El ve Ayak Bakımı

Tırnak Bakımı Rehberi

4 dk.
Tırnak Bakımı Rehberi
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Bakımlı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için, tırnak bakımı önerilerimize göz atmaya ne dersin?

Bugünkü dersimiz tırnak bakımı… Bu konu hem kadınları hem de erkekleri ilgilendiriyor! Tırnaklarımız fazlaca göz önünde olduğu için bakımlı ve güzel görünmeyi ziyadesiyle hak ediyor. Biz de bunun için tırnaklarının nasıl çok daha bakımlı görünebileceğini ele aldık. Hem de oldukça pratik adımlarla!

Tırnak Bakımında Kütiküllerin Nasıl Bir Yeri Var?

Tırnak Bakımında Kütiküllerin Nasıl Bir Yeri Var?

Tırnak bakımında en sık yapılan hatalardan ilki, tırnak etlerinin kesilmesi. Kütikül de denilen tırnak etlerinin kesilmesi, onlardan kurtuluş sağlamadığı gibi daha da kalınlaşmasına neden oluyor. “Peki, ne işe yarıyor bu kütiküller?” diyorsan hemen yanıtlayalım. 

Tırnak başlangıcında su geçirmez bir bariyer oluşturarak tırnağını zararlı mikroorganizmalardan koruyor. Bu kısım kesildiğinde ise tırnakların, enfeksiyonlara karşı savunmasız kalıyor. Bu enfeksiyonlardan kastımızın tırnak mantarı olduğunu biliyorsun değil mi? Bundan dolayı kütiküllerini kesmek yerine suda bekleterek veya duş sonrasında yumuşatarak, kütikül itici ile itmelisin. Eğer kütiküllerin çoktan sert bir halde ise kütikül giderici ürünler de yardımcın olabilir. Kütikül yağı ise bizim bu konudaki favorimiz. 

Tırnak Makası Kullanmanın da Kuralları Var

Tırnak Makası Kullanmanın da Kuralları Var

Tırnakların sen kestikçe uzuyor, uzadıkça sen kesiyorsun. Ancak bu noktada bir şeyi unutuyor olabilirsin. O da tırnak makasını, duştan sonra tırnakların yumuşadığında kullanman gerektiği… Aksi takdirde bu, söylemeyi hiç sevmediğin şu söze neden oluyor: “Tırnağım kırıldı!”

Oysa tırnaklarını duştan sonra kesmek, bir yandan işini kolaylaştırırken diğer yandan çatlama ve kırılmaların önüne geçiyor. Tırnak kuru ve sertken kesildiğinde ise tırnak dokunda küçük çatlaklar oluşuyor. Bu da en ufak bir baskı ya da bükülmede tırnağının kırılması anlamına geliyor. Tırnak neden kırılır

Editör Önerisi

Sen de tırnaklarını çok uzun kullanmayı seviyorsan, kırılmalar en korkulu rüyan olmalı. Bu nedenle tırnaklarını kısaltmak veya şekil vermek istediğinde sadece törpü kullanmanı öneriyoruz. Bu sayede tırnak yapında en ufak bir zafiyet oluşmayacaktır.

Tırnak Bakımının Vazgeçilmezi: Törpü

Tırnak Bakımının Vazgeçilmezi: Törpü

Kimisi tırnaklarının oval olmasını tercih ederken kimisi de küt tırnakları daha çok seviyor. Sivri tırnakların cazibesine de elbette diyecek laf yok. Tüm bu tırnak şekilleri için ise herkesin başvurduğu ortak bir mercii var. Evet, törpüden bahsediyoruz. 

Törpü doğru yapılmadığında tırnaklarının her yere takılmasına sebep olduğu gibi, tırnak katmanlarının ayrılmasına ve kırılmalara da davet çıkarıyor. Bu nedenle biz, tırnaklarına şekil verdikten sonra onları pürüzsüz hale getirmen için çok yüzeyli bir törpü ya da törpü seti kullanmanı öneriyoruz. Tırnak uçlarını tamamen pürüzsüzleştirdiğinden emin olmak için ise onları parmak uçlarında hafifçe bastırarak gezdirmen yeterli.  

Daha Bakımlı Bir Görünüm için…

Daha Bakımlı Bir Görünüm için…

İster oje tutkunu ol, istersen de sürmeyenlerden… Her şartta bayılacağın o yöntemi açıklıyoruz. Tırnak yüzeyi törpüsü! Belki de bunu halihazırda sık sık uyguluyorsundur. O zaman da küçük bir uyarımız olacak. Öyleyse tüm dikkatler buraya! 

Çok yüzeyli bir törpü edinerek kolaylıkla cilalı görünen tırnaklara kavuşabilirsin. Biz özellikle uygulama sıralamasının yazdığı dikdörtgen prizma şeklindeki törpüleri çok seviyoruz. Bu törpülerin 3 ve 4 numaralı yüzeyleriyle tırnaklarının üstünü hafifçe pürüzsüzleştirebilirsin. Böylece oje sürdüğünde de tırnakların daha kusursuz görünecektir. Ancak bu işlemi sık tekrarlaman, tırnaklarının zayıflamasına ve incelmesine neden oluyor. Bu nedenle tırnak yüzeyini 4-5 ayda bir pürüzsüzleştirmen yeterli.

Son Adım: Nemlendirme

Tırnak bakım yağı veya tırnak bakım kremi ile düzenli olarak nemlendirdiğinde tırnakların daha elastik bir yapıya sahip oluyor. Böylece kırılmaya karşı direnç kazanıyor. Üstelik bu ürünler, tırnak çevresi ve kütiküller için de oldukça etkili çözüm sunuyor. Bunun için ise bizim öncelikli tavsiyemiz, daha güçlü tırnaklar için içerisinde limon özü bulunan ürünler. Ayrıca tırnak bakım ürünlerinin düzenli kullanımı sayesinde tırnak yeme gibi alışkanlıklarını da geride bırakabilirsin. 

Artık kısa ve ojesiz tırnaklarla da nasıl daha bakımlı görüneceğini bildiğine göre senden keyiflisi yok. Ancak biz bununla da kalmayıp ipuçlarımıza bir yenisini daha ekleyelim istedik. Tırnak bakım kremleri veya yağlarını, oje sürdükten 1-2 dakika sonra tırnaklarına sürdüğünde;

  • Bu ürünler oje kurutucu işlevi görüyor.

  • Ojenin kurumadan önceki bozulma riski azalıyor.

  • Tırnak çevresine bulaşan ojenin çıkarılması daha kolay oluyor.

  • Tırnak dipleri beslenerek daha göz alıcı bir görünüme kavuşuyor.

Öyleyse biz, kusursuz tırnaklarına şimdiden “Merhaba!” diyoruz!

Editörün Önerisi: Bu kadar zaman ve emek harcadıktan sonra, ellerinin ve tırnaklarının daha uzun süre bakımlı görünmesini istersin değil mi? Bu yüzden manikürden sonra sık sık nemlendirici el kremi kullanmak, tırnaklarının çok daha uzun süre bakımlı görünmesini sağlayacak. Bizim en severek kullandığımız el kremlerinden biri olan CeraVe Onarıcı El Kremi hem elleri yumuşacık yapıyor hem de cilt bariyerini güçlendirerek ellerin daha uzun süre pürüzsüz ve bakımlı görünmelerini sağlıyor.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap