Sivilce (Akne)

Sivilce Patlatmak Doğru Mu?

3 dk.
Sivilce Patlatmak Doğru Mu?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Sivilce sıkmak veya sivilce patlatmak bazılarımız için keyif verici olsa da emin ol cildin için hiç keyifli değil! Tam tersine cilt sağlığını ve cilt pürüzsüzlüğünü riske atan sivilce patlatma işlemi cildinde iz bırakabilir. Bazı profesyonel cilt bakım uygulamalarında sivilce sıkıldığını görüyoruz. Sivilce sıkmak doğru mu? Hangi durumlarda sivilce patlatılabilir? Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt kusurlarına nasıl davranman gerektiğini anlatalım. 

Sivilce neden oluşur?

Sivilce neden oluşur?

Sivilce oluşumu hormonal değişimler, yanlış cilt bakım ürünleri kullanılması, cildin doğru temizlenmemesi veya cildin aşırı sebum üretmesine bağlı meydana gelebilirler. Sivilce oluşumunun bir çok farklı nedeni olabilir, bu nedenle sivilceye eğilimi olan ciltler mutlaka kendi cilt tipine uygun ürünleri kullanması ve cilt bakımını ihmal etmemesi gerekir. 

Sivilceler genellikle 20'li yaşlardan önce daha sık oluşabiliyor. Bunun sebebi ergenlik döneminde ortaya çıkan sebum üretiminin fazlalığı ve hormon seviyelerinin yüksekliği olabilir. Aşırı sebum üretimi cildin yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Gözeneklerin tıkanması da ileri aşamalarda siyah nokta, beyaz nokta veya sivilceye neden olabiliyor. Bu nedenle günlük cilt temizliğine dikkat ederek gözeneklerinin temiz kalmasını sağlayabilirsin. 

Sivilce patlatmak doğru mudur?

Sivilce patlatmak doğru mudur?

Kesinlikle hayır! Sivilce sıkmak cilt sağlığına tehlikeye atabilir. Sivilcenin içeriğine bakacak olursak gözeneklerde biriken aşırı kir, yağlanma, bakteriler ve ölü cilt hücrelerinden oluştuğunu görürüz. Sivilceyi sıkmak, içindeki iltihapların deri altına gitmesine yol açabilir. Yani daha pürüzsüz bir cilde ulaşmak isterken cildinin daha kötü görünmesine sebep olabilirsin. 

Sivilce sıkmanın diğer zararlarından biri de cilt yüzeyinde derin izlere sebep olması. Tırnaklarınla sert bir şekilde sivilce patlattığında cildinde leke oluşabilir. Bunların önüne geçmek için yağlı cilde uygun bakım rutinlerini takip etmeli ve sivilcen oluştuğunda mutlaka dermatoloğa gitmelisin. 

Editörün Favorisi

Yağlı cildini kontrol altına almak, cilt problemlerinin azalmasını sağlamak ve daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için sana bakım önerilerimiz olacak. İlk olarak her sabah ve akşam cildini La Roche Posay Effaclar Jel ile temizleyebilirsin. Effaclar Jel, cildini kurutmadan gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Cildini temizledikten sonra nemlendirmek için La Roche Posay Effaclar Duo (+) bakım kremi kullanabilirsin. Merak etme, bu nemlendirici yağlı cildinin daha da parlamasına neden olmaz. Tam tersi cildinde sağlıklı bir mat bitiş sağlar ve cildinin sebum dengesini kontrol altına alır.

Cildinde istenmeyen parlamalar ve aşırı yağlanmalar meydana geliyorsa senin için La Roche Posay Effaclar Serisini öneririz. Düzenli olarak bu seriyi kullandığında cilt kusurlarının azaldığını ve cildinin eskisi gibi aşırı parlamadığını fark edebilirsin. 

Sivilce nasıl kurutulur?

Sivilce nasıl kurutulur?

Sivilce patlatmak istemeyenler bu seferde sivilceyi hızlı kurutan önerilere yoğunlaşıyorlar. Sivilceyi hızlı bir şekilde kurutmak da cilt sağlığı için pek tavsiye edilmez. Her cildin kendi onarım süreci vardır. Kullandığın cilt bakım ürünleriyle bu süreci hızlandırmak mümkün. Fakat geceden sabaha sivilceyi yok eden, tamamen kurutan ürünler cildinde hassasiyet oluşturabilir. 

Sivilcenin iyileşmesi için yapman gereken en önemli adım cildini düzenli olarak temizlemek. Cilt tipine uygun nemlendirici krem sürerek cilt bakımını tamamlayabilirsin. Sivilcelerin kendini daha hızlı yenilemesi ve onarması için haftada 1-2 kere yağlı cilde özel maske yapabilirsin. Kil maskesinin senin cildine çok iyi geleceğini tahmin ediyoruz! 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap