Sağlıklı Beslenme

Nane Çayı Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Nane Çayı Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

En sevilen bitki çaylarından biri olan nane çayını yakından inceliyoruz. Nane çayı nasıl hazırlanır? Nane çayının faydaları nelerdir?

Bitki çayları arasında en ferah ve rahatlatıcı etkisi olan nane çayı aynı zamanda da oldukça faydalı bir içecek. Nane çayının faydalarını öğrendikten sonra her gün az bir bardak nane çayı içmek isteyeceksin. 

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

1- Güçlü antioksidan etkisi vardır

Nane çayı en güçlü antioksidanlardan biridir. Cilde zarar verebilecek olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor ve vücudu serbest radikallere karşı koruyor. 

Antioksidan maddeler içeren nane çayı, cildin aşırı yağlanmasını azaltarak sebum üretimini dengeliyor. Böylece ciltte istenmeyen siyah nokta, akne gibi sorunlar azalıyor. Günde en az bir bardak nane çayı içmek cilt sağlığına çok iyi gelecek! 

2- Burun tıkanıklığını açar

Nane çayı en çok grip, nezle gibi hastalık döneminde içiliyor. Tıkalı burun kanallarının açılmasını sağlayan ve daha rahat nefes almana yardımcı olan nane çayı her hastalık döneminin vazgeçilmezidir. 

Nane çayı içmek, burun sinüslerinin açılmasına, daha ferah nefes almaya ve grip belirtilerinin azalmasına yardımcı olabiliyor. Mentollu kokusu sayesinde solunum yolunu rahatlatan nane çayına bir dilim limon eklemeyi de unutma. Limonlu nane çayının baş ağrısına iyi geldiği biliniyor. 

3- Sakinleştirir

Nane çayı içmenin sakinleştirici etkisi olduğunu biliyor musun? Özellikle stresli anlarda içilen nane çayı, vücudu rahatlatıyor ve stresin azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda nane çayı içenler rahatlatayarak daha kolay uykuya geçtiklerini de söylüyorlar. 

Nane çayının içeriğindeki mentol sayesinde zihin uyarılıyor ve strese yer veren düşüncelerin baskınlığı azalıyor. Böylece daha rahat ve sakin hissedebiliyorsun. 

4- Mideye iyi gelir

4- Mideye iyi gelir

Mide problemi yaşayanlar nane çayının mideye ne kadar iyi geldiğini bilirler. Nane çayı içmek mide asitlerinin düzenlenmesine iyi geliyor ve mide yanmasını azaltıyor. Yemek yedikten sonra bir bardak nane çayı içmek hem sindirimi kolaylaştırır, hem de gaz problemlerinin azalmasına yardımcı olur. Nane çayı neye iyi gelir diye merak ediyorsan mideye çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. 

5- Regl ağrısını azaltır

Nane çayının adet söktürücü özelliği vardır. Özellikle reglin ilk günlerinde yaşayan ağrı ve kramp hissini azaltarak regl döngüsünün başlamasına yardımcı oluyor. Adet söktürücü çay ihtiyacın varsa nane çayını reglin ilk günlerinde mutlaka içmelisin. 

Regl döneminde günde bir bardak nane çayı içmek karın ağrısına iyi gelir ve bu dönemdeki değişken ruh halini düzenler. Seni rahatlatır ve regl dönemini daha mutlu tamamlamana yardımcı olur. 

6- Sivilcelere iyi gelir

Nane çayı içenler sivilcelere iyi geldiğini söylüyorlar. Özellikle hormonları düzenleme etkisi sayesinde, nane çayının çene ve çevresindeki hormonal sivilcelere iyi geldiği düşünülüyor.

Editörün Favorisi

Cilt kusurlarından şikayetçiysen sana La Roche Posay Effaclar Duo (+) Bakım Kremi'ni öneririz. Cilt kusurlarının görünümünü azaltan ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan bu bakım kremi bizim de favorilerimizden biri! Cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olan La Roche Posay Effaclar Duo, cilde doğal bir matlık kazandırıyor ve istenmeyen parlamayı durduruyor. Yağlı bir his bırakmayan bu nemlendirici krem, cildinde ağırlık yapmaz ve rahatsız etmez. Yağlı ve karma cildine iyi gelecek bir bakım kremi arıyorsan Effaclar krem ile tanışmalısın.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap