1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Cilt Temizleme

Peeling Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış!

3 dk.
Peeling Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış!
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Mükemmel bir cilt görünümü için peeling çok önemli. Ölü cilt hücrelerinden, yağdan, kirden, kalıntılardan kurtularak, cildimiz arınır ve sağlıklı bir ışıltıya sahip olur. Ancak peeling ürünleri hakkında doğru bilinen birçok yanlış var. Bu yanlışların doğrularını hemen öğrenmeye ne dersin?

Yanlış: Haftada birkaç kez peeling yapmak gerekir.

peeling yapmak

Doğrusu: Haftada birkaç kez değil, 1 kez peeling yapmak normaldir. Haftada birkaç kez peeling yapmak yerine en fazla 1 kez peeling yapmalısın. Cildin kuruysa, hassassa ve kolayca tahriş oluyorsa da peeling’i iki haftada bir kez ile sınırlaman gerekir.

Kuru ciltlerin de ölü cilt hücrelerden arınmak için peeling yapması gerekir. Ancak uyguladığın peeling’in yumuşak bir formüle sahip olması, nazikçe cilde uygulanması gerekir. Bununla birlikte, cildin karma veya yağlı ise, haftada 1 kez peeling yapmanı öneririz.

Yanlış: Peeling, cildin pH dengesini bozar.

peeling

Doğrusu: Doğru ürünlerle, doğru şekilde uygulandığında peeling, cildin pH dengesini bozmak yerine dengede olmasına destek olur. Eğer herhangi bir cilt rahatsızlığın yoksa cildin çok fazla kuruysa ve hassassa, peeling etkili temizleyicileri cildine nazikçe uygulayarak kullanabilirsin. Tabii bu temizleyicinin hassas ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olduğundan emin olmalısın.

Yanlış: Peeling olgun ciltlere yapılır.

Peeling

Doğrusu: Peeling etkili temizleyicileri ergenlik çağından itibaren, tabii dermatoloğa danışarak, herkes kullanabilir. Özellikle ergenlik çağında ortaya çıkan sivilceler, cilt yağlanması gibi sorunlar için cildi arındırmak önemli olduğundan, cilt tipine uygun peeling etkili temizleyiciler cildin yağ ve kirden arınmasını sağlayabilir.

Yanlış: Peeling yapmak cilde zarar verir.

Peeling

Doğrusu: Peeling sadece cildimizi ölü hücrelerden arındırmakla kalmaz, aynı zamanda hücre yenilenmesini de arttırır. Cildimizi derinlemesine temizleyerek, uyguladığımız cilt bakım ürünlerindeki aktif maddelerin cilt tarafından emilimini kolaylaştırır. Böylece kullandığın cilt bakım ürünlerinden en yüksek faydayı alabilmene destek olur.

Yanlış: Peeling cildi acıtır.

Doğrusu: Peeling yapmak deyince çoğumuzun aklına cildi acıtan bir işlem geliyor. Ancak peeling etkili temizleyiciler, cilde doğru şekilde uygulandığında cildi acıtmadan, nazikçe temizler. Eğer peeling sırasında cildin acıyorsa, bu durum ya formülü değiştirmen ya da daha yumuşak şekilde uygulaman gerektiği anlamına gelir. Peeling sonrasında cildin kızarmamalı veya gergin hissetmemeli, tahriş olmamalıdır. Ayrıca sonrasında da nemlendirici krem uygulamayı unutmamalısın.

Editör önerisi: Cildini yumuşatıp kuruluğu yatıştıran, kakao ve Hindistan cevizi yağları içeren L’Oréal Paris Besleyici Şeker Peelingi’ni duymuş muydun? Besleyici Şeker Peelingi, içerdiği Hindistan Cevizi ile cilt bariyerini koruyor, kakao tanecikleri ile de cildi yumuşatıyor. Bizim de favorilerimiz arasında! :)

Yanlış: Kimyasal peeling dışındaki peeling uygulamaları bir işe yaramaz.

Peeling

Doğrusu: Kimyasal peeling, lekeler, sivilce izleri gibi cilt sorunları için, dermatologlar ve uzmanlar tarafından uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde cildin üst katmanı soyulur ve cildin yenilenmesi amaçlanır. Evde uygulanabilen peeling etkili cilt temizleyiciler ise, cildin derinlemesine temizlenmesini, siyah noktalardan, kalıntılardan arınmasını sağlar. Kısacası bir işlem tıbbi destekliyken, diğeri temizlik, arındırma işlevindedir. Yani aralarında uygulama açısından, cilde etkileri açısından farklar vardır. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap