Cilt Problemleri

Evde Olduğumuz Günlerde Cilt Problemlerimiz Neden Arttı?

4 dk.
Sosyal İzolasyonda Cilt Problemlerin Neden Arttı?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Uzunca bir süre çevremizi, sevdiklerimizi, kendimizi korumak için evde kaldık. Şimdi de normalleşme yolunda adımlar atmaya başlıyoruz yavaş yavaş. Ancak evde kaldığımız süre boyunca, her ne kadar makyaj yapmamıza gerek olmasa da, cildimize ekstra özen gösterme şansımız da olsa cildimizde bazı değişimler gözlemledik.. Hatta cilt problemlerimiz, normalde olduğundan daha çok arttı diyebiliriz.

Peki bunun nedeni nedir? İşte biz de bu sorunun cevabını araştırdık! Cildimizde oluşan bu sorunları ve nedenlerini sana özel mercek altına aldık! Hadi başlayalım!

1.Güneş ışınlarına karşı hassaslaşan ciltler 

Güneş ışınlarına karşı hassaslaşan ciltler

Evet, bu süre boyunca evde kalmaya özen gösterdik. Her ne kadar arada sırada D vitamini almak, hava almak için balkona, terasa, bahçeye çıksak da, uzun süredir evde kaldığımız için, cildimiz doğrudan güneşe maruz kalmadı. Bu nedenle de cildimiz güneş ışınlarına karşı çok fazla hassaslaştı. Güneşin zararlı UV ışınları da cildimizde, lekelerin artmasına, cildimizin kuruyup tahriş olmasına, kızarmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yavaş yavaş normalleşmeye başladığımız bu günlerde güneşe güvenle dönüş için, cildimizi güneş ışınlarına karşı koruma altına almak için güneş koruyucu kullanmayı unutmamalıyız.

Güneşin en tehlikeli olduğu, UVA ışınlarının yoğunlaştığı saatlerde mutlaka güneş koruyucu kremimizi yenilemeli, hassaslaşan cildimizi koruma altına almalıyız. 

Editörün Favorisi

anthelios age correct

Güneş koruyucu olarak, La Roche-Posay Anthelios serisinin ürünleri favorilerimizden! Geniş spektrumlu çok yüksek koruma özelliğine sahip Anthelios serisinde her cilt ihtiyacına uygun bir güneş kremi bulunuyor. Günlük koruma için Anthelios Invisible Fluid SPF50+, akneye eğilim gösterebilen ciltler için Anthelios Anti-Imperfections Jel Kremi SPF50+, yağlı ciltler için ciltteki yağlanmayı kontrol altına alan Anthelios Dry Touch Jel Krem SPF50+ gibi birçok seçenek arasından kendi cildine uygun olanı seçerek sen de cildini koruma altına alabilirsin. 

Özellikle serinin yeni çıkan Anthelios Age Correct Kırışıklık Karşıtı Güneş Kremi SPF 50, bakım rutinlerimize çoktan girdi bile! Hem kırışıklık bakımı yapan hem de cildimizi güneş ışınlarına karşı koruma altına alan bu güneş koruyucu, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve lekelerin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Daha ne olsun. :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

2.Kuru iç mekân havası

Kuru iç mekân havası

Cildimiz, özellikle de ellerimiz daha sık yıkadığımız için kuruyor. Ancak cildimizin kurumasına neden olan bir etken daha var: evimizin havası. Evlerimizin havası, dışarıdaki havadan daha kurudur. Özellikle sıcak günlerde klima çalıştırıyorsan, bu hava daha fazla kurur. Bu durum da cildimizin kurumasına, cilt bariyerimizin bozulmasına neden olur.

Cildimizin kurumaması için sık sık nemlendirici uygulamamız gerekir. Yalnızca yüzümüze değil, ellerimize, tüm vücudumuza nemlendirici uygulamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Editörün Favorisi

La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M balsam

Cildimizin kurumasına engel olmak için biz, La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M balsam kullanıyoruz. Yetişkinler dışında bebeklere, çocuklara da uygulanabilen bu nemlendirici, aile boyu kullanılabiliyor! Kuruyan vücudu ve elleri nemlendiriyor. Aynı zamanda cildi anında yatıştırıp kuruluk sonucu oluşan kaşınma hissini azaltmaya yardımcı oluyor.

Aynı zamanda La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 de en sevdiklerimiz arasında! Vücut, yüz, el ve dudaklarda kullanılabilen bu kremi minik boyuyla çantamızdan eksik etmiyoruz ve ihtiyacımız olan her yerde rahatlıkla uygulayabiliyoruz. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

3.Uyku düzeninin bozulması

Uyku düzeninin bozulması

Kabul edelim, bu süreç boyunca uyku düzenimiz de tamamen bozuldu! Bu nedenle de cildimiz olduğundan daha yorgun, daha solgun, hatta daha yaşlı görünüyor… Cildimiz dolgunluğunu, sıkılığını kaybetti bile diyebiliriz! Bunun bir nedeni de uykusuzluk! Uyku, cildimizin kolajen ürettiği, hücre yenilediği bir süreçtir. Ancak uyku düzenimiz bozulduğunda, uykusuzluk yaşadığımızda, cildimiz kendini yenileyemez ve hep solgun, cansız görünür. Uzun vadede de cildimiz erken yaşlanmaya başlar…

Bu duruma engel olmak için, uykumuzu mutlaka düzene sokmamız gerekiyor. Her gün, 7-8 saat mutlaka uyumamız, uykumuzu almamız gerekiyor.

Editörün Favorisi

La Roche-Posay Hyalu B5 Serum

Bu süreç boyunca cilt bakım rutinimizden eksik etmediğimiz bir ürün de La Roche-Posay Hyalu B5 Serum. İki çeşit saf Hyalüronik Asit, Vitamin B5 ve Madecassoside içeren bu serum, cildimize dolgun bir görünüm sağlamaya ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı oluyor. Cilde dolgun görünüm sağlayan ve kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olan La Roche-Posay Hyalu B5 Serum, hassas ciltler de dahip tüm cilt tipleri için de ideal! 

Ürünü burada inceleyebilirsin

4.Kötü beslenme

Kötü beslenme

Evde sıkıntıdan sürekli abur cubur tüketenler burada mı? :) Peki, bu abur cuburların, yağlı, şekerli yiyeceklerin sivilceye neden olabileceğini biliyor muydun? Çok fazla yağlı, şekerli gıdalar tüketmek, vücudumuzun, dolayısıyla da cildimizin yağlanmasına neden olabiliyor. Bu durum da sivilcelerimizin artmasına neden olabiliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye, yağlı, şekerli yiyecekleri tüketmemeye özen göstermelisin.

5.Stres

stres

Tabii ki bu süreçte hepimiz stres altındaydık… Stres, vücudumuzu etkilediği gibi cildimizi de etkiliyor. Stres kaynaklı sivilceler ortaya çıkabiliyor. Ancak sana iyi bir haberimiz var; stres kaynaklı sivilceler, düzenli bakımla da beraber etkisini kaybedebiliyor. Yani stres geçtiğinde, stres kaynaklı sivilceler de azalmaya başlıyor.

Stresi yenebilmek için ise sana önerimiz, rahatlamanı, gevşemeni sağlayacak aktiviteler yapman. Özellikle yoga gibi vücudu rahatlatan spor aktiviteleri ile stresi yenebilirsin! :)

Editörün Favorisi

La Roche-Posay Effaclar serum

Son dönemde çıkan aknelerimiz için biz, La Roche-Posay Effaclar serisini kullanıyoruz. Effaclar Jel ile yüzümüzü derinlemesine arındırıyor, temizliyor, Effaclar Duo+ ile cildimizi nemlendirip akne görünümüne engel olabiliyoruz. 

Effaclar serisinin en son üyesi Effaclar Leke Karşıtı Peeling Etkili Serum'u ise son favorilerimizden! Siyah noktaların, cilt kusurlarının, lekelerin görünümünü hedef alan niacinamide ile zenginleştirilmiş günlük peeling etkili serum, akneye eğilimli ciltlerde cilt kusurlarının görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap