Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

Sivilce (Akne)

Stres Sivilcelere Neden Olur mu?

3 dk.
Stres Sivilcelere Neden Olur mu?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Şu sıralar sivilcelerinde bir artış mı gözlemliyorsun? Özellikle ani çıkan sivilcelerin varsa stres kaynaklı olabilir. Yoğun stresli dönemlerde, yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler, sivilcelerinin arttığını fark ederler. Eğer sen de sivilcelerinin stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsan, seni yazımızın devamına alalım!

Stres Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Stres Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Hepimiz, hayatımızda zorlu dönemlerden geçebiliyoruz. Stres, vücudumuzun geri kalanı gibi cildimizi de etkiliyor. Örneğin okuldayken sınav döneminde, önemli bir sunumdan ya da önemli bir karar almadan önce yaşadığımız stresli dönemlerde sivilcelerimiz artar.

İşte evde kaldığımız bu süreç de stresli bir dönem. Şu an içinde bulunduğumuz durumdan dolayı stres da yaşayabiliyoruz. Stres seviyesi arttıkça hormon dengesi de bozuluyor.  Bu nedenle yağ bezleri daha fazla sebum üretiyor. Böylece cildimizdeki sebum dengesi bozulduğu için hem daha fazla yağlanıyor hem de sivilce hızı artıyor.

Stres Sivilceleri için Ne Yapmalı?

Stres Sivilceleri için Ne Yapmalı?

İyi haber şu ki, stres kaynaklı sivilce görünümünü azaltmaya yardımcı olmanın yolları var.

1.Cilt temizliğine önem vermeli:

Cilt temizliğine önem vermeli

Öncelikle düzenli cilt temizliği yapmak oldukça önemli. Cilt yüzeyindeki fazla yağı gidermek için cildi nazikçe temizleyecek, yağdan, kirden arındıracak ürünleri tercih etmek gerekiyor. Tabii ki bu ürünlerin yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlere uygun olması da şart. Günlük olarak kullanabileceğin temizleyici bir jel ve tonik ile cildini derinlemesine arındırmayı unutmamalısın.

Editörün Favorisi

Akne ve yağlı cilt söz konusuysa bizim favorilerimizden biri La Roche-Posay Effaclar serisi. Akneye eğilimi olan yağlı ciltlere özel bu serinin Jel Temizleyicisi, son dönemde bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden! hassas ciltler için geliştirilen formülüyle cildi nazikçe temizliyor. Siyah noktaların görünümünü azaltmaya ve parlamayı kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Cildi temiz ve ferah bırakırken, kirden ve fazla yağdan arındırıyor. Ancak bunu yaparken ciltte kuruluk hissi yaratmıyor. 

Jel ile cildimizi temizledikten sonra ise geniş gözenek görünümümüzün azalmasına destek olmak için Effaclar Tonik’ten yardım alıyoruz. Böylece cildimiz tertemiz oluyor, ferahlıyor! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

2.Doğru bakımı uygulamalı:

Doğru bakımı uygulamalı

Yeni sivilce oluşumuna engel olmak için cilt bakım rutinine, temizleyici dışında cilt kusurlarının görünümüne engel olacak bakımları da eklemeni öneririz. Stres kaynaklı sivilceler leke de bırakabilirler. Bu nedenle leke görünümüne engel olacak bakımlardan da faydalanmak gerekir. Tabii ciltteki yağ dengesinin korunması da oldukça önemli. Düzenli olarak, cilt temizliği sonrasında uygun bir bakım kremiyle cildine bakım yapmayı da atlamamalısın.

Editörün Favorisi

Aknelerimiz için biz, temizleme adımları sonrasında La Roche-Posay Effaclar Duo (+) cilt bakım kremini uyguluyoruz. Yağlı, akneye eğilim gösteren ciltlere özel bu bakım kremi, cilt kusurları ve lekelerine bakım yapıyor. Aynı zamanda cilt kusurlarının yeniden oluşmasına engel oluyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Stres Sivilceleri için Ne Yapmamalı?

Stres Sivilceleri için Ne Yapmamalı?

Stres kaynaklı sivilcelerle başa çıkmak istiyorsan, işleri daha kötü hale sokmamak için bazı alışkanlıklardan, uygulamalardan da kaçınmalısın. Mesela ellerini yüzünden uzak tutmayı deneyebilirsin! Sivilcelerinle oynaman, daha fazla mikrop kapıp kötüleşmelerine neden olacaktır. Hatta kalıcı izler, lekeler bile bırakabilir... Bunun olmaması için sivilcelerine dokunmamaya özen göstermelisin. 

Aynı şekilde, kulaktan dolma bilgilerle, sivilcelere çözüm olacağını düşündüğün uygulamalardan da kaçınman gerekir. Özellikle internette ev yapımı birçok maske, kür tarifleri bulunuyor. Bu uygulamalar cildinin tahriş olmasına, sivilcelerinin daha artmasına, hatta cildinin alerjik reaksiyon göstermesine bile neden olabilir. Bu nedenle mutlaka cilt tipine uygun cilt bakım ürünleriyle cildine bakım yapmalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap