Sivilce (Akne)

Sivilce sıkmak cilt için neden zararlıdır?

3 dk.
Sivilce sıkmak cilt için neden zararlıdır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Sivilce sıkmak en zararlı sonuçlara sebep olabilecek cilt bakım hatalarının başında geliyor. Sivilce patlatmak, cildinde geri dönüşü olmayan sonuçlar, cilt lekeleri ve kalıcı izlere neden olabilir. 

Biliyoruz, bazılarımız sivilcelerini sıkmadan duramıyor(!). Fakat ciltteki sivilceyi sıkmak sivilcenin içindeki iltihabın deri altına yayılmasına veya kana karışmasına neden olabilir. Sivilce kurutmak ve geçirmek isterken yüzünde daha fazla sivilceyle baş başa kalabilirsin. Akneye eğilimli ciltler için bakım önerileri ve cildindeki kusurlara karşı nasıl davranman gerektiğini anlatıyoruz!

Sivilce sıkmanın zararları

Sivilce sıkmanın zararları

Cildimizde sivilceler temelde deri altı ve deri üstü olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Eğer cilt üzerinde uzantısı olan, beyaz veya kırmızı çıkıntısı olan bir sivilceyse deri üzeri sivilce olduğu anlamına gelir. 

Bazı sivilcelerin içi iltihap dolu olabiliyor. Sivilcelerini sıkmak işte bu iltihabın deri altına doğru yayılmasına ve buradan tüm vücuduna ulaşmasına yol açabilir. Bu iltihaplar deri altında yağ bezelerine veya sivilceni sıkarken kanına karışabilir. 

Sivilce sıkmanın zararlarından biri de sinirlerini zedelemesi. Sivilceni uzun tırnaklarınla veya bir cihazla patlatırken cilt yüzeyindeki sinirlerine zarar verebilirsin. Unutma, sinirlerinin yenilenmesi, sivilcenin iyileşmesinden çok daha uzun zaman alır. Kısacası sivilce kurutmak veya sivilceni geçirmek için sıkmak hiç doğru bir yöntem değil. Cildindeki sivilceleri patlatmak kronik bir şekilde tekrar aynı yerden sivilce çıkarmana yol açabilir. 

Sivilce sıkmak sivilceyi geçirir mi?

Sivilce sıkmak sivilceyi geçirir mi?

Hayır, sivilce sıkmak sivilce tedavisinin hiç bir aşamasında önerilmez. Yüzümüzdeki ince deriyi çizmek, kanatmak ve sıkmak ciltte kalıcı leke sorununa yol açabilir. Sivilce oluşumunu tamamlamadan sıktığın için hem acılı bir süreç yaşarsın, hem de aynı bölgeden sivilce tekrar tekrar belirebilir. 

Sivilce sıkmak yerine cilt bakımına dikkat ederek cildindeki kusurları kontrol altına alabilirsin. Sivilcelerini kurutmak için yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden uzak durmalı, cildini düzenli olarak temizlemelisin. Cildinde sivilceye ortam hazırlayan etkenleri azaltıp, cildinin temiz kalmasını sağlarsan yüzünde daha az kusur oluştuğunu gözlemleyebilirsin.

Editörün Favorisi

effaclar

Yağlı ve akneye eğilimli olan cilde sahip Cildimveben editörleri olarak favorilerimizden biri La Roche Posay-Effaclar serisi. Akneye eğilimli, yağlı ciltlere özel formülleriyle bu seride, yüz temizleme jeli, tonik ve bakım kremleri yer alıyor. 

Akneye eğilimli olan cildimizi her gün mutlaka Effaclar Jel ile yıkıyoruz. Suyla köpüren Effaclar Jel, cildi nazikçe temizliyor ve siyah nokta oluşumunu azaltıyor. Effaclar Jel'in en sevdiğimiz özelliği de cildimizi yağdan arındırması ve gün içinde parlamaya izin vermemesi. 

Sebum kontrolünü sağlamak için ise La Roche-Posay Effaclar Duo(+) bakım kremi kullanıyoruz. Cildimizin ihtiyacı olan nemi sağlarken cildimizi yağlandırmayan ve parlamaya sebep olmayan bu kremi de sabah-akşam bakım rutinimizde kullanıyoruz. 

Tabii güneş koruyucu kullanmayı da asla unutmuyoruz! Akneye eğilim gösteren ciltler için çok yüksek güneş koruması sağlayan La Roche Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50 ile cildimizi koruma altına alıyoruz. 

effaclar serum

Söz konusu cilt kusurları, cilt lekeleri, genişlemiş ve tıkanmış gözenekler olduğunda bizim en son favorimiz ise La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili Serum! 3 farklı asit ve niasinamid içeriği ile cilt kusurları ve cilt lekelerini azaltmayı hedefleyen bu serum, cilt görünümünün yenilenmesini, lekelerin azalmasını, pürüzsüzleşmesini ve nemlenmesini sağlıyor. Bizim de gece bakım rutinimizde yerini aldı bile! 

effaclar

La Roche Posay'ın en çok sevilen serilerinden olan Effaclar ile tanışmak isteyenler için güzel bir haberimiz olacak! Effaclar Tanışma Kiti sayesinde yağlı ve karma cildini ödüllendirebilirsin. 

Tanışma kitinin içeriğindeki Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+) yağlı ve karma cildindeki fazla yağı ve sebumu dengelemek için ideal! Cildini daha temiz ve bakımlı tutmana yardımcı olacak bu kit sayesinde cilt kusurlarında gözle görülür bir azalma fark edeceksin. Her sabah ve akşam cildini yüz temizleme jeliyle temizledikten sonra nemlendirici bakım kremini uygula. Artık bakımlı cildinin tadını çıkarmaya başlayabilirsin. :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap