Cilt Temizleme

Peeling Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

5 dk.
Peeling Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Peeling nedir? Ne işe yarar? Evde peeling nasıl yapılır? Bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Mükemmel bir cilt görünümü için peeling çok önemli. Ölü cilt hücrelerinden, yağdan, kirden, kalıntılardan kurtularak, cildimiz arınır ve sağlıklı bir ışıltıya sahip olur. Ancak peeling ürünleri hakkında doğru bilinen birçok yanlış var. Bu yanlışların doğrularını hemen öğrenmeye ne dersin?

Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?

Peeling, İngilizcede soymak anlamına geliyor. Peeling nedir sorunun yanıtı ise cildin üst katmanındaki ölü derileri arındırmak anlamına geliyor. Genellikle fiziksel ve kimyasal peeling olarak ikiye ayrılıyor. Fiziksel peeling ürünleri pütürlü ve tanecikli bir yapıya sahip ve cildin üst katmanına etki ederken, kimyasal peeling ürünleri ise AHA ve BHA asitleri içeren formülleriyle cildin alt katmanına etki ediyor.

Peeling ne işe yarar diye düşünüyorsan:

 • Cildin üst katmanındaki ölü derileri arındırır.
 • Kirleri temizleyerek cildin arınmasını sağlar.
 • Ciltteki pürüzlerin giderilmesini sağlar.
 • Renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olur.
 • Cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Peeling nasıl yapılır?

Peeling nasıl yapılır? sorusunun yanıtını ise kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Cildini bir yüz temizleme jeli ile yıka
 • Cildin ıslakken peelingi cildine uygula
 • Dairesel hareketlerle nazikçe masaj yap.
 • Çene, burun kenarı, burun üzeri ve alın gibi daha yağlı olan bölgelere odaklan.
 • Yüzünü iyice durula.
 • Serum ve nemlendirici uygula.

Cilt tipine göre peeling seçimi nasıl olmalı?

Peeling yaparken cilt tipine göre peeling seçmek son derece önemli. Cildin yapısına ve ihtiyacına göre seçeceğin peeling ile cildine zarar vermeden doğru sonuçlara ulaşabilirsin.

 • Kuru ciltler için peeling: Kuru ciltler için peeling seçimi, cildi kurutmayacak içeriklerde olmalı.
 • Normal ciltler için peeling: Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesi için tüm cilt tiplerine uygun peelingler tercih edilebilir.
 • Yağlı ve karma ciltler için peeling: Ciltteki fazla yağı arındıracak, gözeneklerde biriken kir ve yağları arındıracak, kömür ve salisilik asit içerikli peelingler tercih edilebilir. Karma ciltler için peeling yaparken de sadece T bölgesine yoğunlaşman yeterli olacak.
 • Hassas ciltler için peeling: Cilt zaten hassas olduğu için, tahriş olmasına neden olmayacak, daha minik taneli fiziksel peelingler ile niasinamid gibi yatıştırıcı içerikler barındıran peelingler tercih edilebilir.

Peeling çeşitleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknik olarak 2 çeşit peeling bulunuyor: Fiziksel peeling ve kimyasal peeling. Bunun dışında kimyasal peeling kendi içinde hafif, orta ve derin kimyasal peeling olarak çeşitleniyor.

Peeling çeşitlerine genel olarak bir göz atacak olursak:

 • Fiziksel peeling: Evde uyguladığımız, kozmetik marketlerden satın aldığımız minik tanecikli peeling ürünleriyle yapılan peeling çeşididir. Cilt yüzeyini arındırmaya ve temizlemeye yardımcı olur.              
 • Kimyasal peeling: Cildi yenilemek, cilt görünümünü iyileştirmek için tercih edilen peeling türüdür. Genellikle AHA ve BHA asitleri içeren serumlar ile yapılır. Güzellik merkezlerinde bu asitler gerekli oranlarda yüze uygulanır ve kimyasal peeling ile yüzün mikro derecede soyulması hedeflenir.
 • Lazer peeling: Lazer ile yapılan peeling uygulaması, yüz kırışıklıkları, lekeler ve izlerin giderilmesi hedeflenir. Güzellik merkezlerinde uzman dermatologlar tarafından yapılır.
 • Karbon peeling: Ana maddesi karbon kömürü olan karbon peeling işleminde ciltteki gözeneklerin, izlerin ve lekelerin giderilmesi hedeflenir.
 • Vücut peelingi: Vücuttaki pürüzleri, inatçı kirleri ve ölü derileri gidermek için evde uygulanabilir. Vücut peeling ürünleri ve peeling sabunlarıyla, ipek keselerle yapılabilir.
 • Dudak peelingi: Sürekli kuruyan ve çatlayan dudaklardaki ölü derileri gidermek için uygulanır. Yüz peelingi ürünleri dudak peelingi için uygundur. Ayrıca dudak peelingleri de bulunmaktadır.
 • El peelingi: Ellerin kuruyup çatlaması sonucu ortaya çıkan mat görünümü gidermek, ölü derileri gidermek için yapılır. El peelingi aynı zamanda tırnak etlerini gidermek için de etkilidir.

Peeling öncesi yapılması gerekenler

Peeling öncesi dikkat etmen gerekenler

Peeling yapmadan önce aşağıdaki adımlara dikkat edebilirsin:

 • Makyaj varsa temizlemelisin.
 • Cildin ıslak veya nemli olmalı.
 • Cildinde tahriş, hassiyet veya yara varsa peeling uygulamamalısın.

Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peeling yaptıktan sonra ise aşağıdaki noktalara dikkat etmelisin:

 • Evde peeling yaptıktan sonra cildini mutlaka nemlendirmelisin.
 • Kimyasal veya fiziksel peeling fark etmeksizin mutlaka güneş kremi kullanmalısın.
 • Eğer cildinde hassasiyet oluşursa, onarıcı yüz kremlerini kullanabilirsin.
 • Eğer geniş gözeneklerden şikayetçiysen, peeling sonrası cildin iyice arınacağı için gözenek sıkılaştırıcı tonik uygulayabilirsin.

Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde peeling yapmanın birden fazla yolu var. Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, güzellik marketlerinden cilt tipine uygun satın alacağın tanecikli peelingleri haftada 1-2 kez cilt bkaım rutinine dahil edebilirsin. Makyajını temizledikten sonra veya duşta peelingi yüzüne uygulayabilirsin.

Evde peeling yapmanın diğer bir yolu ise AHA ve BHA içeren serumlar kullanmak. Akneye eğilimli bir cilde sahipsen salisilik asit içeren bir serum kullanabilir, cilt lekeleri ve renk eşitsizliği için de glikolik asit içeren serum ve ampuller kullanabilirsin.

Peeling Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Peeling ne sıklıkta yapılmalı sorusu, tamamen uygulanan peelingin cinsine ve cilt tipine göre değişebiliyor. Eğer kimyasal peeling ise bunu dermatologlar ve uzmanlar ihtiyaca göre belirler. Evde peeling yapıldığında ise haftada en fazla 1-2 kez yapılması öneriliyor.

Peeling Cildin pH Dengesini Bozar Mı?

Doğru ürünlerle, doğru şekilde uygulandığında peeling, cildin pH dengesini bozmak yerine dengede olmasına destek olur. Eğer herhangi bir cilt rahatsızlığın yoksa cildin çok fazla kuruysa ve hassassa, peeling etkili temizleyicileri cildine nazikçe uygulayarak kullanabilirsin. Tabii bu temizleyicinin hassas ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olduğundan emin olmalısın.

Peelingin Cilde Zarar Verir Mi?

Kontrollü bir şekilde yapıldığında peeling cilde zarar vermez. Tanecikleri peelingleri çok sık ve bastırarak uygulamak cildi tahriş edebilir, ama nazik şekilde ve haftada 1-2 kez yapıldığında cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Aynı şekilde asitli kimyasal peelingleri gerektiğinden fazla miktarda ve sık uygulamak, birbiriyle uygun olmayan asit içeriklerini bir arada kullanmak da cildi tahriş edebilir. Hangi asitlerin bir arada rahatlıkla kullanılabileceğini öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsin.

Peeling Önerisi:

Evde peeling yapmak için sana çok severek kullandığımız ve etkisine bayıldığımız bir peeling önerimiz var. L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı, formülündeki 3 doğal şeker ve üzüm çekirdeği yağı ile cildi ölü derilerden arındırırken aynı zamanda ışıltı kazanmasını sağlıyor. Suyla birleşince eriyen, nazik bir forma dönüşen bu yüz peelingi, cildin yumuşacık ve pürüzsüz olmasını sağlıyor.

Peeling Etkili Serum Önerisi:

Eğer cildinde siyah nokta, gözenek ve diğer cilt problemleri varsa, AHA ve BHA içeren peeling etkili bir serum kullanabilirsin. Garnier AHA + BHA Kömür Serum, formülündeki %4 niacinamide, AHA ve BHA asitleri ile ciltte peeling etkisi yaratarak cildin daha mat, pürüzsüz eşit tonda olmasını sağlıyor. Düzenli olarak kullanıldığında ise gözenek ve siyah noktaların azalmasını sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap