Cilt Temizleme

Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?

3 dk.
Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt temizliğinin başlıca adımlarından tonikler, bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden! Her cilt tipine özel bir tonik var. Bu nedenle kullandığın toniğin cilt tipine uygun olduğundan emin olmalısın. Son zamanlarda sen de yüz temizleme toniği arayışındaysan ya da cilt bakım rutinine ilk defa tonik ekleyeceksen bu rehberimizi mutlaka okumalısın! Hadi başlayalım! :)

Tonik nedir?

Tonik nedir?

Öncelikle toniğin ne olduğundan bahsedelim. Cilt tonikleri, temizleme sonrasında geriye kalan kiri, yağı yok eder ve cildin pH dengesini korur. En önemlisi de, cilt bakım rutininde sonradan kullanılacak bakım ürünlerinin kolay emilimine destek olur. 

Tonikler sıvı formdadır ve cilde pamuk yardımıyla uygulanır. Gözenekleri temizlediği, gözeneklerin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle yağlı, sivilceli ciltlerin kullanımı için oldukça önemlidir.

Tonik ne işe yarar?

Tonik ne işe yarar?

Gelelim toniğin ne işe yaradığına! Sadece cildi temizlemekle kalmıyor; cilde sağladığı birçok faydası var.

1. Gözenekleri küçültür.

Yumuşak bir pamuğa az miktarda tonik uygulanması, yüzün nazikçe silinmesi ciltteki yağı, kiri giderirken gözeneklerin küçülmesine, sıkılaşmasına destek olur.

2. Cildinizin pH dengesini geri kazandırır.

Cildimiz doğal olarak asidiktir, tipik olarak 5 ila 6 arasında bir pH dengesi vardır. Ancak bu denge, sabunun alkali yapısından dolayı temizlikten sonra artabilir. Bu olduğunda, cildin normal seviyelerine dönmesi için bir tonik kullanılması, bu dengeyi hızla geri yüklemene yardımcı olabilir.

3. Cildi koruma altına alır.

Tonikler, çevresel faktörlerin cilde zarar vermesine engel olur. Hava kirliliğine karşı, musluk suyunda bulunan klor ve mineralleri bile cildi koruyabilir ve temizleyebilir.

 4. Nemlendirici görevi de üstlenir.

Bazı tonikler nemlendirici özelliğe sahiptir. Cildi temizlerken nemlendirerek daha sağlıklı bir cilt görünümü verebilir.

5. Cildi yeniler.

Tonikler, cildi yağlı görünümden kurtardığı, kirden arındırdığı için cildin daha canlı, daha enerjik görünmesine destek olur.

Tonik nasıl kullanılır?

Yüz temizleme toniği kullanmak çok kolay! Yüzünü yıkadıktan sonra yüzündeki nemi aldıktan sonra toniği, pamuğa döküp, ardından tüm yüzüne, boynuna ve göğsüne uygulayabilirsin. Ardından da yüzüne serum ya da nemlendirici uygulayabilirsin.

Tonikleri hem gündüz hem de gece kullanabilirsin ama cildin hassassa, kolayca tahriş oluyorsa günde bir kez kullanabilirsin. Eğer sivilceler, yağlı ciltler için tonik kullanıyorsan da; bu tonikler güçlü içeriklere sahip olduğu için kullanım sıklığını bir uzmana danışmanı öneririz.  

Cilt tipine göre tonik seçimi nasıl olmalı?

Cilt tipine göre tonik seçimi

Toniğini, cilt tipine uygun olarak seçmen gerekir. Cilt tipine uygun toniği bulmak için aşağıdaki önerilerimize bir göz atabilirsin!

Kuru ciltler için tonik:

Kuru cilde sahipsen, ciltteki kirin giderilmesine yardımcı olan SkinCeuticals Equalizing Toner ile cildini arındırabilirsin. Kuru, karma, normal ve hassas ciltlerin kullanımına ugyun bu tonik, cildi pürüzsüzleştirmeye, cilt görünümünü yenilemeye yardımcı olur.

Hassas ciltler için tonik:

Hassas ciltlere tonik önerimiz ise Vichy Puréte Thermal Tazeleyici Tonik. Alkolsüz, E vitamini ve nemlendirici gliserin içeren bu tonikle beraber cildin yatışır ve tamamen temizlenir. 

Yağlı ve akneli cilt için tonik:

Yağlı, akneye eğilimli ciltler için La Roche-Posay Effaclar Tonik öneriyoruz. Genişleyen gözeneklerin, pürüzlü cilt görünümünün düzelmesine yardımcı olan bu toniği bizce çok seveceksin!

Normal ve karma ciltler için tonik:

Eğer cildin karma veya normal tipteyse sana önerimiz, L'Oréal Paris Değerli Çiçekler Normal ve Karma Ciltler için Tonik. Lotus ve gül çiçeği özleri içerne bu tonik, cildini temizleyip canlandırıyor.

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.