asya ve Çin’de oldukça fazla kullanılan, tarihi Osmanlılara kadar dayanan bir baharat türü. Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılıyor. Fakat günümüzde Hindistan ve Malezya ile bazı tropikal bölgelerde de yetişebiliyor. Zencefilgiller familyasından olan bu bitki, 1-2 metre boyunda ve çok yıllık bir bitki olarak kabul ediliyor. Ülkemizde ise gelişim gösteremiyor.

Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkarılıp yıkanan zencefil, dış kabuğu soyulmak ve bir gece suda bekletilmek suretiyle güneşte kurutularak kullanıma hazır hale getiriliyor.Bu safhadan sonra tane olarak bulabileceğimiz bu baharatın toz haline de ulaşmamız mümkün oluyor.

Zencefil Tozu Nasıl Kullanılır?

Zencefil Tozu Nasıl Kullanılır?

Soğuk algınlığı ile grip gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen zencefil, toz halinde aktarlardan temin edilerek kullanılabiliyor. Çeşitli bitki çaylarının içerisine konularak tüketilmesi önerilen toz zencefil, boğaz ağrısına oldukça iyi geliyor. Hızlı bir şekilde boğaz yanmalarını hafifletiyor. Ayrıca zencefil tozundan çay, bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir?

Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sıra geldi zencefilin cilt güzelliğindeki etkilerini açıklamaya. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi zencefil, vücut sağlığındaki iyileştirici gücünü cildi sağlıklı görünümüne kavuşturmada da gösteriyor. İşte bu yüzden zencefil her haliyle şifa dağıtıyor desek abartmış olmayız. Haydi seni daha fazla bekletmeden açıklayalım:

 • Zencefil, içerisinde barındırdığı gingerol bileşeni sayesinde ciltteki serbest radikallerle savaşıyor ve cilde zarar verici etkenlerin çoğalmasını engelliyor. Ayrıca zencefil kökü, hücre oksidasyonundan ve serbest radikallerin etkisinden cildi koruyabilmek için 40 farklı antioksidan bileşiği içeriyor.
 • İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde cildi besliyor ve parlak bir görünüme kavuşturmaya yardımcı oluyor.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi ile cildin elastikiyetini artıran zencefil, ciltteki kırışmaları önlüyor.
 • Düzenli kullanımda selülit oluşumunun da önüne geçiyor.
 • İçerisindeki faydalı yağ asitleri sayesinde cilt, her daim nemli kalabiliyor.
 • Antiseptik özelliği ile cildi derinlemesine temizleyen ve tazelik veren zencefil, bu sayede gözeneklerdeki tüm kirleri temizliyor. Sivilce ve siyah nokta oluşumları da engellenmiş oluyor.
 • Ciltteki bakteri ve iltihapları da temizleyen zencefil, leke oluşumunu da önlüyor.
 • Son olarak, saç dökülmelerinde de etkili oluyor.

Editörün Notu: Zencefil yağı da cilt güzelliğinde kullanılan doğal bir yağ çeşididir. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz, cilt güzelliğine etkisi bulunan tüm maddelerin zencefil yağı için de geçerli olduğunu belirtelim. Aklındaki bir diğer soru olan “zencefil yağı ne işe yarar” sorusunu da böylece cevaplamış olalım.

Editörün Favorisi

Zencefil içeren cilt bakım ürünleri arasında favorilerimizden biri Kiehl's Ginger Leaf & Hibiscus Firming Mask. Zencefil yaprağı içeren bu maske, cildimize anında sıkılaşma etkisi veriyor. Düzenli kullanımla beraber cildin daha genç görünmesine, ince çizgi görünümünün yumuşamasına da destek oluyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Bu mucize baharatın çok fazla faydası bulunsa da bazı yanlış ve dikkatsiz kullanımlar, vücutta zarara yol açabiliyor. Bu nedenle ölçülü ve kontrollü kullanılmasını öneriyoruz. Ayrıca cilde direkt uygulamalardan kaçınarak, zencefil yağı veya zencefil kökü özlü gibi cilt bakım ürünlerinden faydalanman gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Çayının aşırı tüketimi ise şu zararlara neden olabiliyor:

 • Fazla tüketimi mide ekşimelerine yol açıyor.

 • Ülser hastaları ve sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilerde olumsuz tepkimelere yol açabileceği için bu kişilerin kullanmadan evvel doktora danışmaları gerekiyor.

 • Safra taşına sahip olan bireylerin de doktorlarına danışarak tüketmesi önem taşıyor.

 • Aşırı kullanımı, kalpte ritim bozukluklarına neden olabiliyor.

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.