Vücut Nemlendirme

Vücut Losyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

4 dk.
Vücut Losyonu Nedir, Ne İşe Yarar?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildin, güzel görünümünün bir parçası. Ona iyi bakmak ve canlı tutmak da senin elinde. Bunun içinse cildine ihtiyacı olan nemi mutlaka kazandırmalısın. Elbette ki bu noktada başvurduğun pek çok yöntem olabilir. Fakat biz sana biraz “vücut losyonları”ndan bahsetmek istiyoruz.

Adını bir çok kez duyduğun, hatta belki alıp kullandığın vücut losyonunun, cildine nem kazandırmasının dışında pek çok işlevi bulunuyor. Dahası, en iyi etki için nasıl uygulaman gerektiği hususunda muhakkak bilgi sahibi olmalısın. Tam da bunun için hazırladığımız bu yazı ile sana vücut losyonunun ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl kullanman gerektiği ile ilgili ipuçları vermek istiyoruz. O halde hazırsan, başlayalım!

Vücut Losyonu Nedir?

Vücut Losyonu Nedir?

Özellikle de kış aylarında, hemen hemen her gün alınan sıcak bir duştan keyiflisi yok. Ya cildin? Banyo sonrası cildinin ne kadar kuruduğunun farkında mısın? Bu noktada devreye giren vücut losyonları ise cildinin kaybettiği nemi sana geri kazandırıyor. Vücut losyonu kullanımı ile cildin, ipeksi bir yumuşaklık, pürüzsüz bir ten dokunuşu ve parlak bir görünüm kazanıyor. Üstelik hafif yapısı sayesinde ciltte ağırlık yapmıyor. Bıraktığı ferahlık hissi ile de oldukça rahatlatıcı bir etki sağlıyor.

Vücut Losyonlarının Kremler ve Vücut Sütlerinden Farkı

Vücut Losyonlarının Kremler ve Vücut Sütlerinden Farkı

Vücut losyonları denilince akla genelde nemlendirici vücut kremleri ya da vücut sütleri geliyor. Ancak losyonların, krem ya da sütlerden yapısal olarak farklı olduğu unutulmamalı. Buna göre;

 •  Vücut kremleri, daha yoğun bir dokuya sahip oldukları için vücuttaki emilimleri daha yavaştır. Oysa ki losyonlar, hafif dokuları sayesinde vücutta hızlı emilim gösterip, yapışıklık hissi bırakmazlar.

 • Vücut sütleri ise içerdiği yüksek yağ oranı ile losyonlardan ayrışırlar. Vücut losyonları, daha su içerikli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vücutta ferahlama hissi sağlar.

5 Adımda Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

5 Adımda Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

Vücut losyonu kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri, banyo sonrası cilde yeterli kurulama yapmadan uygulama oluyor. Bu durum, ürünün ciltte yeteri kadar emilim gösterememesine sebep olurken, cilde sağladığı fayda ise minimum düzeyde kalıyor. Bizim sana önerimiz, aşağıda sırasıyla açıklayacağımız adımları uygulaman yönünde.

 1. Öncelikle, vücut losyonunu duş sonrası kullanmalısın. Bu sayede sıcak suyun etkisiyle kuruyan cildinin kaybettiği nemi geri kazandırabilirsin.

 2. Çok iyi kurulama yapman şart. Losyonu vücuduna uygulamadan evvel, cildinde su kalmayacak şekilde kurulamalısın.  Aksi halde losyon vücudunda emilim göstermeyecektir.

 3. Uygulama sırasında dairesel hareketler ile masaj yapabilirsin. Bu, vücudundaki kan dolaşımını da etkileyeceği için vücudunun, daha canlı ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

 4. Cildinde kuru olduğunu düşündüğün bölgelere öncelik vermelisin. Daha etkili bir sonuç için öncesinde peeling uygulaması ile vücudundaki ölü deriyi atabilirsin.

 5. Son olarak vücut losyonlarını asla yüzüne ve ellerine bakım yapmak için kullanmamalısın. Her bölgenin ihtiyacı farklıdır. Dolayısıyla vücut losyonlarının, yalnızca vücut nemi için uygun yapıya sahip olduklarını unutmamalısın.

Vücut Losyonu Seçerken Bunlara Dikkat Etmelisin

Vücut Losyonu Seçerken Bunlara Dikkat Etmelisin

Vücut losyonu seçerken, içeriğine dikkat etmeden alıyorsan hata yapıyorsun demektir. Çünkü tıpkı kremlerde olduğu gibi vücut losyonlarının da çeşitli türleri mevcut. Bu sebeple dikkat etmen gereken hususları senin için listeledik;

 • Vücut losyonu seçerken cilt tipini mutlaka önemsemelisin. Unutma ki her cilt tipinin nem ihtiyacı farklı yapısal içerikler ile sağlanmaktadır. Bu nedenle;

 • Kuru cilt için shea yağı ve hyaluronik asit,

 • Pul pul dökülen çok kuru ciltler için seramidler,

 • Çatlayan ciltler için kakao yağı,

 • Daha olgun ciltler için macadamia yağı,

 • Tüm cilt tipleri içinse jojoba yağı,

içeren vücut losyonları tercih edilmelidir.

 • Yaz mevsiminde tercih edeceğin losyonların daha hafif yapıda olmasına özen göstermelisin. Bu, aynı zamanda yazın cildinde daha hafif bir etki bırakarak ağırlaşma yapmayacaktır.

 • Güneş koruyucu losyonları ise es geçmemende fayda var. Bilhassa yaz mevsiminde çoğunlukla dışarıda geçirilen zamanla birlikte ciltte kuruluk hissi daha fazla ortaya çıkacaktır. 

 • Cildin alerjik bir yapıya sahipse mutlaka kullanacağın losyonun içeriğine bakmalısın. Böylece yaşayabileceğin alerjik bir reaksiyonu da önlemiş olursun.

Vücut Losyonu Önerisi

Vücut Losyonu Önerisi

Her mevsim, vücudunun fazla kuruduğunu ve ne yaparsan yap ihtiyacı olan nemi karışlayamadığını düşünüyorsan, vücudun kuruluktan pul pul dökülüyorsa, cilt bariyerin zayıflamış olabilir. Bu yüzden hem cilt bariyerini onaracak, hem de nemlendirip, nemini kaybetmesine engel olacak bir vücut losyonu arıyorsan, CeraVe'nin Nemlendirici Losyon'unu da deneyebilirsin.

CeraVe Nemlendirici Losyon'un formülündeki 3 temel seramid cilt bariyerini güçlendirirken, hyalüronik asit ile nemlendiriyor, kontrol salınım teknolojisi ile de gün boyunca nemlendirmeye devam ediyor. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap