Cilt Temizleme

Peeling Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

4 dk.
Peeling Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Peeling nedir? Ne işe yarar? Evde peeling nasıl yapılır? Bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Mükemmel bir cilt görünümü için peeling çok önemli. Ölü cilt hücrelerinden, yağdan, kirden, kalıntılardan kurtularak, cildimiz arınır ve sağlıklı bir ışıltıya sahip olur. Ancak peeling ürünleri hakkında doğru bilinen birçok yanlış var. Bu yanlışların doğrularını hemen öğrenmeye ne dersin?

1- Peeling nedir?

1- Peeling nedir?

Peeling, İngilizcede soymak anlamına geliyor. Peeling nedir sorunun yanıtı ise cildin üst katmanındaki ölü derileri arındırmak anlamına geliyor. Genellikle fiziksel ve kimyasal peeling olarak ikiye ayrılıyor. Fiziksel peeling ürünleri pütürlü ve tanecikli bir yapıya sahip ve cildin üst katmanına etki ederken, kimyasal peeling ürünleri ise AHA ve BHA asitleri içeren formülleriyle cildin alt katmanına etki ediyor.

2- Peeling ne işe yarar?

2- Peeling ne işe yarar?

Peeling ne işe yarar diye düşünüyorsan, cildin üst katmanındaki ölü derileri, kirleri, pürüzleri ve renk eşitsizliklerini gidermeye yarıyor. Cildi ölü deri ve kirlerden arındırmak, sağlıklı bir cilt görünümü için etkili bir sonuç veriyor. Aynı şekilde asit kullanarak ciltte mikro peeling etkisi yaratmak da ciltteki pürüzleri, renk eşitsizliklerini ve lekeleri gidermeye yardımcı oluyor.

3- Peeling çeşitleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknik olarak 2 çeşit peeling bulunuyor: Fiziksel peeling ve kimyasal peeling. Bunun dışında kimyasal peeling kendi içinde hafif, orta ve derin kimyasal peeling olarak çeşitleniyor.

Karbon peeling, lazer peeling ve doğal peeling de peeling çeşitleri arasında yer alıyor.

4- Fiziksel peeling nedir?

4- Fiziksel peeling nedir?

Fiziksel peeling, cildin üst katmanına etki eden, peeling ürünleri veya peeling cihazları ile yüzeysel olarak uygulanan bir peeling yöntemi. Güzellik marketlerinden satın aldığımız, tanecikli peeling ürünleri, fiziksel peeling sınıfına giriyor. Cildin üst katmanına uygulanıyor ve yüzeydeki ölü derileri ve kirleri arındırmaya yardımcı oluyor.

5- Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling ise güzellik merkezlerinde dermatolog veya uzman kontrolünde yapılan, salisilik asit, glikolik asit gibi AHA ve BHA asit formlarının uygun oranlarda kullanılarak yapılan bir peeling çeşidi. Kimyasal peelingde uygulanan bu asit içerikleri, cildin daha alt katmanlarına etki ederek cilt yüzeyinde mikro soyulma etkisi yaratıyor.

Ciltteki lekeler, renk eşitsizlikleri, ince çizgiler, kırışıklıklar, sivilce ve yara izlerini gidermek için kullanılan kimyasal peeling hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makalemize göz atabilirsin.

6- Cilt tipine göre peeling seçimi nasıl olmalı?

Peeling yaparken cilt tipine göre peeling seçmek son derece önemli. Cildin yapısına ve ihtiyacına göre seçeceğin peeling ile cildine zarar vermeden doğru sonuçlara ulaşabilirsin.

Kuru ciltler için peeling: Kuru ciltler için peeling seçimi, cildi kurutmayacak içeriklerde olmalı.
Normal ciltler için peeling: Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesi için tüm cilt tiplerine uygun peelingler tercih edilebilir.
Yağlı ve karma ciltler için peeling: Ciltteki fazla yağı arındıracak, gözeneklerde biriken kir ve yağları arındıracak, kömür ve salisilik asit içerikli peelingler tercih edilebilir.
Hassas ciltler için peeling: Cilt zaten hassas olduğu için, tahriş olmasına neden olmayacak, daha minik taneli fiziksel peelingler ile niasinamid gibi yatıştırıcı içerikler barındıran peelingler tercih edilebilir.

7- Yüze peeling ne zaman yapılmalı?

7- Yüze peeling ne zaman yapılmalı?

Peeling ne sıklıkta yapılmalı sorusu, tamamen uygulanan peelingin cinsine ve cilt tipine göre değişebiliyor. Eğer kimyasal peeling ise bunu dermatologlar ve uzmanlar ihtiyaca göre belirler. Evde peeling yapıldığında ise haftada en fazla 1-2 kez yapılması öneriliyor.

8- Evde peeling nasıl yapılır?

8- Evde peeling nasıl yapılır?

Evde peeling yapmanın birden fazla yolu var. Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, güzellik marketlerinden cilt tipine uygun satın alacağın tanecikli peelingleri haftada 1-2 kez cilt bkaım rutinine dahil edebilirsin. Makyajını temizledikten sonra veya duşta peelingi yüzüne uygulayabilirsin. Daha sonra serum ve nemlendirici adımını atlamamalısın.

Evde peeling yapmanın diğer bir yolu ise AHA ve BHA içeren serumlar kullanmak. Akneye eğilimli bir cilde sahipsen salisilik asit içeren bir serum kullanabilir, cilt lekeleri ve renk eşitsizliği için de glikolik asit içeren serum ve ampuller kullanabilirsin.

Editörün Önerisi: Eğer cildinin daha eşit tonda ve aydınlık görünmesini istiyorsan, L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul'ü kullanabilirsin. %10 glikolik asit içeren bu cilt bakım ampulleri, bir hafta boyunca kür olarak kullanıldığında, cilt lekelerinin görünümünü azaltıyor, aydınlatıyor ve daha pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Bu ampulleri daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

9- Peeling cildin pH dengesini bozar mı?

9- Peeling cildin pH dengesini bozar mı?

Doğru ürünlerle, doğru şekilde uygulandığında peeling, cildin pH dengesini bozmak yerine dengede olmasına destek olur. Eğer herhangi bir cilt rahatsızlığın yoksa cildin çok fazla kuruysa ve hassassa, peeling etkili temizleyicileri cildine nazikçe uygulayarak kullanabilirsin. Tabii bu temizleyicinin hassas ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olduğundan emin olmalısın.

10- Peeling cilde zarar verir mi?

Kontrollü bir şekilde yapıldığında peeling cilde zarar vermez. Tanecikleri peelingleri çok sık ve bastırarak uygulamak cildi tahriş edebilir, ama nazik şekilde ve haftada 1-2 kez yapıldığında cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Aynı şekilde asitli kimyasal peelingleri gerektiğinden fazla miktarda ve sık uygulamak, birbiriyle uygun olmayan asit içeriklerini bir arada kullanmak da cildi tahriş edebilir. Hangi asitlerin bir arada rahatlıkla kullanılabileceğini öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsin.

Editörün önerisi: Evde peeling yapmak için sana çok severek kullandığımız ve etkisine bayıldığımız bir peeling önerimiz var. L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı, formülündeki 3 doğal şeker ve üzüm çekirdeği yağı ile cildi ölü derilerden arındırırken aynı zamanda ışıltı kazanmasını sağlıyor. Suyla birleşince eriyen, nazik bir forma dönüşen bu yüz peelingi, cildin yumuşacık ve pürüzsüz olmasını sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap