Saç Derisi Bakımı

Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

4 dk.
Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Saç diplerinde o bitmek bilmeyen kaşıntıların seni ne kadar rahatsız ettiğini biliyoruz. Sürekli başını kaşıma isteği seni iş yerinde, dışarıda veya çevrendekilerin yanında mahcup edebilir. 

Sürekli saç derisinin kaşınması, saç derisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin işareti. Normalden daha farklı ve şiddetli bir kaşıntın varsa mutlaka bunun sebeplerini araştırmalı ve saç derisini rahatlatan bakım ürünleri kullanmalısın. Bunun için de mutlaka bir dermatolog görüşüne başvurmanı öneririz. Dermatoloğun senin için en uygun ve en doğru bakım önerilerinde bulunacaktır. 

Peki, saç derisindeki bu yoğun kaşınma hissinin nedenleri nelerdir? Saç diplerinin kaşınmasını nasıl durdurabilirsin? 

Saç diplerinde kaşınma neden olur?

Saç diplerinde kaşınma neden olur?

Saç derisinin kaşınmasının birden fazla sebebi olabilir. Yetersiz temizlik, saç derisine uygun olmayan ürünler kullanmak, saçlarını çok sıkı toplamak, egzaman ve kepek gibi durumlar saç derisinin kaşınmasına yol açabilir. 

Tıpkı cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi, saç derisinin de deri tipine uygun bakım ürünleri kullanmalısın. Aşırı yağlı saç derisi, kuru saç derisi veya hassas saç dipleri için özel saç bakım ürünleri kullanmanı öneriyoruz. Yanlış ürünü seçimi saç derisinin hassaslaşmasına yol açıp saç derisinde kaşınma yapabilir. 

Editörün önerisi: Saç derisindeki kaşıntılar için yapacağın en son şey aktar karışımları kullanmak olmalı. Aktardan doğal olduğunu düşünerek aldığın saç bakım yağları, hassas ve kaşınan cilt derisinde sorunlar yaratabilir. Bu nedenle mutlaka güvendiğin markaların dermatolojik testlerinden geçen ürünlerini kullanmalısın.

Saç derisindeki kaşınma için öneriler

Saç derisine uygun şampuan kullan

Saç derisine uygun şampuan kullan

Hassas ve kaşınan saç derisindeki kepeği azaltmak için mutlaka saç sorununa uygun saç bakım ürünü kullanmanı öneririz. Saç derisindeki kepeği kontrol altına almak için mikro soyucu etkisi olan ve LHA içeren şampuanlar sana iyi gelecek. Saç derisinin yatışmasını sağlayan şampuanlar sayesinde kaşınman azalacak ve saç derisindeki hassasiyet kontrol altına alınacak. 

Saç derisinde devam eden şiddetli kaşınma hissiyatı varsa tekrarlayan kepek sorunuyla karşı karşıya olabilirsin. Saç derisine yapışan bu kepekler, saç derisinde rahatsızlık hissi uyandırarak seni gün boyu ve gece uyurken rahatsız ederler. Klasik kepek şampuanları, inatçı kepekleri yok etmek için yeterli olmayabilir. Bunun yerine geliştirilmiş teknolojiden ilham alan kafa derisine ve saç köküne direkt etki eden şampuanları kullanmanı öneririz. 

Editörün Favorisi

Tekrarlayan kepek problemi ve kaşıntı hissini azaltmak için bizim favorilerimizden biri La Roche Posay Kerium DS şampuan. Bu şampuanın formülündeki vitamin PP, kafa derisindeki kaşıntı hissini yatıştırarak rahat etmemizi sağlıyor. Kerium şampuan, kalıcı kepeğe etki etmek için ince, yoğun ve mikro soyucu bir görev üstleniyor. Saç derisindeki kepekli katmanı hassas bir şekilde soyarak, tekrarlayan kepek problemini saç derisinden uzaklaştırıyor.

Kerium DS şampuan, oldukça etkili ve yoğun bir şampuan olduğu için haftada iki kere kullanılması öneriliyor. 4 haftalık kür şeklinde, haftada iki kere La Roche Posay kepek şampuanını kullanarak saç derimizdeki kepek sorununun gözle görülür bir şekilde azaldığını söyleyebiliriz. Haftanın diğer günleri ise tamamlayıcı şampuan olarak La Roche Posay Kerium Doux Extreme şampuanı kullandığımızı söylemeden geçmeyelim. :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Editörün Favorisi

kerastase symbiose

Saç derisinde kaşıntıya bazı durumlarda kepek de eşlik edebilir. Kepek sorununa engel olabilmek için bizim son dönemde favorilerimizden biri Kérastase Symbiose serisi! Bu seriyi keşfetmek istersen hemen buraya tıklayabilirsin!

Saçlarını çok sıkı toplama

Saçlarını çok sıkı toplama

Saçlarını sımsıkı topladığın günlerde eve gelip saçlarını açtığın anları hatırla. Saç diplerini ne kadar da şiddetli kaşımak istiyorsun, değil mi? Saçlarını sıkı toplamak, saç derisinin nefes almamasını ve saç köklerine hava gitmemesine yol açar. Bu da saç derisinin kurumasına ve kepeklenmesine yol açabilir. Düzenli olarak saçlarını çok sık topluyorsan öncelikle bu alışkanlığına son vermelisin. Saçlarını sıkı sıkı toplamak yerine daha salaş saç modelleri veya örgüler yapabilirsin. Eğer özel günlerde saçlarını sıkı atkuyruğu yapmak istersen eve geldiğinde hızlıca saçlarını aç ve saçlarını tarayarak saç diplerinin nefes almasını sağla. 

Saçlarını sıcak suyla yıkama

Saçlarını sıcak suyla yıkama

Şiddetli kaşınan saçların varsa ilk yapacağın şeylerden biri sıcak suyla saç yıkama alışkanlığından uzaklaşmak. Çünkü sıcak su, saç derisini kurutarak saçlarında kepek probleminin oluşmasına yol açabilir. Her yıkamada mutlaka ılık veya soğuk su tercih etmelisin.

Sıcak su kadar sıcak hava akımı da önemli. Saçlarını saç kurutma makinesiyle kurutanlar saç derisini mutlaka korumalılar. Eğer saç kurutma makinesinin soğuk hava seçeneği yoksa sadece saç uçlarını kurutmalı, saç derisinin doğal kurumasını beklemelisin. Biz hem saç hem de saç derisi sağlığımız için sağlarımızın doğal kurumasını bekliyoruz. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap