Cilt Temizleme

Yüz Temizlerken En Sık Yapılan 5 Hata!

3 dk.
Yüz Temizlerken En Sık Yapılan 5 Hata!
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakım rutinimizin en önemli adımlarından biri, yüz temizleme adımı. Cildimizin her zaman sağlıklı, bakımlı görünmesini sağlamak için doğru ürünlerle yapılan, düzenli cilt temizliği çok önemlidir. Hatta kullandığımız diğer bakım ürünlerinin etkili olabilmesinde, önden yapılan cilt temizliğinin de etkisi büyüktür. Ancak yüzümüzü temizlerken çoğu zaman bazı önemli noktalara dikkat etmiyoruz. Biz de yüz temizlerken yapılan en yaygın hataları derledik. Bakalım sen de bu hataları yapıyor musun?

Hata: Sıcak suyla yüzü yıkamak

Hata: Sıcak suyla yüzü yıkamak

Çok eskiden beri sıcak suyun cildi daha iyi temizlediğine inanılıyor. Ancak cilt sağlığımız için sahip olduğumuz en kötü alışkanlıklardan biri sıcak suyla cildimizi temizlemek! Sıcak su, cildi doğal yağlarından arındırdığı için cildi daha çok kurutabilir. Ayrıca hassas cilt tiplerinde kızarıklığı, tahrişi artırabilir, yağlı ciltlerde de yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yüzünü temizlerken sıcak su yerine daima ılık su kullanman gerekir.

Hata: Cildi yeterli temizlememek

Cildi yeterli temizlememek

Bu hata özellikle makyaj yapanlar arasında oldukça yaygındır. Gün sonunda makyajını çıkarmaman, gözeneklerini tıkayarak cildini olumsuz yönde etkileyebilir. Her ne kadar yorucu bir gün de geçirmiş olsan eve geldiğinde mutlaka makyajını temizlemen gerekir. Bunun içinse sana işini çok kolaylaştıracak bir önerimiz var: Makyaj temizleme suyu!

Editörün Favorisi

Garnier Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu

Özellikle bizim favorilerimizden olan Garnier Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu ile ovalamaya gerek olmadan, cildini kolayca makyajdan arındırabilirsin. İçerisindeki micellar teknolojisi ile yalnızca makyajını değil, cildindeki kalıntıları, fazla yağı da mıknatıs gibi çeker ve temizler. Bir pamuğa makyaj temizleme suyundan biraz dök ve makyajını temizle. İşte bu kadar! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hata: Yüzü aşırı yıkamak

Hata: Yüzü aşırı yıkamak

Bu hata da özellikle yağlı cilde sahip olanların en sık yaptığı hatalardan biri… Cildi günde 4-5 defa, hatta daha fazla kez temizleyicilerle yıkamak, cildinin doğal, koruyucu bariyerine zarar verebilir. Bu da cildinin dış etkenlere karşı hassaslaşmasına, sebum dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle yüzünü, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkamanı öneririz.

Editörün Favorisi

gül suyu

Eğer sabah ve akşam rutini dışında, gün içinde yüzünü temizlemen gerekiyorsa da makyaj temizleme suyu kullanarak nazikçe cildini temizlemeyi deneyebilirsin. Cildimveben.com editörleri olarak biz, gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz durumlarda cildimizi Garnier Micellar Gül Suyu ile çabucak temizliyoruz. Böylece arınmış, daha parlak cilt görünümüne kolayca kavuşabiliyoruz . :)

Hata: Yanlış jel temizleyiciyi kullanmak

Yanlış jel temizleyiciyi kullanmak

Yoksa sen de yüzünü eline geçen her şeyle yıkayanlardan mısın? El sabunu, duş jeli gibi ürünlerle bile yüzünü yıkayanlardansan, bu hatadan hemen dönmelisin! Bu ürünler yüzümüzde bulunan doğal yağın yok olmasına, cilt bariyerimizin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daima yüzde kullanıma uygun, yüz temizleme jelleriyle yüzünü yıkamalısın.

Aynı zamanda kullandığın yüz temizleme jelinin, cilt ihtiyacına uygun olmasına da özen göstermelisin. Örneğin yağlı bir cilde sahipsen yağlı ciltlerin kullanımına, hassas cilde sahipsen hassas ciltlerin kullanımına uygun temizleme jellerini tercih etmelisin.

Editörün Favorisi

hyaluronik aloe

Özellikle yüzünü yıkadıktan sonra cildinin kurumasından şikayetçiysen sana önerimiz, cildi kurutmadan temizleyen Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli. Tüm ciltlerin kullanımına uygun bu temizleme jelinin Hyaluronik Asit ve Aloe Vera içeren formülü ile cildini kirden, makyaj kalıntılarından arındırabilir ve sıkılaşmış gözeneklere sahip olabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hata: Düzenli olarak derinlemesine arındırmamak

maske

Özellikle siyah noktalar, pürüzler, yağlanma gibi cilt problemleri yaşıyorsan, düzenli olarak peeling yapmaya, cildini arındırmaya özen göstermelisin. Peeling yaparak, cilt yüzeyinde bulunan pürüzlerden cildini arındırabilir, gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsin.

Editörün Favorisi

Garnier Kömürlü 3'ü 1 Arada

İster peeling, ister temizleme, ister maske olarak kullanabildiğimiz Garnier Kömürlü 3'ü 1 Arada, son dönemdeki favorilerimizden! Kömür, Yaban Mersini ve Salisilik Asit içeren arındırıcı formülü ile siyah noktalara artık siyah bir nokta koyduk diyebiliriz! :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap