Yaşam

PMS ile Başa Çıkmanın Yolları!

3 dk.
PMS ile Başa Çıkmanın Yolları!
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Kadınların kendi aralarında en çok konuştuğu konuların başında pms dönemi, pms ağrıları geliyor. Regl döngüsünde meydana gelen pms ağrıları bazı aylarda daha rahat geçiyorken bazı aylarda kabus olabiliyor. Peki, pms ağrısının çözümü var mı? Pms dönemini daha rahat geçirmek için neler yapılabilir? Pms ile başa çıkmak ve pms haftasının hayatını ele geçirmesini önlemek için aşağıdaki önerileri deneyebilirsin. 

Pms nedir?

Pms nedir?

Pms yani Premenstruel sendrom, reglden bir hafta önce ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal belirtiler. Pms döneminde meydana gelen ağrılar ve ruhsal değişkenlikler genellikle regl başladıktan sonra birkaç gün içinde kaybolur. 

Peki, her Pms döneminde ağrı olur mu? Aslında hayır! Bazı aylarda kadınlar daha şiddetli pms ağrıları hissederken bazı dönemler ise daha rahat geçiyor. Pms ağrılarının neden olduğu veya neden bazı dönemlerde daha şiddetli hissedildiğine dair kesin bir sonuç yok. Doğum kontrol hapı kullanımı, mineral eksikliği, vitamin eksikliği, hormonsal değişimlere bağlı olarak pms ağrıları değişkenlik gösterebiliyor. 

Pms döneminden önce sağlıklı beslen

Pms döneminden önce sağlıklı beslen

Pms döneminin hayatını kontrol altına almasına engel olmalısın. Bunun ilk şartı sağlıklı beslenme düzeninden geçiyor. Magnezyum, çinko gibi mineralleri düzenli tükettiğinde pms ağrılarının daha hafif geçtiğini görebilirsin. Beslenme rutinine A ve B vitamini içeren sebze ve meyveleri ekleyerek pms dönemine hazırlık yapabilirsin. 

Pms döneminden önce rafine şeker, tuz, çikolata, şarap, kahve ve turşu tüketimini azaltabilirsin. Bunun yerine balık, yeşil ağırlıklı sebze ve bol bol meyve tüketmelisin. Vücudunda dengeli vitaminler olduğu sürece pms ağrıların çok şiddetli geçmeyecek. 

Pms ağrıları için egzersiz yap

Pms ağrıları için egzersiz yap

Pms dönemini daha konforlu ve ağrısız geçirmek için düzenli egzersizler yapmalısın. Pms döneminden önce ağırlık çalışmaları yapmak, karın kaslarını güçlendirmek gerekli. Pms dönemi başladığında ise yoğun egzersizler yerine yoga veya doğa yürüyüşü gibi daha rahatlatıcı egzersizler yapabilirsin.

Biliyorsun, pms döneminde sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da etkileniriz. Bu dönemde ortaya çıkan ruhsal çöküntü, gerginlik, sıkıntı, huzursuzluk gibi durumlar çok normal. Bu ruhsal değişimlerle başa çıkmak için hafif tempolu yürüyüşler sana çok iyi gelecek. 

Pms döneminde kafein kullanma

Pms döneminde kafein kullanma

Pms döneminde sigara ve kafein gibi uyaranları tüketmek regl karın ağrısının şiddetlenmesine yol açabilir. Genel olarak daha az kafein ve sigara içmek regl dönemine olumlu etkisi olacak. Eğer bunları bırakmıyorsan, en azından pms döneminde kahve ve sigara tüketimini en azda tutarak regl dönemindeki ağrılarını azaltabilirsin.

Kahve ve sigara tüketimi vücuttaki nemsizliğin belli başlı nedenlerinden biri. Çok kahve ve sigara içen kişilerin cildi kurumaya daha meyilli. Sen de kuru ciltten müzdaripsen L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu'nu kullanabilirsin. Cildini yoğun bir şekilde nemlendiren ve 72 saat boyunca daha canlı görünmesini sağlayan bu bakım kremi, pms döneminde ortaya çıkan kuru cilt görünümü sorununu ortadan kaldırır. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Pms döneminde sıcak su torbası kullanmalı mı?

Pms döneminde sıcak su torbası kullanmalı mı?

Pms ağrısı için sıcak su torbası kullanmak geçmişten günümüze gelen en yaygın çözümlerden biri. Karnın üzerine sıcak su veya sıcak havlu uygulamak buradaki rahim ve karın ön duvarındaki kasları ısının etkisiyle gevşetiyor. Böylece kan dolaşımı hızlanıyor ve kaybedilen kan miktarı çok hafif bir şekilde arıtıyor. Sıcak su torbasının karın ağrısını hafifletici ve pms döneminde rahatlatıcı bir etkisi olduğu görülür. Karın ağrısının çok şiddetli olduğu dönemlerde ayaklara ve bele de sıcak su torbası uygulaması yapmak işine yarayabilir. 

Editörün önerisi: Sıcak su uygulamasından sonra cildinde hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı ve aşırı kuruluk oluşabilir. Bunun önüne geçmek için vücuduna La Roche Posay Lipikar Lait Vücut Sütü uygulamalısın. Yoğun nemlendirme özelliği olan ve ciltteki hassasiyeti yatıştırmayı hedefleyen bu vücut kremi sayesinde karın bölgesindeki kızarıklık azalacak ve cildin sıcak su torbası uygulamasından sonra ferahlayacak. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap