Sivilce (Akne)

Vücut aknesi: Nasıl yok edilir?

4 dk.
Vücut aknesi: Nasıl yok edilir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Aknenin, nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek bir hastalık olduğunu ve hayatımızın bir noktasında bu konudan dertli olduğumuzu biliyor muydun? Bu yazımızda vücuttaki kusurlarla ve sivilcelerle nasıl savaşabileceğimizi özetliyoruz!

Vücuttaki sivilceler, tıpkı yüzdeki sivilceler gibi, cildin aşırı yağ salgılamasından oluşur. Bunu tetikleyebilecek bazı faktörler ise hormonal değişiklikler, bazı kozmetik ürünler veya belirli yağlara sahip ilaçlar, ilaçlar ve genetik veya ırk gibi etkenler olabilir. Yiyeceklerin sivilceyi tetiklediğine dair net bir kanıt bulunmamakla birlikte, stres ve uyku eksikliği, yetişkin aknesi ile yakından ilişkilidir. Bugün, La Roche-Posay'ın Bilimsel Direktörü Leonor Prieto, SkinCeuticals'ın Bilimsel Direktörü Elena Aparicio ve Vichy ile Roger & Gallet'in Bilimsel Direktörü Mercedes Abarquero’ya vücut aknesi hakkında bizi en çok ilgilendiren sorular sorduk;  Nasıl tedavi etmemiz gerektiğine dair bir çıkarım yapacak olsaydık, şöyle derdik:

vücut aknesi

1) Her şeyden önce, yaralanmaları geçiştirmeyin.

2 ) Lezyonları tahriş etmeyen rahat kıyafetler giyin.

3) Yağlı cilde uygun ürünlerle cildinizi temizleyin. Kullanacağınız peelingin iyileştirici maddeler içermesi daha iyi olacaktır.

4) Temizlenirken, duş alırken veya bir ürün uygularken nazik olun.

5) Eğer varsa, doktorunuzun önerdiği tıbbi tedaviyi uygulayın.

6) “Komedojenik olmayan” vücut ürünlerini kullandığınızdan emin olun.

7) Ölü deriyi arındırmanın size faydası olabilir. Cildinizde kusurlar varsa haftada 2 kez peeling yapabilirsiniz, fakat iltihaplı lezyonlarınız varsa yapmayın.

8) Yaz aylarında güneşlenirseniz, cildin reaksiyon göstermesinden kaçınmak için güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. (Yaz aylarında sivilceler azalmış ve yok olmuş gibi görünse de, sadece bir geçiş etkisidir), kullandığınız güneş koruyucunun komedojenik olmadığından emin olun.

9) Eğer vücut makyajı yapacaksanız, kullandığınız ürünün komedojenik olmasına dikkat edin.

10) Kabartma tozu veya diş macunu ile cildiniz üzerinde evde tedavi yapmayı denemeyin, rekasiyon etkisi yüzünden bu yöntemler cildi aşırı alkalize edebilir ve bakteri oluşumunu kolaylaştırır. Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu: Eğer İzotretinoin (akne tedavisi ilaçlarındaki içerik) kullanıyorsanız, tavsiyelerimiz de buna göre değişkenlik gösterecek. Bu durumda yüzünüz, vücudunuz ve saçlarınız son derece kuruyacağı için, “Foto-hasar” konusunda destek almalısınız.

Peki hangi tedaviler öneriliyor?

Mercedes’e göre “Nazikçe temizleme, ilaç içeren losyon ve kremlerin uygulanması, hatta İzotretinoin tedavisi bu konuda anahtar.” SkinCeuticals Bilimsel Direktörü Elena’ya göre ise sivilce ve yaşlanma karşıtı tedavi için bir çözüm var: Skin Ceauticals’daki asit serumlarının kombinasyonu, kusurları giderme konusunda tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte çok yol kazanılabiliyor.

Vücut sivilcesi hangi yaşta ortaya çıkar?

Leonor’a göre "İki temel sivilce dönemi var: gençlerin sivilceleri - 14 ila 16 yaşları arasındaki dönemde, gençlerde çıkan ergenlik sivilceleri. Bu durum gençlerin % 80'ini etkiliyor ve erkeklerde daha yaygın olarak görünüyor. Diğer bir durum ise 25 yaş üstü kadınların % 45'inde görülüyor.

Kabartma tozu ve diş macunu ile ev yapımı sivilce tedavilerin işe yarar mı?

Leonor, akne/sivilce konusunda mucize etkisi yaratan ürünler veya çözümler mevcut olmadığını söylüyor. "Bikarbonat ve diş macunu, sivilceli cildinin asitlik etkisine karşı koyacak bir alkalin pH'a sahiptir. Bu, cildi aşırı alkalize edebildiği ve bakteri oluşumunu desteklediği için reaksiyon yaratabilir.”

Çikolatanın bir düşman olabileceği konusunda genel bir inanış var, doğru mu?

Leonor, “Yıllar boyu çikolata ve sosislerin sivilceler için kötü etkisi olduğu düşünülmüştü ama yapılan araştırmalar aralarında kesin bir ilişki olduğunu göstermiyor. Şimdi gözlerimizi, çikolatanın içerdiği süt ve hormonlara çevirdik. Hatta bugün, bitter çikolatanın önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu biliyoruz, bu nedenle kararında tüketimi faydalı.”

Son olarak güneşlenmek iyi midir?

Kirlilik, güneş ile birlikte yağlı cildin durumunu daha da kötüleştirebilir: "Kirletici parçacıklar cildimizi geçebilir ve iltihaplanma, sebum oksidasyonu ve cildin düzgün bir şekilde yenilenmemesi nedeniyle gözenekleri tıkayabilir" diyor Leonor. Öyleyse not alın ve cildinize iyi bakın. Ve sen, seni sivilce hakkında en çok ne endişelendiriyor?            Editörün Favorisi

Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, bu cilt problemine çözüm sağlayacak ve azalmalarına yardımcı olacak içeriklere sahip cilt bakımı ürünleri kullanmanı öneririz. Aknelerinin azalması için cildini fazla yağ ve kirden arındırmalı, gözeneklerini temizlemeli ve salisilik asit içeriği ile var olan aknelerinin azalmasına yardımcı olacak kremleri düzenli olarak uygulayabilirsin.

Akneye eğilim gösteren cildimiz için bizim en severek kullandığımız cilt bakım ürünleri, La Roche Posay'in Effaclar serisi. Effaclar Gel ile cildini arıdırabilir, Effaclar Tonik ile gözeneklerinin iyice temizlenmesini sağlayabilir, Effaclar K+ ile siyah noktalarının azalmasına yardımcı olabilir, Effaclar Duo+ ile de cilt problemlerinin azalmasını sağlayabilirsin.

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.