Vücut Bakımı

Spor Sonrası Yorgun Bacaklar İçin Bakım Önerileri

3 dk.
Spor Sonrası Yorgun Bacaklar İçin Bakım Önerileri
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Spordan sonra yorgun bacaklarını esnetmek ve hızlı bir şekilde toparlanmak için bacak bakımına dikkat etmelisin. Yorgun bacak bakımı tüyolarıyla spor sonrası bacakların daha hızlı toparlanabilir ve günlük hayatına daha konforlu devam edebilirsin. Eğer spor öncesi esneme hareketleri yapmıyorsan spor sonrası bacaklarında yorgunluk hissi oluşması çok normal. Evde bacak bakımı nasıl yapılır? Rahatlatıcı bakım kremlerini ve doğru esneme hareketlerini anlatıyoruz.

Spor sonrası yorgun bacaklar nasıl önlenlir?

Spordan sonra yorgun bacaklarını esnetmek ve hızlı bir şekilde toparlanmak için bacak bakımına dikkat etmelisin. Yorgun bacak bakımı tüyolarıyla spor sonrası bacakların daha hızlı toparlanabilir ve günlük hayatına daha konforlu devam edebilirsin. Eğer spor öncesi esneme hareketleri yapmıyorsan spor sonrası bacaklarında yorgunluk hissi oluşması çok normal. Evde bacak bakımı nasıl yapılır? Rahatlatıcı bakım kremlerini ve doğru esneme hareketlerini anlatıyoruz.  Spor sonrası yorgun bacaklar nasıl önlenlir?

Spordan sonra yorgun bacakları önlemek için spor öncesi ısınma hareketleri yapmalısın. Bacak ısınma hareketleri, spor sonrası kasılma, yorgunluk ve hareket kısıtlılığını engeller. Hafif tempolu bir yürüyüş gibi kan dolaşımını hızlandıran hareketler spor öncesi ideal ısınma yöntemlerinden biridir.

Kaslarının gevşediğine ve kaslarının spora uygun olarak ısındığına emin olana kadar yürüyüş, hafif tempolu zıplama veya merdiven çıkma gibi egzersizleri yapabilirsin. Egzersizin yoğunluğuna göre 10 ila 30 dakika arasında bacak ısınma hareketleri yeterli olacaktır. Böylece spor sonrası yorgun bacak bakımı daha kolay bir hale gelecek.

Yorgun bacak bakımı nasıl yapılır?

Yorgun bacak bakımı nasıl yapılır?

Yorgun bacak bakımı için ilk olarak spor sonrasında esneme hareketleri yapmaya dikkat etmelisin. Esneme hareketi yapmak, kasların dinlenme süresinin azalmasına yardımcı oluyor ve kas gerginliğini azaltıyor. Böylece spor sonrasında bacaklarında ağrı veya gerginlik hissi olmuyor. Spor sonrası ortalama 10 dakikalık esneme hareketi yaptığında, bir sonraki sefere daha dinamik ve güçlü hissediyorsun.

Kas ağrıları ve eklem burkulmaları gibi şikayetler özellikle spora yeni başlayanlar arasında çok yaygındır. Bunları önlemek için spor sonrasında esneme hareketi yapmak, spordan hemen sonra ılık banyo yapmak ve rahatlatıcı bakım kremi sürmek önemli. Spor çantana mutlaka yorgun bacak kremini eklemeli ve her spor sonrası bacaklarına uygulamalısın.

Editörün önerisi: Spor sonrasında vücudunu rahatlatmak ve nem desteği sağlamak için CeraVe Nemlendirici Krem kullanmanı öneririz. 3 temel seramid ve hyaluronik asit içeren formülü sayesinde spor sonrasında terleyen cildini nemlendirir, kurumasına engel olur. CeraVe Nemlendirici’nin özel Kontrollü Salınım Teknolojisi, kremin aktif bileşenlerinin cilt yüzeyinde uzun süre kalmasına destek oluyor. Böylece nemlendiricinin etkisini uzun süre cildinde hissedebiliyorsun. Oldukça yoğun bir yapısı olmasına ragmen ciltte yapışkan ve ağır bir his bırakmayan bu kremi her spor sonrası bacaklarına sürmelisin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Spor sonrası bacak masajı

Spor sonrası bacaklarda oluşan kas ağrılarını engellemek için bacaklarına masaj da yapabilirsin. İlk olarak spor sonrası ılık bir duş almalısın. Duş alırken bacaklarını rahatlamak için Kiehl’s Creme de Corps Smoothing Oil-to-Foam Body Cleanser kullanmanı öneririz. Suyla buluştığında hafif bir köpüğe dönüşerek ciltte kadifemsi bir his bırakan bu temizleyici yağ,cildi yumuşatıyor ve nemlendiriyor. Formülündeki Hint yağı cildin rahatlamasını sağlıyor. Duş boyunca bacaklarında dairesel hareketlerle köpüğü yaymalı ve bacak arkası gibi kas noktalarına hafif baskılar uygulamalısın.

Spor sonrası yorgun bacak bakımı için vücuduna Kiehl’s Creme de Corps nemlendirici uygulayabilirsin. Zengin ve ipeksi bir yapısı olan bu vücut nemlendiricisi, yorgun bacaklarının rahatlamasını sağlar ve ihtiyacı olan nemi karşılar. Nemlendiricini uygularken parmaklarınla bacaklarına masaj yapabilir ve elinin kenarı ile hafifçe kaslarını rahatlatabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap