Sivilce (Akne)

Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

4 dk.
Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

"Milia" adı da verilen ciltteki yağ bezeleri yüzün kusursuz ve pürüzsüz görünmesine engel oluyor. Özellikle göz çevresinde ve çenede yoğunlaşan yağ bezeleri aslında sağlığımız açısından tehlikeli olmasa da estetik olarak olumsuz bir etki bırakıyor. Yüzdeki yağ bezeleri neden olur? Yüzdeki yağ bezelerin nedenlerini ve nasıl geçtiğini öğrendikten sonra daha pürüzsüz ve hayalindeki cilde sahip olabilirsin. İhtiyacın olan tek şey yağ bezeleri için önerdiğimiz ürünleri kullanmak ve bakım adımlarını takip etmek. 

Yüzdeki yağ bezeleri neden olur?

Yüzdeki yağ bezeleri neden olur?

Yüzdeki yağ bezelerinin oluşmasının kanıtlanan tek bir sebebi yok. Yüzdeki yağ bezelerinin en sık görülen nedenleri arasında yüksek kolestrol, kıl kökünde meydana gelen iltihap, genetik sebepler, metabolik rahatsızlıklar ve yağlı beslenme geliyor. 

Yüzde oluşan yağ bezeleri çoğunlukla yağlı ciltlerde meydana geliyor. Yağ bazlı cilt bakım ürünleri kullanmak ve yağlı besinler tüketmek ciltteki yağ bezelerinin artmasına yol açar. Eğer yağlı beslenmeni kontrol altına aldıysan ve cildine yağlı kremler sürmüyorsan yağ bezelerinin zamanla azaldığını fark edersin. Eğer yağ bezeleri azalmıyorsa mutlaka bir dermotoloğa danışmalısın. 

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzde ve göz çevresinde oluşan minik yağ bezeleri yani "Milia" çoğunlukla zararsız oluyor. Yüzdeki yağ bezeleri aslında metabolizmanın yakamadığı fazla yağların dışa yansıması. Yani yağ bezeleri aslında bize çok fazla yağ içeriği tükettiğimizin sinyalini veriyor. Eğer sen bu mesajı alırsan ve yağ tüketimini azaltırsan kademeli olarak yağ bezelerinin azaldığını göreceksin. 

Tıp dilinde epidermal kist denilen bu yağ bezelerinin büyük bir kısmı kendinden kaybolabiliyor. Çok nadir de olsa bu yağ bezeleri büyüyerek ağrılı bir hal alabiliyor. Yağ bezelerinin büyüdüğünü ve ağrı yaptığını hissediyorsan dermatoloğa başvurmanı öneririz. 

Aman dikkat, sakın yağ bezelerini evde sıkmayı veya iğne batırmayı deneme! Bunlar cildinde kalıcı iz kalmasına ve yağ bezelerinin iltihap kapmasına yol açar.

Editörün Favorisi

yüzdeki yağ bezesi için ne kullanmalı?

Biz, yüzümüzdeki yağ bezelerini azaltmak için komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri kullanıyoruz. Non-komedojenik ürünler, ciltteki siyah nokta ve akne oluşumunu önleyen ürünler olarak da biliniyor. Yağ bazlı nemlendiricilerden, cildimizde daha fazla yağ bezesi çıkarmaya meyilli oldukları için non-komedojenik de denilen bu ürünleri tercih ediyoruz. 

La Roche Posay Effaclar serisi yağlı ve akneye yatkın olan ciltler için ilk akla gelen bakımlardan. Yüzdeki parlamayı ve yağlanmayı kontrol altına alan bu seri, siyah nokta görünümünün ve akne görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Effaclar yüz yıkama jeli ve toniğini her sabah ve akşam olmak üzere cilt temizliği için kullanıyoruz. Bu bakım rutini ile cildimizin yağlanmasını ve doğal olarak yağ bezelerini de kontrol altına almış oluyoruz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Yüzdeki yağ bezelerini geçirmenin en etkili iki yolu cilt temizliği ve komedojenik olmayan ürünler kullanmak. Cildini yağlandırmayan cilt bakım ürünleri kullanarak ciltteki yağ bezelerini azaltabilirsin. 

Cildini düzenli temizlemek ve doğru cilt bakım ürünleri kullanmak siyah nokta ve akne oluşumunu da engeller. Aynı zamanda beslenmene de dikkat etmeli, yağlı gıdalardan uzak durmalısın. Eğer yağ bezelerin uzun zamandır seninleyse ve cilt bakımına özen göstermene rağmen azalmıyorsa cilt doktoruna görünmekte fayda var. 

Bazı kişilerde uykusuzluk ve stres gibi faktörler göz çevresindeki yağ bezelerini tetikler. Sen de yağ bezelerinden şikayetçiysen uyku, stres ve diğer psikolojik faktörlere dikkat ederek cilt sağlığını koruyabilirsin.

Editörün Favorisi

Yüzünde yağ bezesi olanlar hangi nemlendiriciyi kullanmalı? En sevdiğimiz komedojenik olmayan cilt bakım kremi La Roche Posay Effaclar Duo (+) kremi. Ciltteki gözenek, siyah nokta ve akne görünümüne etki eden bu krem, yağlı ve akneye eğilimli olan ciltler için uygun. 

İçeriğindeki Procerad ile leke görünümüne, Mannose ile cilt görünümünün yenilenmesine, Zinc PCA ile fazla yağın azalmasına yardımcı oluyor.

Güneş korumasını ihmal etme

Güneş korumasını ihmal etme
Cilt problemlerinin büyük bir çoğunluğunun UV ışınlarından kaynaklandığını düşündüğümüzde, cildini güneşin zararlı etkilerinden korumanın önemi çok büyük. Özellikle yağlı ve akneye eğilim gösterebilen bir cilde sahipsen, cilt lekeleri, tıkalı gözenekler ve yağ bezeleri gibi cilt sorunlarının önüne geçmek için yaz-kış düzenli olarak güneş kremi kullanmalısın.

Yağlı ciltler için favorimiz olan La Roche Posay Anthelios Dry Touch SPF 50+ Güneş Kremi, AIRLICIUM teknolojisi sayesinde ciltteki yağlanmayı kontrol altına alıyor. Böylece güneş kremi kullandığında bile cildin parlamıyor, daha fazla yağlanmıyor. Cilt yağlanmadığı için de cilt problemleri azalmaya başlıyor. Eğer cildinde yağ bezeleri varsa, cildinin parlamasını ve yağlanmasını kontrol etmek için bu güneş kremini kullanabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap