Cilt Temizleme

Peeling Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

5 dk.
Peeling Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Arınmış, temiz, pürüzsüz bir cilt görünümü için peeling ideal bir yöntem. Peeling yapmak artık bakım rutinimizin vazgeçilmez adımlarından. Tüm cildimizi yağdan, kirden, kalıntılardan derinlemesine arındırabiliyoruz. Ancak peeling, yalnızca temizleyici etkili ürünlerle yapabildiğimiz bir uygulama değil.

Senin de aklın peeling konusunda biraz karıştıysa, peeling hakkındaki aklındaki tüm soruları bu yazımızla cevaplıyoruz. Peeling’i bizimle keşfetmeye ne dersin?

Peeling nedir?

Peeling nedir?

İlk önce peeling ne demek konusundan bahsetmek isteriz. Peeling, cildin, üst katmanındaki ölü deriden arınmasıdır. Bu katmandaki kalıntılar, kir ve yağ, cildin cansız, solgun görünmesine neden olabilir. Bu katman ciltten arındığında, cilt daha aydınlık, daha canlı bir görünüme kavuşur.

Özellikle siyah noktalar, genişlemiş gözenekler, sivilceler, cilt lekeleri gibi sorunlar için peeling ile cildi arındırmak oldukça önemlidir.

Peeling çeşitleri nelerdir?

Peeling denilince eminiz ki aklına ilk önce evde uyguladığın peeling etkili ürünler geliyordur. Ancak peeling’in 3 farklı çeşidi var.

1.Fiziksel peeling

Fiziksel peeling

Evde uyguladığımız, peeling etkili temizleyiciler, yüz temizleme fırçaları gibi ürünlerle yaptığımız peeling çeşidine fiziksel peeling deniyor. En yaygın olan peeling çeşididir; hatta eminiz ki sen de sık sık fiziksel peeling yapıyorsundur.

Fiziksel peeling’in en büyük avantajı uygulama kolaylığıdır. Evde, hatta genelde Pazar günü bakımında, banyo öncesinde peeling etkili temizleyicilerle cildimizi kolayca arındırabiliyoruz. Hem artık evde toz şekeriyle, kahveyle karışımlar hazırlamamıza da hiç gerek yok. Kahve, üzüm çekirdeği yağı, kivi tohumları, kakao ve Hindistan cevizi yağı içeren L’Oréal Paris Şeker Peelingi’nin farklı çeşitleriyle cildimizi besleyip derinlemesine arındırabiliyoruz. E daha ne olsun! :)

Fiziksel peeling ne işe yarar?

Fiziksel peeling ne işe yarar?

Fiziksel peeling ile beraber cildini kirden, yağdan, makyaj kalıntılarından arındırabilirsin. Özellikle pürüzlü bir cilde sahipsen, peeling yaptıktan sonra cildinin pürüzlerden arındığını hemen fark edebilirsin. Aynı zamanda gözenekler de derinlemesine temizlenir ve böylece cildinin arındığını, ferahladığını hissedebilirsin.

Kullandığın peeling ürününün etkisine göre de cildine olan faydaları çeşitlilik gösterebilir. L’Oréal Paris Yorgunluk Karşıtı Şeker Peelingi, ciltteki şişkinliğin ve yorgunluk izlerinin azalmasına yardımcı olurken, Siyah Nokta Karşıtı Şeker Peelingi cildi pürüzsüzleştirerek siyah noktalardan arındırıyor.

Fiziksel peeling nasıl yapılır?

Fiziksel peeling nasıl yapılır?

Peki, fiziksel peeling nasıl uygulanır? Cildinin ihtiyacına göre, haftada 2-3 kez peeling yapabilirsin. Temiz cildine, küçük bir miktar uygulayıp ardından göz çevresine gelmeyecek şekilde, ılık su yardımıyla uygulayabilirsin. Uygularken yuvarlak hareketlerle cildine nazikçe masaj yapabilirsin. Ardından yüzünü ılık suyla durulayabilirsin.

Peeling etkili temizleyiciler aynı zamanda dudakları pürüzsüzleştirmek için dudaklar için de kullanılabiliyor. Çatlamış dudaklar dışında, dudaklarının üzerine uygulayarak pürüzsüz ve yumuşacık dudaklara sahip olabilirsin. :)

2.Kimyasal peeling

Kimyasal peeling

Cildi yenilemek, cilt görünümünü iyileştirmek için tercih edilen kimyasal peeling, hasar görmüş cilt hücrelerinin temizenmesi için kullanılır ve cilt altındaki daha sağlıklı cildi ortaya çıkarır. Hafif, orta ve derin olarak soyulma dereceleri vardır.

Derin sivilce izleri, yoğun cilt lekeleri gibi cilt sorunlarında kimyasal peeling uygulaması yapılabiliyor. Cildi yenilemek için enzimler içeren hidroksi asitler, retinol gibi farklı kimyasallarla cilt yüzeyi soyulur. Ancak kimyasal peeling yanlış uygulandığında istenmeyen sonuçlar oluşabilir, cilt yoğun şekilde tahriş olabilir. Bu nedenle bir dermatoloğa danışmadan kimyasal peeling yaptırmaya karar vermemelisin. Ayrıca mutlaka uzman kontrolünde yapılması gerekir.

Kimyasal peeling ne işe yarar?

Kimyasal peeling ne işe yarar?

Kimyasal peeling ile güneş hasarı ve yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkların azalması, izlerin ve lekelerin görünümünün iyileşmesi, bazı sivilce türlerinin tedavi edilmesi amaçlanır. Özellikle leke ve sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ancak cildin üst katmanı soyulduğu için bu soyulmanın hangi yoğunlukta olacağına yalnızca uzman karar verebilir.

Kimyasal peeling nasıl yapılır?

Kimyasal peeling nasıl yapılır?

Kimyasal peeling öncesinde nezle gibi bir rahatsızlığın, herhangi bir alerjin olup olmadığını uygulamayı yapacak kişiye bildirmelisin çünkü kimyasal peeling yapılan bir cildin tahriş olmaması gerekir. Bu nedenle tahriş olmasına neden olabilecek hiçbir uygulama yapılmamalıdır.

Kimyasal peeling, uygulama yapılacak cildin durumuna göre tek seansta ya da birkaç seansta yapılır. İlk önce cilt temizlenir. Ardından da cilde uygun bir solüsyon karışımı uygulanır. Bu solüsyon, salisilik asit, glikolik asit gibi içeriklere sahiptir. 5-10 dakika arasında bir yanma hissi oluşur. Uzman tavsiyesiyle uygulama sonrasında cilde soğuk kompres yapılabilir.

Editörün Favorisi

Cilt bakım rutinimize yeni giren ve peeling etkisine sahip bir cilt bakım ürünü var: cilt bakım ampulü. Favorimiz ise L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul. Bu 7 günlük kür ampul, aydınlık, pürüzsüz bir cilt için yüksek konsantre Glikolik asit içeriyor. Bu sayede de leke görünümünün azalmasına, pürüzsüz, aydınlık bir cilt görünümünün oluşmasına destek oluyor.

Gece bakım rutinimizde, gece kreminden önce uyguluyoruz. Peeling etkili olduğu için, sabah güneş koruyucu krem uygulamayı da unutmuyoruz. İlk kullanımla beraber cilde hızlı etki ettiği için şu anki favoriler listemizde üst sıralardaki yerini aldı diyebiliriz! :)

3.Lazer peeling

Lazer peeling

Lazer ile yapılan peeling uygulaması, yüz kırışıklıkları, lekeler veya akne izleri gibi cilt düzensizliklerini azaltmaya yönelik bir işlemdir. Cilde kısa, konsantre titreşimli ışık huzmeleri verilir ve cilt katmanının soyulması sağlanır.

Lazer peeling ne işe yarar?

Göz, dudak çevresindeki, alındaki ince çizgilerin veya kırışıklıkların, derin sivilce izlerinin düzelmesine destek olur. Tabii ki bu işlem de uzman kontrolünde yapılmalıdır. Cilt yüzeyinin yenilenmesini sağlar.

Lazer peeling nasıl yapılır?

Cilt uygulama öncesinde temizlenir ve ışınlardan korumak için gözlük yerleştirilir. Ardından öncesinde ayarlanmış alan, tarayıcı tarafından işaretlenir. Bu alana arka arkaya lazer atışı yapılır. Uygulanacak cilde göre 20 dakika ve 1 saat arasında bir uygulama yapılır.

Peeling sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

Peeling sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

3 peeling uygulaması sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

1.Her zaman söylediğimiz gibi, güneş koruyucu krem kullanmak şart! Cilt tipi, cilt ihtiyacı fark etmeksizin mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekiyor. Peeling sonrasında da, cildin dış etkenlere karşı savunmasız olacağı için doktorunun tavsiye ettiği güneş koruyucu kremleri kullanmalısın.

Editör önerisi: Cildini nemlendirirken yüksek faktörlü koruma sağlayan SkinCeuticals Ultra Facial UV Defense SPF 50 kullanabilirsin. Bu güneş koruyucu krem, içerdiği Mexoryl SX ve XL ile cildi UVA/UVB ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyor.

2. Kullandığın cilt bakım ürünlerini de göz önünde bulundurmalısın. Bazı ilaçlar, retinoid kremler veya retinol veya benzoil peroksit gibi içeriklere sahip ürünler cildinin daha fazla hassaslaşmasına neden olabilir.

Peeling sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

3. Mutlaka cilt tipine uygun bir peeling yöntemi seçmelisin. Bunu da bir uzmana danışarak yapmalısın. Eğer cildin çok fazla hassassa kimyasal peeling gibi uygulamalar cildin için tahriş edici olabilir. Tercihini mutlaka dermatoloğuna danışarak yapmalısın.

4. Cildine karşı nazik olmalısın. Peeling etkili temizleyici kullanıyorsan hızlı hareketler yerine nazik, yumuşak hareketlerle uygulamalısın. Aynı şekilde kimyasal ya da lazer peeling yaptırdıktan sonra da cildin hassaslaşacağı için sert kimyasallar içeren temizleyiciler, kremler yerine dermatoloğunun önerdiği ürünleri kullanmalısın.

Peeling sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

5.Eğer cildinde herhangi bir kesik, güneş yanığı, yara ya da uçuk gibi bir problem varsa peeling yapmamalısın.

6. Nemlendirici kullanmaya özen göstermelisin. Peeling yaptıktan sonra cildindeki nemi tutmak için nemlendirici krem kullanabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap