La Roche-Posay Fırsatları

HEMEN AL

CeraVe Fırsatları

HEMEN AL

Vichy'de Fırsatlar!

HEMEN AL

Güneş Koruması

Yüzüne Ne Kadar Miktarda Güneş Kremi Uygulamalısın?

3 dk.
Yüzüne Ne Kadar Miktarda Güneş Kremi Uygulamalısın?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Güneş kremini yüzüne ne kadar sürmelisin? Güneş kremi kullanım miktarını bu yazımızda açıklığa kavuşturuyoruz!

Sadece yazın değil, yılın her günü güneş kremi kullanmak, cildimiz için yapabileceğimiz en önemli şeylerin başında geliyor. Peki güneş kremi ne kadar uygulanmalı, biliyor musun? Bir çoğumuz nemlendirici sürer gibi güneş kremi uyguluyoruz ama bu acaba yeterli mi? Hepimizin kafasını karıştıran “Güneş kremini ne kadar sürülmeli?” sorusunun cevabını veriyoruz!

Güneş kreminde iki parmak kuralı

Güneş kreminde iki parmak kuralı

Güneş kremlerinin sahip olduğu SPF değerini elde etmek için, uygulamayı iki parmak kuralına göre uygulamak gerektiği söyleniyor. Peki bu “İki parmak kuralı” nedir? Güneş kremini işaret ve orta parmağına şerit halinde sürdüğünde, bu miktarın tam koruma için yeterli olduğu söyleniyor.

Sosyal medyada çok popülerleşen bu iki parmak güneş kremi kuralı, aslında uzmanlar tarafından söylenen bir kural değil. Biz araştırdığımızda, uzmanların yarım çay kaşığı kadar güneş kreminin yüzü korumak için yeterli olacağını söylediklerini gördük. Yarım çay kaşığı kadar güneş kremi hem yüz hem de boyun için yeterli olacaktır. Fakat bunu yaparken de birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Güneş kremini hangi adımda uygulamalısın?

Güneş kremini hangi adımda uygulamalısın?

Güneş kremi uygulama miktarının yanında, ne zaman uygulandığı da son derece önemli. Güneş kremini hangi adımda, nemlendiriciden önce mi sonra mı uygulaman gerektiğini bilmiyorsan, hemen bu konuyu aydınlatalım: Güneş kremini cilt bakım rutininin son adımında uygulaman gerekiyor.

Sabahları cildini temizleyip nemlendirici uyguladıktan sonra, güneş kremini uygulayabilirsin. Eğer üzerine makyaj yapacaksan, arada 8 dakikalık bir süre bekleyebilirsin. Bu sayede güneş kremin cilt tarafından iyi bir şekilde emilecek ve makyajını uygularken kullanacağın sünger ve fırça tarafından emilmeyecek, etkisi azalmamış olacak.

Editörün Notu: Hızlı emilen, yağlı bir his ve beyaz iz bırakmayan, her gün rahatlıkla kullanabileceğin, üzerine makyaj da yapabileceğin bir güneş kremi arıyorsan, La Roche Posay Invisible Fluid SPF 50 Güneş Kremi’ni tercih edebilirsin. Su gibi incecik yapısı sayesinde cilde çok kolay dağılan bu güneş kremi, yüksek güneş koruma özelliğine sahip.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2 saatte bir yenilemek

2 saatte bir yenilemek

Güneş kremi ile ilgili diğer önemli bir nokta ise gün içerisinde sık sık yenilemek. Uzmanlar genellikle 2 saatte bir yenilemenin yeterli olduğunu söylüyorlar. Yazın, özellikle deniz veya havuz kenarındaysan, 2 saatte bir yenileyebilirsin. Kış mevsiminde veya evde olduğun günlerde ise arayı biraz daha açabilirsin.

Denize ve havuza girdikten sonra yenilemek

Denize ve havuza girdikten sonra yenilemek

Bazı güneş kremleri suya dayanıklı formüle sahip olsalar da, denize veya havuza girildiğinde etkileri azalabilir. Güneşten iyi bir şekilde korunmak için denize veya havuza girdikten sonra güneş kremini yenilemeyi ihmal etmemelisin.

Editörün Notu: Güneş kremini pratik bir şekilde yenilemek ve güneş kremini çantandan eksik etmemek için Vichy Capital Soleil SPF 50 Güneş Kremi’nin Cep Boyunu edinebilirsin. 30 ML’lik bu minik güneş kremi, cebine veya çantana kolayca sığacağı için her yerde kolaylıkla güneş kremini yenileyebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Şapka, güneş gözlüğü ve kıyafetlerle desteklemek

Şapka, güneş gözlüğü ve kıyafetlerle desteklemek

Sadece yüzünü değil, tüm vücudunu güneşten korumak için güneş kremi uygulamanın yanında kıyafetlerde ve aksesuarlarla da cildini koruyabilirsin. SPF 50 içeren bir güneş kremini yüzüne ve vücuduna uyguladıktan sonra, şapka, güneş gözlüğü ve ince kıyafetlerle de güneş kremine destek olabilirsin.

Editörün Notu: Hassas ve beyaz bir cilde sahipsen, çok yüksek koruma içeren Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Sprey’i kullanabilirsin. GFK 50 içeren bu sprey formlu güneş kremi, vücuda çok kolay ve eşit bir şekilde dağılıyor. Hafif dokulu olduğu için de, gerektiğinde pratik bir şekilde yenilenebiliyor.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap