Egzersiz

Selülitlerden Kurtulmanın 3 Doğal Yolu

3 dk.
Selülitlerden Kurtulmanın 3 Doğal Yolu
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Özellikle yaz ayları yaklaşırken bir çoğumuzun kabusu haline gelen selülitlerin bugün derinine iniyoruz! Selülit nedir ve neden olur? Selülitler nasıl giderilir? gibi akılları kurcalayan sorulara cevap vermeye geldik: İşte selülitlerden kurtulmanın 3 doğal yolu!

Selülit nedir?

Selülit nedir?

Selülit, yağların deri altında düzensiz bir şekilde birikmesi sonucu ortaya çıkan çukurlu görünümdür. Genellikle kol, bacak ve kalçada oluşan bu görünüme portakal kabuğu görünümü adı da verilir. Özellikle yazın yaklaşması ile daha çok gündeme gelen “Selülitler nası giderilir?” gibi soruların cevabı kilo vermek gibi düşünülse de aslında, selülitin sebebi kilo değildir. Düzensiz beslenme, hormonal ve genetik yapı, stres ve yaşam tarzı gibi faktörler selülit oluşmasına neden olur.

Selülit neden olur?

Selülit neden olur?

Fazla kilo almanın selülitle direkt bir alakası yoktur. Hormonal sebepler ve genetik, selülit oluşumunun ilk sıralarında gelir. Kadınlardaki östrojen hormonunun düzeyi, deri altındaki yağ dokusunun zayıflamasına sebep olabilir ve bu yüzden kalça ve bacak gibi noktalarda yağ deri altında düzensiz bir şekilde birikince de selülit görünümü ortaya çıkar. Hatta, erkeklerde selülitin neden çok daha az göründüğünün sebebi de yine östrojen gibi hormonların erkeklerde çok daha az düzeyde olmasından kaynaklanır.

Hormonal ve genetik faktörlerle beraber, çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek, karbonhidratlara ağırlık vermek, sigara ve alkol tüketimi, stres ve düzensiz uyku da selülite sebep olan diğer faktörler arasındadır.

Selülitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülitler hakkında kadınların en çok başını ağrıtan nokta ise, çok kolay oluşup, çok zor giderilmelidir. Eğer sen de sık sık “Selülitler nasıl geçer?” diye soruyorsan, selülitlerden kurtulmanın doğal yollarını bir araya getirdik.

Ultrason, lazer tedavisi, subsizyon ve akustik dalga tedavisi gibi estetik merkezlerinden selülit tedavisi almak yerine, selülitlerine evde bir çözüm bulmak ve doğal yollarla gidermek istiyorsan işte sana birkaç selülit giderme yolu:

Beslenme düzenini değiştir

Beslenme düzenini değiştir

Selülitlerinden kurtulmak için yapabileceğin ilk şey, beslenme düzenini gözden geçirmek olmalı. Fast food, fazla yağlı ve tuzlu yiyecekleri tüketmeyi bırakabilir, karbonhidrat tüketimini azaltabilir, aynı şekilde kahve ve alkol tüketimini de sınırlayabilirsin. Sağlıklı ve lif oranı yüksek yiyecekler yemeye başlayabilir, bunlarla beraber bol su içerek metabolizmanı hızlandırabilirsin.

Evde egzersiz yapmak

Evde egzersiz yapmak

Kan dolaşımını hızlandırarak selülitlerin giderilmesine yarayan diğer bir yöntem ise selülit masajıdır.  Evde uygulayabileceğin bu yöntem son derece kolay ve pratik görünse de mutlaka dikkat etmen gereken önemli noktalar var. Öncelikle selülit masajında kullanacağın yağların sana alerji yapmayacağından emin olmalısın. Selülite hangi yağlar iyi gelir diye soracak olursan; Portakal yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, jojoba yağı ve limon yağı gibi doğal yağları aktarlardan bulabilirsin. Bu yağların sana alerji yapıp yapmadıklarını öğrenmek için, masaj yapmadan önce elinin küçük bir yerine uygulayarak bir süre bekleyebilirsin.

Bununla beraber, doğru masaj tekniklerini kullanmak da son derece önemli. Dolaşımı bozmamak adına fazla bastırmadan, yavaş ve nazik bir şekilde masaj yapmalısın. Özellikle de adet döneminde ve hamilelikte selülit masajından uzak durman gerektiğini hatırlatalım. Eğer selülit masajının nasıl yapıldığını öğrenmek istersen, mutlaka bu konuda uzman bir doktora danışmanı öneririz.

At kılı fırça selülite iyi gelir mi?

At kılı fırça selülite iyi gelir mi?

Piyasada bir de selülit giderici at kılı fırçalara denk gelmiş olmalısın. Doğal at kıllarından üretilen bu fırçalar, kalçaya ve bacaklara uygulandığında dolaşımı artırıyorlar ama bir yandan da cilde nazik davranmadığı için çok da önerilmiyor. Cilt bariyerine zarar verebilecek bu sert kıllı fırçaların selülit giderme konusunda başarılı olduğunu söylemek zor.

Editörün Favorisi

Cerave Nemlendirici Krem

Bacaklarının kuru görünmesini engellemek için nemlendirmek de son derece önemli. Bunun için yoğun nem verme özelliği olan, aynı zamanda da gün boyu etkisini kaybetmeyen bir vücut nemlendiricisi kullanabilirsin. Bizim özellikle kuruyan bacaklarımızda kullanıp çok memnun kaldığımız CeraVe Nemlendirici Krem'i sana da önerebiliriz. Formülündeki 3 temel seramid ve hyalüronik asit sayesinde cildi hızlı bir şekilde nemlendiriyor, cilt bariyerini güçlendiriyor. ve gün boyu da nemli kalmasını sağlıyor. Böylece bacaklarının sağlıklı ve nemli görünmelerini sağlayabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap