Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

El ve Ayak Bakımı

Tırnak soyulması neden olur? Nasıl geçer?

3 dk.
Tırnak soyulması neden olur? Nasıl geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Tırnak soyulması, el güzelliğini gölgeye düşüren en sinir bozucu durumların başında geliyor. Tırnak ucunda başlayan soyulma, ilerleyerek tırnak dibine kadar gidebilir. Oje sürmene engel olan, tırnaklarını bakımsız gösteren tırnak soyulması problemini çözmek istiyoruz!Tırnak üstü soyulmasına neyin iyi geldiğini merak ediyorsan doğru yerdesin. Tırnak  soyulması neden olur? Tırnak soyulması hangi vitamin eksikliğinden olur? Bize en çok sorduğun soruları şimdi yanıtlıyoruz. 

Tırnak soyulması neden olur?

Tırnak soyulması neden olur?

Tırnaklarımız, tıpkı saçlarımız gibi keratin adı verilen lifli proteinden meydana gelir. Keratin, tırnaklarımızı dış faktörlerden korur, tırnaklarımızın çabuk kırılmasını önler. 

Tırnak soyulmasının nedenlerine baktığımızda karşımıza en çok demir eksikliği ve kalsiyum eksikliği çıkıyor. İçeriden gelen sağlık sorunları dışında ellerin çok yıkanması, eldiven kullanmadan bulaşık yıkamak, ojeyi soyarak çıkarmaya çalışmak ve kalıcı oje sürmek gibi etkenler de tırnak yapısının zarar görmesine neden olabilir. Tırnak soyulması görülen kişilerde genellikle tırnak eti soyulması da görülür.

Tırnak soyulmasına ne iyi gelir?

Tırnak soyulmasına ne iyi gelir?

Tırnakların soyulmaya başladıysa panik yapma. İlk olarak günde 2-3 litre su içerek tırnaklarının kurumasını önle. Çünkü aşırı sıcaktan ve nemsizlikten de tırnakların soyulabilir.

Tırnaklarının soyulduğu dönemde çok fazla tırnaklarını uzatma. Kısa keserek tırnaklarındaki keratinin korunmasını sağla. Bu süreçte bol  bol demir içeren besinler tüketmelisin. Ispanak, nohut, fasülye, kabuklu deniz ürünleri gibi demir açısından zengin besinleri yiyebilirsin. Günde 18 mg demir alman vücut sağlığın açısından yeterli olacak. 

Yaz aylarında görülen tırnak soyulmasının nedeni genellikle kuru ve aşırı sıcak havalar olabiliyor. Bu nedenle nasıl vücudunu nemlendiriyorsan, günlük olarak tırnaklarını da nemlendirerek tırnak bakımını sağla. 

Editörün Favorisi

cerave el kremi

Ellerin kurumasını önlemek için el kremini yanından ayırmamalısın. Kuruyan ve çatlayan eller beraberinde farklı cilt sorunlarını da getirebilir. Özellikle ellerini sık sık yıkadığın günlerde, sıcak havalarda ve plaja giderken mutlaka el kremi uygulamalısın.

Bizim en sevdiğimiz el kremlerinden biri CeraVe Onarıcı El kremi. Seramid ve hyaluronik asit içeren bu el kremi, kuruyan el derisini onararak cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Hızlı emiliyor ve ellerde yapış yapış bir his bırakmıyor. Gün içinde 2-3 kere el kremi sürerek ellerimizi ve tırnaklarımızı nemlendirebiliyoruz. 

Tırnak soyulması nasıl önlenir?

Tırnak soyulması nasıl önlenir?

Tırnak soyulmasını önlemek için tırnağına zarar verebilecek faktörleri hayatından çıkarmalısın. Örneğin takma tırnak kullanmak, jel tırnak yaptırmak gibi. Tırnak üstü soyulmasını önlemek istiyorsan manikür yaparken hava alan, klasik ojeleri kullanmalısın. Ojeni çıkarmak için ojelerini soymak yerine oje çıkarıcı tercih et. 

Evde manikür yaparken tırnağının üzerini sert bir şekilde törpüleme. Tırnak üzerini törpülemek için kağıt törpünün yumuşak tarafını kullanmalı ve hafifçe tırnak üzerini törpülemelisin. Tırnak bakımına dikkat ettiğin ve tırnaklarını düzenli olarak nemlendirdiğin sürece tırnaklarındaki soyulmanın azaldığını göreceksin. Eğer tırnak üstü soyulma problemi devam ediyorsa mutlaka bir dermatoloğa göster. 

Editörün Favorisi

Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi

Kiehl's el kremlerini çok seviyoruz. Yoğun bir şekilde elleri nemlendiren ve gün boyu ellerin kurumasını önleyen Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi bizim çantamızın demirbaşı. Formülündeki avokado ve susam yağı sayesinde elleri zengin bir şekilde nemlendiren bu el kremi senin de el ve tırnak bakımın için olmazsa olmaz bir ürün.

Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi'ni ellerin kurudukça ellerinin üzerine sür ve iyice yay. El kremini yayarken hafifçe tırnaklarının üzerine ve tırnak diplerine de uygula. Hızlıca emilen yapısı sayesinde gün boyu kadife yumuşaklığındaki ellerinin tadını çıkarabileceksin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap