Sivilce (Akne)

Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

5 dk.
Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

"Milia" adı da verilen ciltteki yağ bezeleri yüzün kusursuz ve pürüzsüz görünmesine engel oluyor. Özellikle göz çevresinde ve çenede yoğunlaşan yağ bezeleri aslında sağlığımız açısından tehlikeli olmasa da estetik olarak olumsuz bir etki bırakıyor. Yüzdeki yağ bezeleri neden olur? Yüzdeki yağ bezelerin nedenlerini ve nasıl geçtiğini öğrendikten sonra daha pürüzsüz ve hayalindeki cilde sahip olabilirsin. İhtiyacın olan tek şey yağ bezeleri için önerdiğimiz ürünleri kullanmak ve bakım adımlarını takip etmek.

Yağ Bezesi (milia) Nedir?

Genellikle göz çevresi ve yanaklarda kendini gösteren minik kabartılara milia adı veriliyor. Bu pürüzlere milium adı verilirken, bu cilt rahatsızlığına ise milia deniyor. Beyaz veya sarı minik pütürler olarak kendini gösterdiği için genellikla milia, sivilce ve beyaz noktalarla karıştırılabiliyor.

Milia yani yağ bezeleri tüm yaşlarda görülebildiği gibi en sık ergenlik dönemindev ve yenidoğanlarda ortaya çıkabiliyor. Şimdi milia neden olur ve nasıl geçer gibi sorulara yanıt verelim...

Yüzde Yağ Bezesi Neden Olur?

Yüzdeki yağ bezeleri / Milia neden olur?

Uzmanlar, "Milia neden olur?" sorusunun tek ve kesin bir yanıtı olmadığını söylüyorlar. En belirgin milia yani yağ bezesi oluşumunun sebebi ise genetik faktörler olarak gösteriliyor. Milia nedenlerini sıralamamız gerekirse:

  • Aşırı veya dengesiz beslenme (yağı yiyecekler tüketmek)
  • Kanda yağ artışı
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Uykusuzluk
  • Stres
  • Yüksek kolesterol
  • Korumasız güneşlenme
  • Cilt hassasiyeti

Eğer cildinde milia olduğunu düşünüyorsan, evde milia nasıl geçer çözümleri bulmak yerine, ilk iş bir dermatologa danışmanı öneririz. Yüzde oluşan yağ bezeleri çoğunlukla yağlı ciltlerde meydana geliyor. Yağ bazlı cilt bakım ürünleri kullanmak ve yağlı besinler tüketmek ciltteki yağ bezelerinin artmasına yol açabilir.

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzde ve göz çevresinde oluşan minik yağ bezeleri yani "Milia" çoğunlukla zararsız oluyor. Yüzdeki yağ bezeleri aslında metabolizmanın yakamadığı fazla yağların dışa yansıması. Yani yağ bezeleri aslında bize çok fazla yağ içeriği tükettiğimizin sinyalini veriyor. Eğer sen bu mesajı alırsan ve yağ tüketimini azaltırsan kademeli olarak yağ bezelerinin azaldığını göreceksin. 

Tıp dilinde epidermal kist denilen bu yağ bezelerinin büyük bir kısmı kendinden kaybolabiliyor. Çok nadir de olsa bu yağ bezeleri büyüyerek ağrılı bir hal alabiliyor. Yağ bezelerinin büyüdüğünü ve ağrı yaptığını hissediyorsan dermatoloğa başvurmanı öneririz.

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Öncelikle milia'yı evde geçirmek için sıkmaya kalkmak yapabileceğin en zararlı şeylerden biri. Ciltte geri dönüşü olmayacak hasarlar bırakabileceği gibi enfeksiyona kadar gidebilir. Bu yüzden milia tedavisi için mutlaka bir dermatologa görünmeni öneririz. Yüzdeki yağ bezelerini doğal bir şekilde tedavi etmek için aşağıdaki önerilerimize deneyebilirsin. 

1. Aloe Vera jeli kullan

Aloe Vera doğadaki en zengin nemlendirici ve onarıcı içeriklerin başında geliyor. Aloe Vera bitkisini ikiye böl ve sarı jeli akıt. Geriye kalan şeffaf jelden minik bir parça alarak milia'nın üzerine yerleştir. Düzenli olarak aloe vera jeli sürmek yağ bezesinin küçülmesini sağlayabilir. 

2. Elma sirkesi sür

Evde yağ bezelerine doğal çözüm arayanlar sirkeden yardım alabilirler. Sirkeyi temiz bir beze sür ve bezenin üzerine yerleştir. 1 dakika boyunca elma sirkesini yağ bezesinin üzerinde beklet. Yağ bezesine sirke sürmek enfeksiyon yapmasını önleyecektir. 

3. Soğan kürü yap

Soğanı içme suyunda kaynatarak içmek ciltteki yağ bezelerin azalmasına yardımcı olabiliyor. Soğan kürünü yemekten önce ve sonra içmeni tavsiye ediyoruz. 

4. Sarımsak bakımı yap

Antibiyotik özelliği ile bilinen sarımsak kürü yüzdeki yağ bezelerine doğal çözüm olarak öneriliyor. Sarımsağı ezdikten sonra üzerine birkaç damla elma sirkesi ve doğal zeytinyağı damlat. Bir gece boyunca dolapta bu karışımı beklet. Ertesi gün sarımsak kürünü yağ bezesinin üzerine uygulayarak küçülmesini destekleyebilirsin.

yüzde yağ bezesi

Yüzdeki yağ bezelerine bakım yapmanın en etkili iki yolu cilt temizliği ve komedojenik olmayan ürünler kullanmak. Cildini yağlandırmayan cilt bakım ürünleri kullanarak ciltteki yağ bezelerini azaltabilirsin. 

Cildini düzenli temizlemek ve doğru cilt bakım ürünleri kullanmak siyah nokta ve akne oluşumunu da engeller. Aynı zamanda beslenmene de dikkat etmeli, yağlı gıdalardan uzak durmalısın. Eğer yağ bezelerin uzun zamandır seninleyse ve cilt bakımına özen göstermene rağmen azalmıyorsa cilt doktoruna görünmekte fayda var. 

Bazı kişilerde uykusuzluk ve stres gibi faktörler göz çevresindeki yağ bezelerini tetikler. Sen de yağ bezelerinden şikayetçiysen uyku, stres ve diğer psikolojik faktörlere dikkat ederek cilt sağlığını koruyabilirsin.

Editörün Favorisi

yüzdeki yağ bezesi için ne kullanmalı?

Biz, yüzümüzdeki yağ bezelerini azaltmak için komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri kullanıyoruz. Non-komedojenik ürünler, ciltteki siyah nokta ve akne oluşumunu önleyen ürünler olarak da biliniyor. Yağ bazlı nemlendiricilerden, cildimizde daha fazla yağ bezesi çıkarmaya meyilli oldukları için non-komedojenik de denilen bu ürünleri tercih ediyoruz. 

La Roche Posay Effaclar serisi yağlı ve akneye yatkın olan ciltler için ilk akla gelen bakımlardan. Yüzdeki parlamayı ve yağlanmayı kontrol altına alan bu seri, siyah nokta görünümünün ve akne görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Effaclar yüz yıkama jeli ve toniğini her sabah ve akşam olmak üzere cilt temizliği için kullanıyoruz. Bu bakım rutini ile cildimizin yağlanmasını ve doğal olarak yağ bezelerini de kontrol altına almış oluyoruz.

Editörün Favorisi

Yüzünde yağ bezesi olanlar hangi nemlendiriciyi kullanmalı? En sevdiğimiz komedojenik olmayan cilt bakım kremi La Roche Posay Effaclar Duo (+) kremi. Ciltteki gözenek, siyah nokta ve akne görünümüne etki eden bu krem, yağlı ve akneye eğilimli olan ciltler için uygun. 

İçeriğindeki Procerad ile leke görünümüne, Mannose ile cilt görünümünün yenilenmesine, Zinc PCA ile fazla yağın azalmasına yardımcı oluyor.

Güneş korumasını ihmal etme

Güneş korumasını ihmal etme

Cilt problemlerinin büyük bir çoğunluğunun UV ışınlarından kaynaklandığını düşündüğümüzde, cildini güneşin zararlı etkilerinden korumanın önemi çok büyük. Özellikle yağlı ve akneye eğilim gösterebilen bir cilde sahipsen, cilt lekeleri, tıkalı gözenekler ve yağ bezeleri gibi cilt sorunlarının önüne geçmek için yaz-kış düzenli olarak güneş kremi kullanmalısın.

Yağlı ciltler için favorimiz olan La Roche Posay Anthelios Dry Touch SPF 50+ Güneş Kremi, AIRLICIUM teknolojisi sayesinde ciltteki yağlanmayı kontrol altına alıyor. Böylece güneş kremi kullandığında bile cildin parlamıyor, daha fazla yağlanmıyor. Cilt yağlanmadığı için de cilt problemleri azalmaya başlıyor. Eğer cildinde yağ bezeleri varsa, cildinin parlamasını ve yağlanmasını kontrol etmek için bu güneş kremini kullanabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap