1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Cilt Lekesi

Yazın oluşan cilt lekeleri nasıl geçer?

4 dk.
Yazın oluşan cilt lekeleri nasıl geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt lekeleri için ne yapman gerektiğini biliyor musun? Özellikle yaz sonu daha da belirginleşen cilt lekeleri hepimizin kabusu olabiliyor. Sonbahar döneminde aynaya her baktığımızda 'aa bu daha önce yoktu' diyerek yeni lekelerimizi teşhis ediyoruz. Güneş lekeleri, yaz lekesi veya yaşlılık lekesi... Sebebi ne olursa olsun cilt lekeleri güzelliğe gölge düşüren cilt sorunlarının başında geliyor. Cilt lekelerine ne iyi gelir sorusunu yanıtlamak için detaylı bir araştırma yaptık. Şimdi cilt lekeleri için krem ve serum önerileri ile karşındayız.

Yaz sonrası neden cilt lekeleri görürüz?

Yaz sonrası neden cilt lekeleri görürüz?

Tek cümle ile açıklamak gerekirse; güneş kremi kullanmamak! Evet, güneş lekelerinin sebebi aslında çok basit. Cildini güneşten korumadığında güneş lekeleri kaçınılmaz olur. Bu nedenle en çok yaz aylarında güneş lekeleri ortaya çıkar. Bazı kişilerde belirginliği azalan lekelerin, yaz aylarında geri geldiği daha doğrusu belirginleştiği de görülebilir. Özellikle leke tedavisi lazer uygulaması yaptıranlar, güneş ışığına yeniden çıktığında tedavi olan lekelerin yeniden ortaya çıktığına şahit olabilirler. Evet, maalesef güneş cilt lekeleri için çok önemli bir etken! UVA ve UVB ışınları cildinde leke oluşmasına engel olmak için mutlaka güneş kremiyle cildini korumanı öneririz. 

Her ne kadar cilt lekelerinin yaygın sebebi güneş ışınları olsa da yaşlanma, genetik faktörler, cildine iyi bakmamak, sivilce ve aknelerinle oynamak da cildinde leke oluşmasına yol açar. Bu yüzden sadece yaz boyunca değil, yıl boyunca cilt bakımına özen göstererek cildinin pürüzsüz kalmasını sağlamalısın. 

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerini evde bakım yapmanın ilk yolu leke için serum kullanmaktan geçiyor. En iyi leke serumlarından olan Skinceuticals Discoloration Defense Serum, güneş sonrası beliren lekeler için ideal! 

Skinceuticals cilt lekeleri için serum, içeriğindeki traneksamik asit sayesinde ciltteki renk eşitsizliğini düzenliyor, güneş lekelerinin belirginliğini azaltıyor. Niasinamid ve HEPES, cilt tonunun daha aydınlık ve kusursuz görünmesine yardımcı oluyor. Cilt lekelerini azaltmak için günde iki kere leke karşıtı serumu düzenli kullanmalısın. Yaz mevsimi sonrası ortaya çıkan lekeler için serumunu düzenli kullandığında lekelerin daha az görünür olduğunu fark edersin. İki hafta sonra cilt tonun eşitlenmeye ve cildin daha aydınlık görülmeye başlar. 

Editörün önerisi: Skinceuticals Discoloration Defense Serum, sadece güneş lekeleri için değil yaşlılık ve gebelik lekeleri için de kullanılabilir. Cildindeki inatçı leke görünümü için Skinceuticals leke serumunu şiddetle öneririz. Cildinde leke olmayan fakat renk eşitsizliğinden şikayet eden arkadaşlarımıza da bu leke serumunu öneriyoruz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Leke bakımında nelere dikkat edilmeli?

Leke bakımında nelere dikkat edilmeli?

Leke bakımı boyunca yani leke kremi veya leke serumu kullandığın süre dahilinde cildini güneşten korumalısın. UVA ve UVB ışınları leke bakımının gidişatını tamamen değiştirebilir. Bu nedenle kliniklerde yaz aylarında leke bakımının yapılmadığını fark edebilirsin. 

Yaz sonrasında leke serumu kullanırken de güneş etkisini göz ardı etme. Malum, eylül ekim ayları da yaz ayları gibi güneşli olabiliyor. Leke bakımı boyunca dışarı çıkarken Skinceuticals Advanced Brightening UV Defense SPF 50 güneş kremi kullanarak lekelerinin artmasına engel olabilirsin. Skinceuticals güneş kremigeniş spektrumlu güneş koruması sağlıyor ve formülündeki traneksamik asit, niasinamid ve mika sayesinde  cilt tonu eşitsizliği görünümünü azaltıyor. Yani bir yandan yeni leke oluşumunu engelliyor, diğer yandan da var olan lekelerinin belirginliğini azaltıyor. Güneş kremini kullandıktan sonra cildin daha pürüzsüz ve aydınlık görünecek. 

Cilt lekeleri tamamen geçer mi?

Cilt lekeleri tamamen geçer mi?

Bizim de en çok merak ettiğimiz sorulardan biri: Cilt lekeleri tamamen geçiyor mu? Aslında bu sorunun cevabı tamamen senin cilt yapına ve leke tipine bağlı olarak değişiyor. Leke tedavisi için yapılan lazer uygulaması, mezoterapi, kimyasal peeling ve profesyonel cilt bakımları da dahil olmak üzere aslında hiç bir yöntem lekelerin tamamen kalıcı olarak geçmesini sağlamıyor. Leke tedavileri aslında cilt rengini açarak lekenin belirginliğini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek. 

Bu nedenle ilk yapmamız gereken güneş kremini doğru bir şekilde kullanarak güneş lekesinin oluşmasını engellemek. Var olan güneş lekeleri için de leke serumları kullanarak cilt renginin eşitlenmesini ve yüzünün daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsin. Bir sonraki yaz mevsiminde güneş kremi kullanmazsan güneş lekelerinin geri geleceğini hatırlatmak isteriz :)

Editörün Favorisi

Cilt lekeleri için yıl boyunca bir bakım yapmak istersen, antioksidan serumları cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. C vitamini ve phloretin gibi içerikler, yaşlanma belirtilerinden olan cilt lekelerinin görünümünün düzeltilmesi için son derece etkili içerikler.

Biz yıl boyunca, SkinCeuticals'ın Phloretin CF antioksidan serumunu cilt bakım rutinimize dahil ederek leke bakımını devam ettiriyoruz. Bu serumun formülünde bulunan saf C vitamini ve Phloretin sayesinde, düzenli kullanıldığında cilt tonunu eşitlemeye, cildin daha ışıltılı, aydınlık ve genç görünmesine yardımcı oluyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap