Sivilce (Akne)

Sivilce Kızarıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

5 dk.
Sivilce Kızarıklığı Nedir, Nasıl Geçer?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilce kızarıklığı, daha çok yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde ortaya çıksa da zaman zaman hepimizin cildinde oluşabilen ve can sıkan bir cilt görünümü. Kırmızı lekeler halinde ciltte beliren bu görünümü geçirmek içinse evde pek çok yöntem uygulanabiliyor. Ancak biz “Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” ya da “Sivilce kızarıklığına ne iyi gelir?” gibi soruları cevaplamaktan ziyade, işin biraz daha derinine inmek istiyoruz. Yani sivilce ile başa çıkma yöntemlerine. Hem bu sayede “Sivilce şişliği ve kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun da yanıtını vermiş olacağız. Öyleyse ilk önce sivilce kızarıklığı tanımı ile başlayalım.

Sivilce Kızarıklığı Nedir?

Cildimizdeki ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu, ortaya çıkan sivilce problemi, beraberinde kızarık görünümü de getirir. Sivilce oluşumuna neden olan faktörler arasında; hormonsal değişimler, yağ üretimi, bazı ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları gibi etmenler gösterilebilir.

Sivilce Kızarıklıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklıkları Nasıl Geçer

Sivilce kızarıklığı için önerilen bazı yöntemler bulunuyor. Fakat biz, evde uygulanan bu yöntemlerden ziyade bakım ürünlerinden faydalanmanı öneriyoruz. Evde deneyeceğin bu gibi yöntemlerden hızlı ve etkili bir sonuç alamayacağın gibi cildinde istenmedik alerjik bir reaksiyonla da karşı karşıya kalabilirsin. Ancak ille de “Sivilce kızarıklığı en çabuk nasıl geçer bilmek istiyorum.” diyorsan da sana cildini yatıştırabilecek bazı etkili formüllerden bahsedelim:

  • Kil maskesi: Bu maske, ciltteki nemin çekilmesi ve iltihabın geçmesine yardımcı oluyor. Üstelik düzenli kil maskesi uyguladığında, cildindeki belirgin gözenek görünümünü ortadan kaldırırken, sivilcelerin oluşumunu da önleyebilirsin. Sivilce yoksa, kızarıklık da yok unutma!

  • A ve C vitamini: Bu vitaminler sivilcelere iyi geliyor! A vitamininin antibakteriyel etkisi sivilce oluşumunu önlerken, C vitamini ise topikal uygulama ile mevcut sivilceli görünümü ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde A ve C vitamini bulunan sivilce kızarıklığı için bakım ürünleri ile sen de kızarık sivilce görünümünü ortadan kaldırabilirsin.

  • Aloe Vera: Bu harika bileşenin cilt bakımındaki ünü zaten dillerde. Sivilce kızarıklığı geçirme yöntemlerinde de sıkça başvurulan aloe vera, bakteri ve iltihap önleyici etkisi ile cildi yatıştırıyor ve sivilceleri onarmaya yardımcı oluyor. 

Editörün Favorisi

Sivilce kızarıklığı için cilt temizleyici önerisi:

Sivilce ve diğer cilt problemlerinden dolayı kızarma eğilimi olan cildin için doğru temizleyici seçmelisin. Bazı cilt temizleyicileri cildini tahriş edebilir ve daha çok kızarmasına yol açabilir. Sivilce kızarıklığını nötrlemek için nemlendirme etkisi olan yüz temizleyicilerini kullanmanı tavsiye ediyoruz. 

La Roche Posay Effaclar H Krem Temizleyici, yağlı ciltler için en uygun cilt temizleyicilerinden biridir. Krem formdaki bu temizleyici, suyla birleştiğinde köpürerek kolay bir uygulama sağlıyor. Yatıştırma ve nemlendirme özelliği olan Effaclar H Krem Temizleyici, mat ve doğal bir sonuç yaratıyor. Cildi derinlemesine arındırıyor ve gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor. Formülündeki niasinamid sayesinde kuruluk kaynaklı kızarıklığı iyileştiriyor ve cilde ihtiyacı olan nemi kazandırıyor. Günde iki kere cildini derinlemesine temizleyerek sivilce kızarıklığını kontrol altına alabilirsin. 

Editörün Favorisi

effaclar

Ani ve lokal olarak beliren cilt kusurları için bizim favorimiz, La Roche-Posay Effaclar A.I. akneye eğilim gösteren cilt bakım kremi. Cilt kusurlarına karşı savaşan ve cildin yenilenme sürecini harekete geçiren bu krem, cilt yüzeyini daha homojen, temiz ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor. Biz bu ürünü çok severek kullanıyor ve etkili buluyoruz. Özellikle de “Sivilce kızarıklığı hemen nasıl geçer?” diye düşündüğümüz bir duruma kurtarıcımız oldu diyebiliriz! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Sivilce Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı?

Sivilce Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı

Bunun için daha önce de bahsettiğimiz gibi sivilce oluşumunu önlemen gerekiyor. Yağlı ve akneye eğilimli cildin için uygulaman gereken bazı adımlardan da kısaca bahsedelim istiyoruz:

  • Öncelikle cildini sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere temizleme işlemi uygulaman gerektiğini belirtelim. Bu ürünlerin elbetteki cilt pH’ınla uyumlu olmasına dikkat etmelisin.

  • Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olması için düzenli olarak toniklerden de faydalanmak, sivilce kızarıklığı görünümü için etkili bir önlem olacaktır.

  • “Cildim fazla yağlı zaten, nemlendirmeye gerek yok.” düşüncesine kesinlikle kapılma. Sivilceli bir cilde de sahip olsan mutlaka nemlendirici kullanmaya özen göstermelisin. Seçeceğin ürünler, hafif yapıda ve gözenek sıkılaştırıcı-siyah nokta giderici kremler olabilir.

  • Güneş koruyucu krem kullanımına ise ayrı bir özen göstermelisin. Unutma ki UV ışınları akneye eğilimli ciltler ve leke görünümü için oldukça zararlı.

  • Cildine uygulayacağın tüm ürünleri, komedojenik yani gözeneklerini tıkamayan ürünlerden seçmeye de ayrıca özen göstermelisin.

Editörün Favorisi

effaclar duo

Akneye eğilimli cildimiz için bizim en sevdiğimiz ürünlerden biri La Roche-Posay Effaclar Jel ve La Roche-Posay Effaclar Duo (+). La Roche-Posay Effaclar Jel, cildimizde kuruluk hissi yaratmadan nazikçe temizliyor. Cildimizi kirden ve fazla yağdan arındırıp, temizlik ve tazelik hissi veriyor. La Roche-Posay Effaclar Duo (+) ise cilt kusuru görünümünü düzeltmeye ve yeniden oluşmalarını engellemeye yardımcı bir bakım ve ilk 12 saatten itibaren etkili*.

Sabah-akşam bakım rutinimizde önce cildimizi jel ile temizleyip arındırıyoruz sonra da Effaclar Duo (+) uygulayıp cilt kusurlarımızın görünümünü düzeltmeye ve yenilerinin oluşmalarını engellemeye destek oluyoruz. 

effaclar serum

Son dönemde Effaclar serisine eklenen yeni bir ürün de var: Effaclar Peeling Etkili Serum! Peeling etkisi yaratarak tıkanmış gözenekleri, cilt kusuru görünümünü ve leke görünümünü hedefleyen bu serum tıkanmış gözenekleri arındırır ve cilt yüzeyini pürüzsüzleştirir. 

Glikolik Asit, Salisilik Asit ve LHA içeren 3 asit kompleksi ile cilt kusurları ve lekelerin görünümünü azaltır. Aynı zamanda Niacinamide ve La Roche-Posay termal suyu içeren formülü ile yatıştırıcı etki sağlar. Bizim son dönemdeki favorilerimizden!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt rengi nasıl eşitlenir?

Cilt rengini eşitlemek için matlaştırıcı etkisi olan cilt bakım ürünleri kullanmalısın. Cildi nemlendirirken aynı zamanda mat bir sonuç bırakan ve cilt yağlanmasını engelleyen bakım kremleri senin için uygun olacaktır. 

Özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerde daha çok kızarıklık gibi cilt problemleri karşımıza çıkıyor. Yüzünü yağlandıran bakım ürünleri cilt kızarıklarının artmasına yol açabilir ve cilt rengindeki farklı tonları daha belirgin yapar. Kullandığın cilt bakım ürünlerinin yağlı ciltlere uygun olduğuna ve leke görünümü azaltıcı etkisi olduğuna emin olmalısın. 

Editörün Favorisi

Sivilce kızarıklığını ortadan kaldırmanın yolu cilt rengini eşitlemekten geçiyor. Cildindeki kızarıklıkları nötrledikten sonra cildindeki sivilceler belirginliğini kaybeder. Peki, cilt rengi nasıl eşitlenir?

Sivilce kızarıklığına çözüm arayanlar için La Roche Posay Effaclar Duo (+) Unifiant kremi öneririz. Cilt kusurlarının ve lekelerin görünümünü azaltmayı hedefleyen bu krem, düzenli kullanımda cilt rengini eşitliyor ve cildi daha pürüzsüz gösteriyor. Nemlendirici ve aynı zamanda matlaştırıcı etki gösteren bu kremi yüzünün orta kısmından dış kısımlarına doğru yuvarlak hareketlerle yay. Uygulamadan 8 saat sonra cilt problemlerinin görünümünde azalma olduğunu fark edeceksin. 4 hafta sonra gözeneklerin arındığını ve cilt renginin açıldığını göreceksin. Yağlı ve sivilceli ciltler için uygun olan bu kremi cilt kızarıklığı olan herkes için önerebiliriz. 

Bu yazımızda sana “Yüzdeki sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” ve “Sivilce kızarıklığını ne alır?” gibi en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Sana özel hazırladığımız bu öneriler ışığında sen de cildindeki sivilce kızarıklığını önleyebilirsin.

Önce kendine, sonra da cildine iyi bak ve gülümse! 😊 


*Cilt kusurlarının görünümünde, Instrumental test, 43 kadın

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap