Alerji

Soğuk Alerjisi Nedir? Korunma Yöntemleri Nelerdir?

4 dk.
Soğuk Alerjisi Nedir? Korunma Yöntemleri Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Soğuk alerjisi kış aylarında ortaya çıkan ve cildin hassasiyet göstermesine yol açan durumların başında geliyor. Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte cildinin ultra kuruduğunu, çatladığını ve kızardığını gözlemliyorsan soğuk alerjisine karşı korunma yöntemlerini araştırmalısın. Soğuk alerjisinin yarattığı etkileri en aza indirmek için en pratik ve kolay önerilerimizi seninle paylaşıyoruz. Ellerinde ve cildinde çıkan soğuk alerjisi semptomlarını azaltarak bu kışı daha rahat geçirebilirsin. 

Soğuk alerjisi nedir?

Soğuk alerjisi nedir?

Soğuğa çıktığında elinde ve yüzünde beliren yanma hissi, kaşıntı ve kabarıklık oluyorsa bu, soğuk alerjisi yani soğuk ürtikeri belirtileri olabilir. Soğuk alerjisi kış aylarında kendini gösterir ve genellikle soğuğa maruz kalan el ve yüz gibi bölgelerde ortaya çıkar. 

Soğuk alerjisi, tıpkı güneş alerjisi gibi mevsime bağlı gelişen bir alerji çeşidi. Soğuğa çıkmadan önce alacağın önlemlerle soğuk alerjisinin yaratacağı belirtileri en aza indirebilirsin. Eğer soğuğa çıktığında cildinde şiddetli kaşıntı, kabarıklık veya yoğun yanma hissi oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloğa danışmalısın.  

Editörün Favorisi

Soğuğun cildinde yaratacağı hassasiyetten korunmak için ilk adım cildini yoğun nemlendirmek olabilir. Cildinin neme ihtiyacı olduğu günlerde La Roche Posay Toleriane Sensitive Nemlendirici kremi kullanabilirsin. Kuru ve hassas ciltler için geliştirilen bu krem, cildini derinlemesine nemlendirerek cilt bariyerinin onarılmasına destek oluyor. Böylece kuru havanın olumsuz özelliklerinden cildini korumaya yardım eder. 

Cilt hasarı oluşmuş kişilere ise La Roche Posay Cicaplast Baume B5 yatıştırıcı kremi önerebiliriz. Cicaplast kremin içeriğindeki 5% Panthenol ve Madecassoside ile cilt hasarı oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı oluyor, cilde bakım yapar. Cildinde yoğun kaşıntı ve hassasiyet oluşuyorsa Cicaplast krem cildinin yatışmasına ve cildinin rahatlamasına destek olacak. 

Soğuk alerjisi belirtileri nelerdir?

Soğuk alerjisi belirtileri nelerdir?

Soğuk alerjisinin en belirgin belirtilerinin başında kaşınma hissi, kabarıklık, yanma hissi geliyor.

Soğuk alerjisinin belirtileri genellikle soğuğa çıktığında kendini gösterir. Soğuk ürtikeri etkilerini soğuğa çıktıktan sonra ilk dakikalar içinde görmeye başlarsın. Eve geldiğinde ise bu etkilerin tamamen geçtiğini görebilirsin. Bazı kişilerde soğuk ürtikeri belirtileri birkaç saat kalsa da genellikle hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Eğer senin de dışarı çıktığında ellerinde ve vücudunda kaşıntılar, kabarıklıklar ve yanma hissi oluyorsa bu işaretleri ciddiye alıp dermatolog randevusu oluşturmalısın. 

Editörün Favorisi

Soğuğa çıkıp eve geldiğin anda cildini yatıştırmak ve tazelemek için pratik kağıt maskelerden yapmanı öneririz. Garnier Hyaluronik Aloe Kağıt Yüz Maskesi, formülündeki Aloe Vera ve Hyaluronik Asit sayesinde cildini nemlendirirken daha canlı görünmesini sağlıyor. Böylece soğukta kuruyan ve matlaşan cildin ihtiyacı olan nemi sağlayarak yatışıyor. 

Garnier kağıt maskenin zengin formülü, bir haftalık serum içeriği ile eşit! Yani konsantre formüle sahip olan bu kağıt maske, cildinin haftalık ihtiyacı olan besinleri cildine ulaştırarak soğuğun etkilerini en aza indirecek. Biz Garnier kağıt maskeleri sadece kışın değil, yaz sıcaklarının kurutucu etkisini azaltmak için de kullanıyoruz. 

Soğuk alerjisi kimlerde olur?

Soğuk alerjisi kimlerde olur?

Soğuk alerjisi cildi kuruma eğilimli olan kişilerde daha çok meydana gelebilir. Soğuğa çıkan, soğuk su içen, dondurucuların olduğu soğuk bir alanda çalışan veya soğuk duş alan kişilerde soğuk alerjisi görülebilir.

Soğuk ürtikeri genellikle 4,5 derecenin altında ortaya çıkabiliyor. Soğuk alerjisi genellikle hassas cildi olan alerjiye eğilimli kişilerde oluşabiliyor. Eğer cildinin hassas olduğunu düşünüyorsan soğuğa çıkmadan önce mutlaka cildini nemlendirmeli ve cilt bariyerini onaracak ürünleri tercih etmelisin. Soğuk duş almamak, soğuk ortamda eldiven kullanmak ve cildini sık sık nemlendirmek de soğuk alerjisinin şiddetlenmesini önleyebilir. 

Editörün Favorisi

Cilt bariyerini güçlendirecek bir nemlendirici arıyorsan sana ilk olarak Kiehl's Ultra Facial Cream Nemlendirici öneririz. Bu efsane krem, cildini 24 saat boyunca nemli tutmaya yardımcı oluyor. En soğuk havalarda bile cildinin kurumasına izin vermeyen Kiehl's kremi soğuk günlerde çantandan çıkarmamalısın. 

Kiehl's krem ciltte çok hızlı emildiği için yapışkan ve yağlı bir his bırakmıyor. Cildi anında yumuşatıyor ve daha pürüzsüz gösteriyor. Ultra Facial Krem'in formülündeki buzul glikoproteinleri ve zeytinden elde edilen skualan, cildin yumuşamasına ve derinlemesine nemlenmesine yardımcı oluyor. Soğukta cildi hızlı bir şekilde kuruyan her cilt tipi için bu kremi tavsiye ederiz. 

Soğuk alerjisinden nasıl korunabilirsin?

Soğuk alerjisinden nasıl korunabilirsin?

Soğuk alerjisinden korunma yöntemlerinin başında cildini sık sık nemlendirmek geliyor. Kış aylarında cilt bakımını atlamamalı ve cildinin kurumasına izin vermemelisin. Özellikle kuru soğukların olduğu ve dışarıda çok zaman geçirdiğin günlerde dışarı çıkmadan önce ve sonra cildinin ihtiyaçlarını karşılamalısın. 

Cilt bariyerini onaran, güçlendiren ve en önemlisi cildini gün boyu nemli tutacak nemlendiricileri kullanmanı öneririz. Cilt için nemlendirici alırken, cildinde yapışkan bir his bırakmayan ve cildinde kontrollü salınım yapan kremleri tercih etmelisin. Nemlendirici kremin dışında cildinde yoğun maske yapmak, zengin konsantre formüle sahip olan serumları düzenli kullanmak da cilt bakımına yardımcı olur. Soğuk alerjisinden korunurken dudaklarını da es geçme. Dışarı çıkarken dudaklarının kuruyup çatlamasını önleyecek dudak balmlarını düzenli olarak kullanmalısın. 

Editörün Favorisi

Soğuğun etkilerinden korunmak isteyenler için CeraVe yüz nemlendiricisini öneriyoruz. Hyaluronik asit içeren ve kontrollü salınım teknolojisine sahip olan CeraVe krem, cildinin gün boyu nemli kalmasına yardımcı olacak. 3 temel seramid ve hyalüronik asit içeren bu krem, aynı zamanda gözeneklerini tıkamadığı için cildinin nefes almasına da destek olur. CeraVe kremin içeriğindeki Niasinamid B3 vitamini cildinin yatışmasına ve soğuk havaların karattığı hassasiyetin azalmasına yardım eder. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap