1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Gözenek

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

3 dk.
Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Burun kenarındaki belirgin gözenekler artık canını mı sıkmaya başladı? Gözeneklerden neden bu kadar nefret ettiğini anlıyoruz ama aslında gözeneklerin cildimiz için çok faydalılar. Gözenekler cildimizin nefes almasını sağlayan ve cilt sağlığımız için oldukça önemli dokular. Gözenekler sayesinde cildimiz parlar, nemlenir ve ışıltılı görünür. Fakat ya gözeneklerin tıkalıysa? İşte o zaman gözenekler büyür, dışarı doğru açılır ve belirginleşir. Belirgin ve büyük gözenekleri kimse sevmez. Şimdi sana gözenek bakımını detaylıca anlatıyoruz. Gözeneklerini nasıl sıkılaştırabilirsin? Gözenek kapatıcı ürünler ve dahasını öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun. 

Gözenek nedir ve nasıl oluşur?

Gözenek nedir ve nasıl oluşur?

Gözenek denilince aklına ilk olarak yüzdeki gözeneklerin geldiğini tahmin edebiliyoruz fakat yanılıyorsun. Aslında gözeneklerimiz bütün vücudumuza yayılmıştır. Vücudun nefes almasını sağlayan gözenekler, cilt sağlığımız için olmazsa olmaz. 

O zaman 'gözenekler neden oluşur?' sorusunu şöyle revize edelim: Gözenekler neden büyür? Vücudumuzda bazı gözenekler diğerlerinden daha büyük görünür ve bu da bizi rahatsız eder. Genellikle büyük ve geniş gözenek sorunu yüz bölgesinde görülüyor. Çünkü gün içinde en çok yağlanan, kirlenen ve sebum biriken yerler ciltteki gözenekler. Sen her ne kadar makyajını düzenli silsen de terlemenin de etkisi ile makyaj artıkları gözeneklerimize dolar ve zamanla tıkar. Gözeneklere biriken kir, yağ ve makyaj artığı da gözeneklerin büyüyüp genişlemesine yol açar. Tıkalı gözenekler cilt sağlığı açısından hiç iyiye işaret değildir. 

Gözenek küçültme mümkün mü?

Gözenek küçültme mümkün mü?

Güzel haber! Gözenek sıkılaştırmak ve küçültmek mümkün. Doğru cilt bakımı ile tıkalı gözeneklerini temizleyebilir ve gözeneklerinin daha sıkı görünmesini sağlayabilirsin.

Tıkalı gözenekleri düzenli olarak temizlemediğinde bunlar sana siyah nokta olarak geri döner. Sonra 'neden siyah nokta çıkar?' diye araştırmalar yapmaya başlarsın. Gözenek kapatıcı ipuçları ve doğru cilt bakımı sayesinde gözeneklerindeki kirleri temizlemeli ve cildinin nefes almasını sağlamalısın. 

Gözenek sıkılaştırma adımları

Cildini derinlemesine temizle

Cildini derinlemesine temizle

Cilt bakımının en önemli adımı cildi temizlemek. Aslında oldukça basit gibi görünen bu işlemi bir çoğumuz atlayabiliyoruz. Makyaj yapmadığımız zamanlar da dahil olmak üzere günde iki kere cildimizi yüz yıkama jeli ile yıkamalıyız. Anlaştık mı?

Cilt yıkama jellerine yakından bakacak olursak sana bizim de severek kullandığımız bir ürünü anlatalım. Vichy Normaderm Phytosolution - Arındırıcı Jel yağlı ve geniş gözenekler için ideal bir yıkama jeli. Cildin daha mat görünmesini sağlayacak ve sebum dengesini kuran bu yıkama jelinden biz çok memnunuz. Eğer senin de cildin gün içinde yağlanıp parlama yapıyorsa Vichy yüz yıkama jeliyle tanışma zamanı geldi demek. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Düzenli peeling yap

düzenli peeling yap

Tıkalı gözenekleri arındıracak harika peeling önerimiz olacak: Garnier Saf & Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Peeling. Garnier peeling, tıkalı gözeneklerine inerek burada biriken kirleri temizler ve siyah noktaların görünürlüğünü azaltıyor. 

En iyi peelinglerden biri olan Garnier peelingi biz günde bir kere mutlaka yapıyoruz. Makyajımızı temizledikten sonra temiz yüzüne peeling yaparak gün içinde cildine biriken yağ ve kiri temizlemelisin. Garnier Kömürlü Peeling'in iki boyutlu peeling parçacıkları ve ultra emici kömür içeriği sayesinde gözeneklerinde derinlemesine temizlik yapabilirsin. Eğer bu adımı atlarsan, gözeneklerinde biriken kirler, siyah noktaya dönüşecek. Derinleşen siyah noktaları temizlemek çok daha zor olacak. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Tonik kullan

Tonik kullan

Geniş gözenekler, yağlı ve sivilceli bir cildin varsa günde iki kere mutlaka tonik kullanmalısın. Tonik ile cildini temizlemek gözeneklerinin sıkılaşmasına ve küçülmesine yardımcı olur. 

Geniş gözeneklere sahip olanlar için önereceğimiz en etkili tonik: La Roche Posay Effaclar sıkılaştırıcı mikro-soyucu tonik. Ürünün isminden de anlayacağın gibi bu tonik cildindeki gözenekleri sıkılaştırıyor ve mikro peeling etkisi yaratıyor. Böylece gözeneklerine biriken kir ve ölü deri cildinden atılmış oluyor. Biz her sabah ve akşam tonikle cildimizi siliyor ve üzerine bakım kremi uyguluyoruz. 

Gözenek küçültücü maske yap

Gözenek küçültücü maske yap

Gözenek küçültmek için yaptığın cilt bakımı adımlarına maskeyi de eklemelisin. 'Yüzdeki gözenekler nasıl kapanır?' sorusunun cevabı maskede gizli. Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Maske'nin içeriğindeki Amazon beyaz kili, gözenekleri gözle görülür şekilde küçültür ve gözeneklerdeki yağı temizler. Maske yaptıktan sonra cildin yumuşacık olacak ve cildindeki pürüzler ortadan kalkacak.

Biz Kiehl's kil maskesini kullandığımızdan beri cildin gerçekten nefes aldığını hissetmeye başladık! Gözeneklerimiz temizlendi ve gözle görülür derece küçüldü. En önemlisi ise cildimiz eskisi kadar yağlanmıyor ve parlamıyor!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap