Egzersiz

Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Pilates çeşitleriyle ilgileniyorsan reformer pilatesi eminiz duymuşsundur. Vücudu hızlıca şekillendiren ve incelmene yardımcı olan reformer pilates günde güne yaygınlaşıyor. Aletli pilates yapmak, matta pilates yapmaya göre daha kolay ve keyifli geçebiliyor. Peki, reformer pilates sana uygun mu?

Reformer pilates aleti ile neler yapabilirsin? Aletlerle pilates yapmanın avantajlarını ve nasıl yapıldığını anlatıyoruz. 

Reformer pilates nedir?

Reformer pilates nedir?

Reformer pilates, aletli bir pilates yöntemidir. Özel bir yaylı mekaniğin üzerine kurulan pilates aleti, daha kolay ve keyifli bir pilates egzersizi yapmanı sağlıyor. Mat üzerinde pratik yapmadan, direkt olarak reformer pilates aletleriyle vücudunu şekillendirmeye başlayabilrsin. 

Reformer pilatesin bu kadar popüler olmasının sebebi vücudun farklı açılarını çalıştırmasıdır. Aletli pilates ile ortalama 500 farklı hareket yapabilir ve mata gerek kalmadan vücudunu daha etkili bir şekilde inceltebilirsin. 

Reformer pilates ne işe yarar?

Reformer pilates ne işe yarar?

Aletli pilates kas arttırma ve vücut şekillendirme amacıyla yapılabilir. Reformer pilatesin en güzel yanlarından biri her bedene uygun olması ve klasik egzersizlerden farklı olması! Böylece aletli pilates yapmak kısa sürede daha keyifli geçiyor. 

Reformer pilates bütün vücudu çalıştırır ve vücut duruşuna iyi gelir. Reformer pilates ile yaptığın en minik hareket bile kas yoğunluğunu arttırır ve farkında olmadan vücudunu hızlıca şekillendirir. 

Aletli pilates yapmak önemli bir kardiyo yöntemidir. Kalp atışını hızlandıran ve ter atmana yardımcı olan aletli pilatesi kardiyo olarak da tercih edebilirsin.

Reformer pilates kimlere uygundur?

Reformer pilates kimlere uygundur?

Aletli pilates herkes için uygundur. Hangi vücut tipine sahip olursan olan reformer pilates sana uygun olacaktır. Reformer pilates yapanlar vücutlarının daha hızlı şekillendiğini ve kendilerini daha dinç hissetiklerini söylüyorlar. 

Reformer pilates vücudunu şekillendirmek isteyen herkes için uygundur. Fiziksel yaralanmalardan sonra dahi reformer pilates yaparak sağlığına kavuşanlar olabiliyor. Vücudu güçlendiren ve duruşunu geliştiren bu pilates çeşidi, dansçılar ve sporcular tarafından da çok seviliyor. Reformer pilates tek başına zayıflama yöntemi değildir. Reformer pilates ile zayıflayanlar, egzersiz ile birlikte beslenmelerine de dikkat ederler. Reformer pilates yapmak için egzersiz geçmişine sahip olmana gerek yok. İlk defa pilates yapacaklar da reformer pilatese başlayabilirler. Hamileler için pilates veya doğum sonrası pilates yapmak isteyenler de aletli pilatesi tercih ediyorlar. 

Aletli pilates faydaları nelerdir?

Aletli pilates faydaları nelerdir?
  • Eklemleri çalıştırır
  • Esnekliği arttırır
  • Tüm vücuda iyi gelir
  • Duruşunu iyileştirir
  • Karın bölgesini düzleştirir
  • Vücudu gevşetir ve rahatlatır
  • Vücudu sıkılaştırır
  • Daha fit görünmeye başlarsın
  • Bel ve boyun fıtığına iyi gelir
  • Nefes kontrolüne yardımcı olur

Evde reformer pilates yapılır mı?

Evde reformer pilates yapılır mı?

Evde reformer pilates yapmak imkansız olmasa da ekonomik bir yöntem de değildir. Evde reformer yapmak için pilates aletlerinden birini alman gerekiyor. Reformer, cadillac, chair ve barrel adı verilen reformer aletlerinden birini alarak pilates yapabilirsin. 

Eve reformer aleti almak ilk aşamada maliyetli olsa da zaman içinde stüdyoda pilates yapmakla aynı hatta daha ekonomik bir hale dönüşebilir. Burada önemli olan evde pilates aletleri ile ne kadar egzersiz yaptığındır. Bu yüzden ilk aşamada stüdyoda aletli pilates yapmalı ve aletli pilatesin nasıl yapıldığını öğrenmelisin. Uzun vadede pilates yapmak istiyorsan eve aletli pilates alarak bu alışkanlığı evde de devam ettirebilirsin.

Bu makaleler de ilgini çekebilir

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap