Göz Çevresi Bakımı

Yeni başlayanlar için göz çevresi bakımıyla ilgili bilmen gereken her şey!

5 dk.
Yeni başlayanlar için göz çevresi bakımıyla ilgili bilmen gereken her şey!
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Göz çevresi bakımı, cildin en hassas noktalarından biri. Göz çevresindeki kırışıklıklar ve ince çizgiler, gerçek yaşından daha büyük görünmene yol açabilir.

Peki, göz çevresi bakımına kaç yaşında başlanmalı? Bakışlarının daha genç görünmesi, göz kapağının daha sıkı ve pürüzsüz olması için göz çevresine iyi bakman gerekiyor. Yoksa sen daha göz kremi bile kullanmadın mı? Endişelenme! Cildimveben editörleri senin için harika bir göz çevresi bakımı hazırladı. Aşağıdaki önerilere dikkat ettiğin sürece göz çevren pürüzsüz görünecek!

Göz çevresi bakımı nasıl olmalı?

Göz çevresi bakımı nasıl olmalı?

Göz çevresi cildimizin en hassas bölgesi. Cildine iyi bakmak istiyorsan göz çevresi bakımıyla işe başlamalısın. Göz çevresi kırışmaya başladığında bunu geri döndürmek ve göz çevresindeki kaz ayak görünümünü azaltmak neredeyse imkansız. Fakat göz çevresi bakımına erken dönemde başladığında kırışıkların daha geç oluştuğunu fark edersin. 

Yaşlanmanın etkisi ile birlikte göz çevresinde torbalanma, göz altlarında çöküklük ve göz altı morluğu oluşabilir. Doğru göz çevresi bakımı ve doğru göz kremleriyle bu etkilerin hepsini kontrol altına alabilirsin. 

Göz çevresi bakımına kaç yaşında başlanmalı?

Göz çevresi bakımına kaç yaşında başlanmalı?

Göz çevresinde 20'li yaşlardan itibaren ince çizgiler görülmeye başlanabilir. Tabii bu kişinin genetik özelliklerine, cilt yapısına, ne sıklıkla cilt bakımı yaptığına ve ne kadar çok güneşe maruz kaldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Daha pürüzsüz göz çevresi için 25 yaşından itibaren göz kremi kullanılması öneriliyor. 20'li yaşlardan sonra deri altındaki kolajen üretimi azalır ve cildin elastikiyeti günden güne düşer. Azalan kolajen üretimini arttırmak için 20'li yaşların ortasından itibaren cildine sıkılaştırıcı etkisi olan kremleri uygulayabilirsin. 

Göz çevresi neden kırışır?

Göz çevresi neden kırışır?

Göz çevresindeki deri, cildimizin en ince deri tabakalarından biri. Bu nedenle göz çevresindeki derimiz çok hassas olur ve yüzde ilk kırışıkları da göz çevresinde görmeye başlarız. 

Göz çevresinin kırışmasına neden olan faktörler;

  • Korumasız bir şekilde güneşe çıkmak
  • Deri altında azalan kolajen üretimi
  • Cildin elastikiyetinin azalması
  • Gülme, şaşırma gibi gözlerin kullanıldığı mimikler
  • Sigara kullanmak
  • Az ve düzensiz uyumak
  • Sağlıksız beslenmek
  • Göz çevresinin aşırı kuruması

Göz çevresindeki kırışıklar nasıl tedavi edilir?

Göz çevresindeki kırışıklar nasıl tedavi edilir?

Göz çevresi için en iyi göz kremi önerilerine geçmeden önce teknolojik uygulamalardan da bahsedelim. Göz çevresine bakım yapmadığında burada oluşan kırışıkların önüne geçemeyebilirsin. Göz kapağı sarkması, göz kenarlarındaki kırışıklık ve göz altı torbalarına çözüm arayanlar için botoks, iple askı ve Bella eyes estetiği ön plana çıkıyor. 

Botoks ve iple askı yöntemlerinin geçici etkisi var. Ortalama 6 ay ila 2 sene arasında kalıcılık gösteriyorlar. Göz çevresi için botoks yaptırmak, göz kenarlarındaki kırışıkların geçici olarak azalmasını ve göz kenarının daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. İple askı yönteminde ise medikal ipler kullanılarak gözler dışarı ve yukarı doğru kaldırılıyor. Böylece göz kenarlarındaki düşüklük ve kırışıklar yok ediliyor. Medikal ipler, deri altında ortalama 2 sene içinde çözünerek vücuttan doğal yöntemlerle dışarı atılıyor. Bella Eyes estetiği ise gözlere badem gözü şekli vermek amacıyla yapılan kalıcı bir operasyon. Bella Eyes ameliyatından sonra göz kenarlarında bir süre sonra tekrar kırışıklık belirecek. Göz çevresindeki kırışıkları kalıcı olarak durdurmanın bir yolu yok! 

En iyi göz kremi önerileri:

En iyi göz kremini bulmak kadar göz kremini uygulama tekniğin de çok önemli. Göz kremini yayarak değil tam tersi tampon hareketlerle uygulamalısın. Tampon hareketle yani pıt pıt şeklinde parmağınla minik darbe yaparak uygulamak, göz altındaki kan dolaşımını hızlandırır. 

Göz kremini tampon hareketlerle göz altına, göz kenarlarına ve göz kapağına uygulamalısın. Göz kremini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygulamalısın.

1. Kiehl's Creamy Eye Treatmient with Avocado Göz Kremi

Kiehl's Creamy Eye Treatmient with Avocado Göz Kremi

Doğal kaynaklı avokado yağı içeren Kiehl's Creamy Eye Treatmient with Avocado Göz Kremi, en iyi göz kremleri listemizin başında yer alıyor. Göz çevresini harika bir şekilde nemlendiren Kiehl's göz kremi, aynı zamanda ışıltılı ve aydınlık bir görünüm de sağlıyor. Herkesin cilt bakım rutininde yer alması gereken Kiehl's Avocado Göz Kremi'ni mutlaka denemelisin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi

Yaş aldıkça göz çevresindeki koruyucu bariyerler onarma ve yenileme özelliğini kaybeder. Bunların üzerine de hava, su, güneş, stres, yorgunluk, beslenme ve mimik kullanımı gibi etkenler geldiğinde göz çevresinde ilk kırışıklar meydana gelir. 

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi, 2 farklı boyutta hyaluronik asit kullanarak göz çevresinin ihtiyacı olan besinleri sağlar. Hyaluronik asit içeren göz kremi, cildi derinlemesine nemlendirir ve besler. Göz çevresindeki kuruluğu alır ve ince derinin çok daha canlı ve dolgun görünmesine yardımcı olur. Yorgunluk ve çevresel faktörlerden dolayı oluşan çökük görünümü doldurarak göz altının daha genç görünmesini sağlar. Loreal Hyaluron Uzmanı göz kremini kullananlar, 4 hafta sonra daha sıkı, dolgun ve pürüzsüz bir göz çevresine sahip olduğunu söylüyorlar. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Vichy Slow Age Göz Kremi

Vichy Slow Age Göz Kremi

Göz çevresi bakımına yeni başlayanlar için Vichy Slow Âge Yeux göz çevresi bakım kremini öneririz. 25 yaşından göz çevresindeki morlukları, göz çevresindeki lekeleri ve ince kırışıkları azaltmayı hedefleyen Vichy göz kremi, göz çevresini nemlendirerek daha yumuşak görünmesini sağlıyor. Göz makyajını çıkarırken gözlerini ovalayarak çıkarmak ve göz makyajını tam olarak temizlememek göz çevresine zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için makyajını tam anlamıyla (!) çıkardıktan sonra Vichy göz kremini göz çevresine tampon hareketlerle uygula. 

Vichy göz kremi, göz çevresinde yorgunluk belirtilerine karşı savaşıyor, ciltte renk düzensizlikleri ve lekeyi azaltmaya yardımcı oluyor.Düzenli olarak göz kremi kullandığında ince çizgi ve kırışıklıkların azaldığını göreceksin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

4. La Roche Posay Hyalu B5 Göz Kremi

La Roche Posay Hyalu B5 Göz Kremi

Hassas ve yorgun görünen göz çevresini daha dolgun bir görünüm kazandırmak için sana La Roche Posay Hyalu B5 Eyes göz kremini öneririz.

Hyalu B5 Göz Çevresi Bakım Kremi, iki çeşit saf Hyalüronik Asit ve, B5 Vitamini içeriyor. Değerli formülü sayesinde cilde dolgun bir görünüm sağlar ve göz çevresindeki cilt bariyerini güçlendirir. Uykusuzluk ve sağlıksız beslenmenin ilk etkilerini göz çevresinde görmeye başlarsın. Göz altların daha çökük görünür, göz çevresi matlaşır. İşte La Roche Posay göz kremi tam da bu etkileri ortadan kaldırmak için tercih ediliyor. Göz altına dolgunluk kazandıran, sanki saatlerce uyumuşsun gibi gösteren bu göz kremini biz çok seviyoruz. 

5. Garnier Nem Bombası Kaz Ayaklarına Karşı Kağıt Göz Maskesi

Garnier Kaz Ayaklarına Karşı Kağıt Göz Maskesi

Göz çevresi bakımı için sadece göz kremi kullanmak yeterli olmuyor. Cilt maskesi yapmak gibi, göz çevresine de maske uygulaması yapmalısın. Göz çevresine uygulanan kağıt maskeler, ince kırışıkların azalması için göz çevresine yoğun nem uygulaması yapar ve göz çevresinin ihtiyacı olan besinleri sağlar. 

Bizim en sevdiğimiz kağıt göz maskelerinin başında Garnier Nem Bombası Kaz Ayaklarına Karşı Kağıt Göz Maskesi geliyor. Yeşil çay özleri ve Hyaluronik asit içeren Garnier kağıt göz maskesi, göz çevresine -4 derece serinlik etkisi hissettiriyor. Göz çevresindeki ince kırışıklık, kaz ayağı görünümünü azaltıyor ve göz çevresinin nemlenmesini sağlıyor. Özellikle uçak veya araba yolculuğu yaptığında göz maskesi yaparak, yolculuk sırasında göz çevresinin kurumasını ve daha yorgun görünümü engelleyebilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap