El ve Ayak Bakımı

Tırnak soyulması neden olur? Nasıl geçer?

4 dk.
Tırnak soyulması neden olur? Nasıl geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Tırnak soyulması, el güzelliğini gölgeye düşüren en sinir bozucu durumların başında geliyor. Tırnak ucunda başlayan soyulma, ilerleyerek tırnak dibine kadar gidebilir. Oje sürmene engel olan, tırnaklarını bakımsız gösteren tırnak soyulması problemini çözmek istiyoruz! Tırnak üstü soyulmasına neyin iyi geldiğini merak ediyorsan doğru yerdesin. Tırnak  soyulması ve tırnak eti soyulması neden olur? Tırnak soyulması hangi vitamin eksikliğinden olur? Bize en çok sorduğun soruları şimdi yanıtlıyoruz. 

Tırnak soyulması neden olur?

Tırnak soyulması neden olur?

Tırnaklarımız, tıpkı saçlarımız gibi keratin adı verilen lifli proteinden meydana gelir. Keratin, tırnaklarımızı dış faktörlerden korur, tırnaklarımızın çabuk kırılmasını önler. 

Tırnak soyulmasının nedenlerine baktığımızda karşımıza en çok dış etkenler çıkıyor. Tırnak soyulmasının nedenlerinden bazılarını aşağıda görebilirsin: 'Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?'

 • Sık sık el yıkamak
 • Bulaşık yıkamak
 • Ojeyi soyarak çıkarmak
 • Kalıcı tırnak veya jel tırnak kullanmak
 • Sıcak suyla el yıkamak
 • Aseton gibi kimyasallara sık maruz kalmak
 • Tırnaklarını çok sık törpülemek

Tırnak soyulmasının nedenlerinden bazıları da sağlık kaynaklı olabiliyor. Tırnak soyulmasının nedenleri aşağıdaki sağlık sorunları da olabilir:

 • Demir eksikliği
 • Kalsiyum eksikliği
 • Akciğer hastalığı
 • Böbreklerde sorun olması
 • Tiroide bağlı sorunlar
 • Vücudun susuz kalması

Tırnak Eti Soyulması Neden Olur? Tırnak eti soyulması, ellerin aşırı kuru olmasından ve vücutta C vitaminin eksik olmasından dolayı meydana geliyor. 

Tırnak soyulmasına ne iyi gelir?

Tırnak soyulmasına ne iyi gelir?

1- Su Tüketimi

Tırnakların soyulmaya başladıysa panik yapma. İlk olarak günde 2-3 litre su içerek tırnaklarının kurumasını önle. Çünkü aşırı sıcaktan ve nemsizlikten de tırnakların soyulabilir.

2- Oje ve Kalıcı Tırnak Kullanımı

Tırnaklarının soyulduğu dönemde çok fazla tırnaklarını uzatma. Kısa keserek tırnaklarındaki keratinin korunmasını sağla. 

3- Beslenmene Dikkat Et

Tırnak eti soyulması hangi vitamin eksikliğinden olur? Demir, kalsiyum, biotin, B12 ve folik asit eksikliğinden dolayı tırnak soyulması ve tırnak eti soyulması yaşayabilirsin

Bu süreçte bol  bol demir içeren besinler tüketmelisin. Ispanak, nohut, fasülye, kabuklu deniz ürünleri gibi demir açısından zengin besinleri yiyebilirsin. Günde 18 mg demir alman vücut sağlığın açısından yeterli olacak. 

4- Tırnaklarını Nemlendir

Yaz aylarında görülen tırnak soyulmasının nedeni genellikle kuru ve aşırı sıcak havalar olabiliyor. Bu nedenle nasıl vücudunu nemlendiriyorsan, günlük olarak tırnaklarını da nemlendirerek tırnak bakımını sağla. 

5- Tırnak Kesimi

Tırnakların soyulduğu dönemde uzun tırnak kullanmaktan kaçınmalısın. Bu dönemde küt tırnak modeli kullanmak yerine oval veya yuvarlak tırnaklar kullanmalısın. Küt tırnaklar daha çok kırılma eğiliminde olduğu için tırnak soyulmasına iyi gelmeyecektir. 

6- Kimyasal Kullanımı

Aseton, kalıcı tırnak kullanılırken uygulanan kimyasal jeller gibi içerikler tırnak sağlığuna iyi gelmeyecektir. 'Tırnak Eti Soyulması Nasıl Geçer?' diye araştırırken bu dönemde ellerini olabildiğinde kimyasallardan uzak tutman gerektiğini göreceksin. Buna bulaşık ve çamaşır deterjanları da dahil! Evde temizlik yaparken mutlaka eldiven giymeli ve tırnaklarını temizleyicilerden uzak tutmalısın. 

Editörün Favorisi

cerave el kremi

Ellerin kurumasını önlemek için el kremini yanından ayırmamalısın. Kuruyan ve çatlayan eller beraberinde farklı cilt sorunlarını da getirebilir. Özellikle ellerini sık sık yıkadığın günlerde, sıcak havalarda ve plaja giderken mutlaka el kremi uygulamalısın.

Bizim en sevdiğimiz el kremlerinden biri CeraVe Onarıcı El kremi. Seramid ve hyaluronik asit içeren bu el kremi, kuruyan el derisini onararak cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Hızlı emiliyor ve ellerde yapış yapış bir his bırakmıyor. Gün içinde 2-3 kere el kremi sürerek ellerimizi ve tırnaklarımızı nemlendirebiliyoruz. 

Tırnak soyulması nasıl önlenir?

Tırnak soyulması nasıl önlenir?

Tırnak soyulmasını önlemek için tırnağına zarar verebilecek faktörleri hayatından çıkarmalısın. Örneğin takma tırnak kullanmak, jel tırnak yaptırmak gibi. Tırnak üstü soyulmasını önlemek istiyorsan manikür yaparken hava alan, klasik ojeleri kullanmalısın. Ojeni çıkarmak için ojelerini soymak yerine oje çıkarıcı tercih et. 

Evde manikür yaparken tırnağının üzerini sert bir şekilde törpüleme. Tırnak üzerini törpülemek için kağıt törpünün yumuşak tarafını kullanmalı ve hafifçe tırnak üzerini törpülemelisin. Tırnak bakımına dikkat ettiğin ve tırnaklarını düzenli olarak nemlendirdiğin sürece tırnaklarındaki soyulmanın azaldığını göreceksin. Eğer tırnak üstü soyulma problemi devam ediyorsa mutlaka bir dermatoloğa göster. 

Editörün Favorisi

Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi

Kiehl's el kremlerini çok seviyoruz. Yoğun bir şekilde elleri nemlendiren ve gün boyu ellerin kurumasını önleyen Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi bizim çantamızın demirbaşı. Formülündeki avokado ve susam yağı sayesinde elleri zengin bir şekilde nemlendiren bu el kremi senin de el ve tırnak bakımın için olmazsa olmaz bir ürün.

Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi'ni ellerin kurudukça ellerinin üzerine sür ve iyice yay. El kremini yayarken hafifçe tırnaklarının üzerine ve tırnak diplerine de uygula. Hızlıca emilen yapısı sayesinde gün boyu kadife yumuşaklığındaki ellerinin tadını çıkarabileceksin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap