Yağlı Cilt

Yağlı Ciltler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Nasıl Olmalı?

3 dk.
Yağlı Ciltler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Nasıl Olmalı?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Yaşlanma karşıtı bakımlarda göz önünde bulundurulması gereken en önemli etkenlerden biri, cilt tipimizdir. Her cilt tipinin ihtiyacı farklı olduğundan, yaşlanma karşıtı bakımda da cilt tipine özel ürünlerle, uygun bir rutin belirlemek gerekir. Bugün de yağlı ciltlere özel yaşlanma karşıtı bakımın nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Özellikle yağlı ciltler, yaşlanma karşıtı bakımlar konusunda tereddüt yaşarlar. “Ya cildim daha fazla yağlanırsa” diye birçok çekinceleri vardır. Ancak önemli olan, doğru, profesyonel bakım ürünlerini kullanmak. Bu sayede de profesyonel cilt bakımı etkisini evde de devam ettirebilmemizi sağlayan özel ürünlerle, yaşlanma belirtilerine engel olabiliyoruz. 

Sen de yağlı cilde sahipsen ve yaşlanma belirtilerine karşı koymak istiyorsan sana özel önerilerimiz için yazımızın devamına bekliyoruz!

Yağlı Ciltlerin Yaşlanma Karşıtı Bakım Hakkında Bilmesi Gerekenler:

Yağlı Ciltlerin Yaşlanma Karşıtı Bakım Hakkında Bilmesi Gerekenler

Çok yaygın bir düşünce var: Yağlı ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha yavaş yaşlanır ve kolay kolay kırışmaz. Bu düşüncenin doğru olmadığını söylemekle işe başlamak isteriz! Gerçekte, yağlı cilt diğer tüm tipler gibi yaşlanır, ancak daha pürüzsüz görünebilir çünkü sebum üretimi cildin dokusunu ve doğal ışıltısını korumaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, aşırı sebum, yaşlanan cildi akne ve rosacea gibi durumlara karşı daha duyarlı hale getirir. Böylece lazer tedavileri gibi cilt yenileme uygulamalarının etkinliğini azaltabilir. Benzer şekilde, güneş hasarı, cildimizdeki kolajen ve elastin miktarının azalması gibi faktörler de yaşlandıkça cildimizin ürettiği sebum miktarından büyük bir etkiye sahiptir.

Kısacası, eğer yağlı bir cilde sahipsen ve yaşlanma belirtilerine engel olmak istiyorsan bir an önce uygun ürünlerle bakıma başlamanı, cildini koruma altına almanı öneririz.

Yağlı Ciltlere Özel Yaşlanma Karşıtı Bakım İpuçları:

1.Antioksidanlardan Yararlan

Antioksidanlardan Yararlan

Yağlı ciltteki sebum, özellikle aşırı miktarda olduğunda, bağışıklık tepkisini uyarabilen iltihaplı bir maddedir. İnce çizgiler gibi yaşlanma belirtileri gösteren cilt, genç cilde göre daha ince olma eğilimindedir ve bu da sorunu daha da kötüleştirebilir. Çözümlerden biri, aşırı yağlanmayı engelleyebilecek antioksidanlar kullanmaktır. Antioksidan ürünleri seçerken, aktif bileşenler içeren, hafif formüllerden yararlanmanı öneririz. Özellikle hem yağlı hem de akneye eğilim gösterebilen cilde sahipsen, bu 2 soruna yönelik antioksidan ürünler kullanmanı tavsiye ederiz.

Editörün Favorisi

SkinCeuticals Silymarin CF Serum

Yağlı ve akneye eğilim gösterebilen cilde sahip Cildimveben editörleri olarak favorimiz olan ürünlerden biri, profesyonel çözümleriyle bilinen SkinCeuticals markasının Silymarin CF Serum’u! %15 saf C vitamini, Silymarin, Ferulic asit, Salisilik Asit içeriklerine sahip bu serum, cilt kusurlarına sebep olabilecek aşırı yağlanmanın azalmasına destek olurken yaşlanma karşıtı etkisiyle ince çizgi görünümünde de gelişme sağlıyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2.Sebumu Kontrol Altına Al

Sebumu Kontrol Altına Al

Yağlı cilde sahipsen, fazla sebum üretimini kontrol altına almak, cildine katkı sağlayacaktır. Sert yapıdaki cilt temizleyiciler, kullanımdan sonra cildini daha iyi hissettirebilir, ancak bunlar yalnızca geçici bir çözümdür ve cildi doğal yağlarından ayırdıktan sonra tahrişe neden olabildiği için aslında yağ üretimini artırabilir. Glikolik Asit gibi cilt görünümünü yenileyen, yumuşak yapıdaki bir temizleyici ile cildini temizlemeni öneririz. Fazla sebuma engel olmak için sebum azaltıcı ürünleri de kullanabilirsin. Özellikle Salisilik Asit içeren ürünlerle cildine bakım yaparak fazla sebumun azalmasına yardımcı olabilirsin.

Editörün Favorisi

SkinCeuticals Blemish Age Defense Serum

Fazla sebuma engel olmak için biz saf içeriklere sahip Salisilik Asit, Glikolik Asit, Sitrik Asit ve Dioik Asit içeren SkinCeuticals Blemish Age Defense Serum’u kullanıyoruz. 

SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser

Cildimizi temizlemek için de %8 Glikolik Asit içeren SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser tercih ediyoruz. Böylece cildimizdeki fazla sebum oranını azaltabiliyoruz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

3.Güneşten Korun

Güneşten Korun

Güneş, yaşlanma belirtilerine neden olan en önemli faktör! İşte bu nedenle cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma altına almamız şart. Yaşlanma belirtilerinden lekeler, kırışıklıklar, çizgiler gibi görünümlerin oluşmaması için yaz-kış ya da güneşli hava-bulutlu hava demeden, her gün güneş koruyucu krem uygulamamız gerekiyor. Yağlı cilde sahip olanlar ise hafif formüle sahip, hatta mat bir görünüm sağlayan güneş koruyucu kremleri kullanmalılar.

Editörün Favorisi

Bizim bu konudaki favorilerimizden biri, SkinCeuticals Oil Shield UV Defense SPF 50. Cilde geniş spektrumlu UV koruması sağlayan, hızlı emilen ve uygulama sonrası ciltte kalıntı bırakmayan bu güneş koruyucu krem, cilde mat bir görünüm kazandırıyor, cilt yağlanmasını kontrol altına alıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap