Kırışıklık

Retinol Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

4 dk.
Retinol Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Son zamanların en popüler içeriklerinden biri olan retinol hakkında sık sorulan soruları ve cevapları bir araya getirdik!

Cildinde ince çizgiler ve kırışıklıklar kendini göstermeye başladıysa, cilt bakım rutinine retinolü dahil etmenin zamanı gelmiş olabilir. Peki ya en derin kırışıklıklar? Onlar için artık bir şey yapamayacağını düşünüyorsan, tamamen yanılıyorsun! Retinol içeren yüz serumlarıyla, en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere cildinde ince çizgi ve kırışıklıklar üzerinde gözle görülür sonuçlar elde edebilirsin. Bu işe girişmeden önce, işte retinol hakkında sorulan sorular ve cevapları!

Retinol kullanmadan önce bunları bilmelisin:

1- Neden retinol kullanmalısın?

Neden retinol kullanmalısın?

Bir A vitamini formu olan retinolün cilde faydaları gerçekten de son derece etkili. Hücre yapısını uyararak, yeni hücre üretiminin artmasına yardımcı olan bu içerik, ince çizgi, kırışıklık ve pürüzler gibi yaşlanma belirtilerinin giderilmesini sağlıyor.

Eğer cildinde yaşlanma belirtileri varsa, retinol içeren serumlar kullanarak, en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklarında gözle görülür sonuçlar elde edebilirsin.

2- Retinol ve retinoidler arasındaki fark nedir?

En basit şekilde retinol ve retinoid arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz: Retinoidi bir şemsiye olarak düşünebilirsin. Retinoid tüm retinol formlarını kapsayan genel bir addır.

3- Retinol cilde zarar verir mi?

Retinol hakkında en sık sorulan soruların başında gelen ve pek çok kişinin gözünü korkutan bu sorunun cevabı: Hayır. Retinolün cilt üzerinde bazı yan etkileri var ama kontrollü bir şekilde kullanıldığında cilde zarar vermiyor. Doğru ve iyi formülasyonlu bir retinol serum kullandığın sürece endişe etmene gerek olmayacaktır. Bu konuda dilersen bir dermatoloğa da danışabileceğini belmelisin.

4- Retinolün yan etkileri nelerdir?

Retinolün yan etkileri nelerdir?

Retinol, aktif bir içerik olduğu ve hücre yenilenmesi üzerinde rol aldığı için ciltte bazı yan etkiler gösterebiliyor. Özellikle hassas ciltlerin retinol kullanırken dikkat etmesi ve yavaş yavaş sıklığı artırarak, ciltteki etkisini gözlemleyerek kullanmaları tavsiye ediliyor.

Retinolün en sık görülen yan etkileri:

  • Karıncalanma
  • Tahriş
  • Kuruluk
  • Kaşıntı

5- Retinolü kaç yaşında kullanmaya başlamalısın?

Retinol, ağırlıklı olarak kırışıklıklar üzerinde etkili bir içerik olduğu için, cildinde bu tür yaşlanma belirtilerini gördüğünde kullanmaya başlayabilirsin. Retinol, etkili bir içerik olduğu için derin kırışıklıkları gidermek için genellikle 35 yaş ve üzeri için tercih ediliyor ama retinolün kırışıklık önleme etkisini de düşündüğümüzde, cildinde ihtiyaç görüyorsan, cilt bakım rutinine dönemsel olarak dahil edebilirsin.

 6- Retinol etkisini ne kadar sürede gösterir?

Retinol etkisini ne kadar sürede gösterir?

Cilt bakımında kullandığın içeriklerin etkilerini görmek için, her zaman sabırlı olmalısın. Neyse ki retinolün etkisi gözle görülür bir fark yarattığı için seni son derece memnun edeceğine emin olabilirsin. Retinolün nemlendirme ve yenileme etkisini ilk günden fark etmeye başlayabilirsin. Derin kırışıklıklardaki etkisini görmek için de düzenli olarak en az 2 ay kullanmalısın.

7- Retinol göz çevresinde kullanılır mı?

Göz çevresi, cildin geri kalanına oranla çok daha hassas bir bölge. Retinolün tahriş etme ihtimalini düşünürsek, retinol serumlarını göz çevrene uygulamamalısın. Eğer göz çevrendeki yaşlanma belirtileri için retinol içeren bir ürün kullanmak istersen, göz çevresi için özel formüle edilmiş, uygun oranda retinol içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin.

8- Retinol kullanırken güneş kremi kullanmak gerekir mi?

Bu, retinol ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Retinol aktif bir içerik olduğu için, UV ışınlarına karşı cildi korumak son derece önemli. Bu yüzden retinol kullandığın dönemde mutlaka, minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi kullanmalısın. Aksi halde cildin güneşe karşı hassaslaşabilir ve istemediğin etkiler görebilirsin.

9- Cilt tipinin retinole uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirsin?

Eğer hassas bir cilde sahipsen, retinol kullanırken dikkatli olmanda fayda var. Eğer cildinin nasıl bir tepki vereceğini düşünüyorsan, birkaç gece boyunca kulağının arkasında deneyebilirsin. Eğer bu bölgede tahriş veya kızarıklık gibi bir reaksiyon olursa, hassas cilde uygun olan formüllere yönelebilirsin.

Retinol her gün kullanılır mı?

Retinol her gün kullanılır mı?

Dediğimiz gibi, retinol aktif bir içerik ve ciltte yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce cildi alıştırmak gerekiyor. Bir retinol serumu kullanmaya başlayacaksan, öncelikle ilk haftada sadece 2 gece uygulayabilirsin. Sonraki haftada gün aşırı uygulayıp, herhangi bir reaksiyonla karşılaşmadığın sürece her gün kullanabilirsin.

10- Retinol nasıl kullanılır?

Retinolün bir gece içeriği olduğunu bilmelisin. Bu şu anlama geliyor: Retinolu gece cilt bakım rutinine dahil etmeli ve gündüz kullanmamalısın. Temiz ve kuru cildine 2-3 damla kadar uygulayabilir ve hafifçe masaj yaparak cildine yedirebilirsin.

Ertesi gün de, evde olsan bile mutlaka minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin. Retinolu başka hangi içeriklerle birlikte kullanıp kullanamayacağını öğrenmek istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Retinol Serumu Önerisi

Retinol Serumu Önerisi

Eğer cildinde kırışıklıklar varsa ve retinol serumu kullanmak istiyorsan, L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu'nu önerebiliriz. Bu serumun formülündeki %0,2 saf retinol, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde etkili. Loreal Retinol Serum'un en güzel kısmı, stabil bir formüle sahip olması. Yani zaman geçse de, etkisi azalmıyor, son damlasına kadar kırışıklıklar üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Cilt görünümünün yenilenmesine yardımcı olan, en derin kırışıklıklarla birlikte ciltteki pürüzler gibi diğer yaşlanma belirtileri üzerinde de etkili olan Retinol serum, hyaluronik asit içeriği ile cildi nemlendirme özelliğine de sahip. Geceleri kullanabileceğin L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu'nu, yavaş yavaş cildini alıştırarak rutinine dahil etmeli ve gündüzleri de güneş kremi ile desteklemelisin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap