Sivilce (Akne)

Sivilceli Cildin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Tedavi Yöntemleri!

3 dk.
Sivilceli Cildin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Tedavi Yöntemleri!
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Eğer sivilcelerin varsa eminiz ki çoktan sivilce tedavi yöntemleri araştırmışsındır. Hatta belki de internette gezinirken “sivilce sorununa kesin çözüm” olacağını vaad eden mucizevi bir yöntem görmüşsündür bile! Genelde bu mucizevi çözümler bitkisel oluyor ya da evde bulunan malzemelerle yapılabiliyor. 

Aslında işin gerçeği, bu mucizevi yöntemlerin hiçbirinin doğruluk payı içermemesi! İnternette bu tarz çok fazla içerik var ve bu bitkisel karışımların, evde yapılan maskelerin sonuçları hiç de sandığın gibi olmayabilir! 

Sivilce oluşumuna engel olmak için çok özel bir bakıma ve uzman dermatologların tavsiyelerine ihtiyacın var. Yani bir dermatoloğa danışmadan bu “mucizevi tedavileri” denememelisin. 

Biz de bu nedenle internette çok yaygın olan sivilce iyileştiren tedavileri derledik. Eminiz ki bu yöntemlerden en az birini denemeye teşebbüs etmişsindir! 

1. Diş macunuyla sivilce kurutmak

Diş macunuyla sivilce kurutmak

İşte sivilceleri kurutmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri! Her banyoda bulunan diş macunlarını dişlerimizi temizlemek için kullandığımızı unutmamamız gerekiyor! Diş macunu alkali olduğundan cildin doğal dengesini bozabilir. Yani diş macunu sivilcelerini kurutmak yerine istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Cilt bakımında bu kadar çok seçeneğimiz varken gerçekten sivilcelerine diş macunu kullanmayı hala düşünüyor musun?

2. Sivilce lekeleri için kabartma tozu kullanmak

Sivilce lekeleri için kabartma tozu

Kabartma tozu sadece yemek yaparken kullanılıyor sanıyorduk! Meğer suyla karıştırıp sivilce lekelerinin üzerine uygulayanlar varmış! Gerçek şu ki, kabartma tozu karbonat içerdiği için alkalidir ve aynı diş macunu gibi cildin PH dengesini bozabilir. Sivilce lekelerimi geçireyim derken cildine zarar vermek istemezsin değil mi?

3. Hindistan cevizi yağıyla sivilce iyileştirmek

Hindistan cevizi yağıyla sivilce iyileştirmek

Artık Hindistan cevizi yağı her yerde kullanılıyor. Nemlendirici özelliğiyle cilt bakımında da sık kullanılan bir içerik. İnternette araştırmalar yaparken biz de sivilce önleyici tedaviler nedeniyle kuruyan, pul pul olan ciltler üzerine dışarıda satılan ve doğal olduğu söylenen Hindistan cevizi yağı uygulandığını gördük. 

Ancak işin aslı, Hindistan cevizi yağı komedojeniktir. Yani siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Yani sivilcelerinin daha fazla tıkanmasına neden olabilir. Bunun yerine, sivilceli cildini nemlendirmek için mutlaka dermatoloğunun önerdiği nemlendirici kremleri kullanmalısın. 

Editörün Favorisi

Akneli cildini nemlendirmek için, yağlı ciltlere özel bir bakım kremi kullanmalısın. Akne, gözle görünür gözenekler ve problemleri düzeltmek için oluşturulmuş yağlı ciltlere özel günlük bakım kremi Vichy Normaderm Phytosolution Bakım Kremi bizim bu konudaki favorilerimizden. 

Salisilik asit, hyalüronik asit, Bifidus özü içeren Vichy Normaderm Phytosolution Bakım Kremi, leke, görünür gözenekler ve  siyah nokta gibi cilt kusurlarının görünümünü azaltıyor. Aynı zamanda da cildi 24 saate kadar nemlendirip ciltteki sebumu düzenliyor.

4. Çay ağacı yağıyla sivilce oluşumunu önlemek

Çay ağacı yağıyla sivilce oluşumunu önlemek

Çay ağacı yağının doğal bir antiseptik olduğu, antiseptik özelliklere sahip olduğu doğrudur.  Ancak uzun vadede sivilceleri tedavi etmek ve sivilce oluşumunu kontrol altına almak için tam bir çözüm değildir. Sivilce oluşumundan sorumlu kanallar üzerinde kesinlikle bir etkisi yoktur.

Kısacası cildinde kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsan bu mucizevi denilen karışımları, tedavi yöntemlerini denemek yerine bir uzman tarafından tavsiye almalısın. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap