Saç Derisi Bakımı

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

4 dk.
Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Kafa derisinde oluşan sivilceler oldukça rahatsız edici olurlar! Saçlarının arasında olması görünmez oldukları anlamına gelmesin. Saçlarını tararken veya kaşırken çok can yakıcı olabiliyorlar. Saç derisinde sivilce bakımı aslında yüzdeki sivilcelerden çok farksız değil! İlk kural temizlik, sonra da doğru bakımı uygulamak! Peki, saçtaki sivilce nasıl geçer ve neden meydana gelir? Kafa derisindeki sivilceleri detaylıca araştırıyoruz. 

Saç derisinde sivilce neden çıkar?

Kafa derisinde çıkan sivilcelerin birden fazla nedeni olabilir. Çoğunlukla saçtaki sivilce ile yüzdeki sivilcelerin nedeni orta olur: Fazla sebum üretimi! Yağlı saç derisi, sivilce oluşumuna uygun ortamı hazırlar, sebumun ortaya çıkardığı yağlı salgı da kafa derisinde aşırı yağlanma ve sivilceye yol açabilir. Fazla yağlanma olan saç derisinde gözenekler tıkanabilir ve sivilce oluşumu hızlanabilir. 

Aşırı yağ salgılanmasının dışında düzenli olarak saç derisini temizlememek, hava kirliliği ve aşırı nem de saçta sivilce oluşumuna yol açabiliyor. Saç köklerinin sürekli terlemesi, saçlarını sıkı toplamak ve saç köklerinin nefes almasını engellemek de saç derisinde sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Yüzünde sivilce eğilimi olanlar saç derisinde sivilce bakımına daha dikkat etmeliler. Çünkü saçlı derideki sivilceleri ortadan kaldırmak en az yüzdeki sivilceler kadar zor! 

Editörün önerisi: Saçların için jöle, saç spreyi gibi şekillendiriciler kullanıyorsan eve geldiğinde mutlaka saçlarını yıkamalısın. Saç köklerine nüfuz eden şekillendiriciler, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilirler.

Editörün Favorisi

Kafa derisinin sebum dengesini düzenleyen ve kepek oluşumuna karşı önlem alan La Roche Posay Kerium DS Şampuan, saç köklerinin derinlemesine temizlenmesi için en ideal şampuanlardan biri! Şampuanın formülündeki LHA, saç derisine bakım yapmak ve kepeği azaltmak için ince, yoğun ve mikro soyucu etki sağlar. Böylece saç derisinde temizlik ve ferahlık hissi ortaya çıkar. Saç köküne arındırıcı bir etki sağlayan Kerium DS, formülündeki vitamin PP sayesinde sivilcelerin yarattığı kaşıntıyı da rahatlatıyor. 

Saç derisinde sivilcelerin oluştuğu dönemlerde Kerium DS şampuanı 4 haftalık kür halinde haftada 2 kere uygulamalısın. Geri kalan günlerde de La Roche Posay Kerium Doux Extreme şampuanını tamamlayıcı olarak kullanabilirsin. 

Saç derisinde sivilce nasıl geçer?

Saçlarını tararken canını yakan ve seni huzursuz hissettiren sivilcelere son vermek ister misin? Saç derisindeki sivilceleri geçirmek için sana önereceğimiz en önemli ipucu temizlik olacak. Saç derisinin temizliğini sağladığında sivilcelerin azaldığını ve geçtiğini görebilirsin. Tabii saç derisini nasıl temizlediğin de çok önemli. 

Sivilceli kafa derisine sahip olanlar peeling yani hafif soyma özelliği olan şampuanları tercih edebilirler. Saç derisindeki sebum oranını dengeleyen ve kirli yüzeyi soyan şampuanlar saç derisine bakım yaparak sivilce oluşumunu azaltırlar. 

Saç temizliğinden sonra saç derisinin nem oranını korumak için sprey ve jöle gibi şekillendiricilerden uzak durmalısın. Uzun saatler saç derisinde kalan saç ürünleri gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir. Bu nedenle saç şekillendiricilerini saç uçlarına ve boylarına sıkmak daha risksiz olacak. Sivilceli saç derisini çok sert taramak ve kaşımak da sivilcelerinin yayılmasına neden olabilir, dikkat! 

Editörün Favorisi

Saç derisinin temizliğini sağlamak için en iyi peeling özellikli şampuanların başında Vichy Dermos Micro Peel şampuan geliyor. Yağlı kepeğe karşı olan bu şampuan, saç derisinde kontrollü soyma sağlayarak derinin yenilenmesine yardımcı olur. Sivilce oluşumları da günden güne azalarak saç derisi daha pürüzsüz görünür. 

Yağlı saç derisine uygun olan Dercos Şampuan, diplerdeki kaşıntı hissini azaltıyor ve böylece sivilcelerin yayılmasına da engel oluyor. Saç derisinde rahatlık ve derinlemesine temizlik için peeling etkisi Dercos Şampuanı kullanabilirsin. Vichy şampuanı haftada birkaç kez kullanabilirsin. Uygulama sırasında saç derisine 3 dakika boyunca masaj yap ve sürenin sonunda ılık suyla bolca durula. 

Sivilceli saç derisi bakımı nasıl olmalı?

Sivilceli saç derisi bakımı nasıl olmalı?

Saç derisinde çıkan sivilceler seni rahatsız ediyorsa bakım alarmı senin için çalıyor demektir. Öncelikle saç bakımında kullandığın ürünlerin hepsinin saç derisine uygun olup olmadığını kontrol et. Yağlı saç derisine sahip olanlar, kuru saçlara özel şampuanlar kullanmamalı. Saç bakım ürünlerini düzenledikten sonra saç bakım yağlarına bir süreliğine ara vermelisin. Saç diplerine uygulanan yağlı kremler, gözeneklerinin tıkanmasına yol açabiliyor. 

Sivilceye eğilimli bir saç derisine sahipsen sıcak sudan uzak durmanı tavsiye ederiz. Sıcak su, kafa derisinin sebum dengesini bozabilir. Sivilceler nemli havayı sevdikleri için duştan çıkar çıkmaz saçlarını kurutmalısın. Islak ve terli saçlarla gezmek sivilcelere davetiye çıkarabilir. Bu dönemde saçlarını çok sıkı toplama ve günde birkaç kez saç diplerine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandır. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap