1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Şehir Yaşamı

Stresin cilt üzerindeki en önemli etkileri nelerdir?

3 dk.
Stresin cilt üzerindeki en önemli etkileri nelerdir?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildimiz vücudumuzu kaplayan ve adeta koruyucu kalkan görevi gören bir örtü sistemidir. Vücudumuzda olan değişiklikler ve çevresel faktörler, cildimizde farklı farklı işaretlere sebep olabilirler. Özellikle stres faktörünün cildimizde yarattığı etki oldukça büyük. Cildindeki pürüzlerin veya solgun görünümün sebebi stres kaynaklı olabiliyor. Peki, cilt sorunlarının stres kaynaklı olduğunu nasıl anlayabilirsin? Stresin cildimizde yarattığı etkileri ve stres kaynaklı cilt problemlerini seninle paylaşıyoruz.

Stres cildimizi nasıl etkiler?

Stres cildimizi nasıl etkiler?

Kimilerinde stres boyun ağrısı veya baş ağrısı gibi sonuçlar yaratırken bazı insanlarda ise cilt sorunlarına yol açıyor. Stres, beyinde ve vücutta belirgin değişiklikler yaparak sinir uçlarıyla cildimize işaretler gönderir. En basit anlatımıyla, korkunca cildin kabarır veya heyecanlanınca terlersin… Bunların hepsi beynin sinir ucuyla cildimizde yarattığı etkiler olarak görülür.

Stres yaşadığımız anlarda vücutta bazı hormonlar salgılanır. Bu hormon cildimizde minik kabarıklıklar, aşırı yağlanma, aşırı kuruluk, saç dökülmesi ve tırnak kırılması gibi sonuçları ortaya çıkarabilir. Stres kaynaklı cilt problemleri çoğunlukla geçici olur ama stres hormonunun düzenli olarak yoğun bir şekilde salgılanması kronik cilt problemlerini de beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlarda rahatlamak ve stres faktörünü azaltmak tek çare olarak karşımıza çıkar. Stres kaynaklı cilt problemlerin seni rahatsız etmeye başladıysa mutlaka bir dermatoloğa danışarak cilt problemlerini tedavi altına alabilirsin.

Cilt yaşlanması

Cilt yaşlanması

Stresli bir dönemden sonra aynaya baktığında ‘ne kadar çok yaşlanmışım?!’ diye iç geçirebilirsin. Çünkü stres hormonu vücudumuzdaki kolajen ve hyaluronik asit sentezini azaltabilir. Bu da cildin aşırı kurumasına ve ince çizgilerin oluşmasına yol açabilir. Deri altındaki hyaluronik asitin azalması cildin daha mat ve donuk görünmesine yol açar. Deriyi sıkı tutan elastikiyetini sağlayan dokular da gevşer. Bu da yüzde çöküklük olarak karşımıza çıkar.

Stres faktörü serbest radikallerin oluşumunu çoğaltabiliyor. Sağlıklı yaşamdan uzak kalmak, çok fazla kafein tüketmek, az uyumak ve çok fazla yorgun hissetmek stresin birkaç diğer faktörü olarak sayılabilir. Bütün bu etkenler cildimizde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Stresli dönemde gözlerimiz daha şiş görünür ve torba görünümünü alır. Cildimiz eski parlaklığını kaybeder, sarkmaya başlalar ve var olan ince çizgilerimiz derinleşir. Stresli bir dönemden geçerken cilt bakımını mümkün olduğunda devam ettirmeli ve sağlığını ihmal etmemelisin.

Editörün Favorisi

Cildindeki yaşlılık etkilerini azaltmak ve cildini nemlendirmek için L’Oréal Paris Revitalift Lazer Serisini kullanabilirsin. Bu serideki gündüz kremi, gece kremi ve serum sayesinde cildinin ihtiyacı olan cilt bakımını yaparak stresin etkilerini azaltmak senin elinde. Revitalift serisindeki konsantre Pro-Xylane, adenozine, LHA, centella asiatica, glikolik asit ve hyaluronik asit gibi içerikler cilt dokusunu onarıyor ve cildin daha sıkı görünmesine yardımcı oluyor. Kırışıklıklara karşı bakım yapmak ve cilt bakımına zaman ayırarak stres kaynağından biraz uzaklaşmak için Loreal anti aging kremleri öneririz.

Aşırı kuruluk

Aşırı kuruluk

Stresli günlerde daha fazla terlemek ve hyaluronik asit üretiminin azalması ile birlikte cildimizin kuruduğunu fark ederiz. Stres faktörü yüzde pul pul dökülme ve cansızlık problemlerini beraberinde getirir. Kortizol hormonu hyaluronik asiti azalttığı için deri altında cildin nem tutma özelliği de azalır. Bu dönemde bol bol su tüketmediğimiz takdirde cilt kuruluğu kaçınılmaz oluyor. Sadece yüzde değil vücutta da kuruluk, cildin sertleşmesi ve pul pul dökülme gibi cilt sorunları görebilirsin.

Editörün Favorisi

Aşırı kuruluk, pul pul dökülme gibi cilt sorunları yaşıyorsan Garnier Nem Bombası kağıt maskesi ile tanışmalısın. Canlandırıcı kağıt maskenin formülündeki nar özü ve hyaluronik asit cildinin derinlemesine nemlenmesini ve dolgun görünmesini sağlıyor. Bir kağıt maske kullanımı bir haftalık nemlendirici kullanımı ile eş nitelikte! Stresli bir dönemde cilt bakımı bir fırsat bulamıyorsan Garnier Nem Bombası kağıt maskeyle cildini ödüllendirebilirsin.

Aşırı cilt yağlanması

Aşırı cilt yağlanması

Yağlı bir cildin varsa stres de cildinde aşırı sebum üretimine yol açabilir. Fazla yağlanma cildindeki gözeneklerini tıkar ve cildinde akne oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle stresli dönemde sivilcelerinin arttığını görebilirsin.

Cildinin aşırı yağlandığı stresli dönemlerde cildini düzenli olarak temizlemeli ve peeling yapmalısın. Sebum üretiminin artmasından dolayı cildin yağlı olsa da bu cildinin nem ihtiyacının olmadığını göstermez. Cildini temizledikten sonra bakım kremini sürerek yağlı cildine uygun cilt bakımı yapabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap