Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı nedir, nasıl yapılır?

4 dk.
Medikal cilt bakımı nedir, nasıl yapılır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt güzelliğine düşkün kişiler eminiz medikal cilt bakımının ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Profesyonel cilt bakımı, cildimize uygun cilt bakım ürünleriyle yapılan bir işlem. Peki, Medikal cilt bakımı gerçekten işe yarıyor mu? Kliniklerde yapılan cilt bakımlarına bugün yakından bakıyoruz. Cilt sorunlarına karşı yapılan medikal cilt bakımlarının derinliğine iniyoruz, belki evde sen de etkili cilt bakımı yapabilirsin, ne dersin?

Medikal cilt bakımı nedir?

Medikal cilt bakımı nedir?

Medikal cilt bakımı profesyonel ekipmanların kullanıldığı, cilt bakımına yönelik serumların sürüldüğü hedefe yönelik bir cilt bakımıdır. Medikal cilt bakımlarında siyah nokta temizleme, cilt canlandırma, cilt gençleştirme, yağlı veya kuru cilde yönelik işlemler yapılıyor. 

Medikal cilt bakımından en iyi etkiyi almak için düzenli yapılması çok önemli. 'Cilt bakımı yaptırdım, tekrar siyah noktalarım arttı' gibi şikayetleri çok duyuyoruz. Bu nedenle medikal cilt bakımına başlarken bunun tek seanslık bir işlem olacağını düşünme, ayda bir kere medikal cilt bakımı yaptırarak en iyi sonucu elde edebilirsin. Sen sormadan biz söyleyelim, medikal cilt bakımı acılı değil fakat cilt bakımı seansı sonrasında cildinde kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Birkaç saat içinde bu yan etkiler ortadan kalkar. 

Medikal cilt bakımı nasıl yapılır?

Medikal cilt bakımı nasıl yapılır?

Medikal cilt bakımı adımları ilk olarak temizlikle başlar. Cilt yüzeyi temizlenir, makyaj çıkarılır. Sonrasında yüze buhar tutularak gözeneklerin açılması sağlanır. Buhar uygulaması sayesinde cilt yüzeyi yumuşuyor ve gözeneklere biriken yağ, kir, makyaj artıklarının daha kolay çıkabiliyor. Bazı medikal cilt bakımlarında sivilceler ve akneler de cilt bakım uzmanı tarafından sıkılarak temizlenebiliyor. 

Temizlenen cildin ihtiyacına göre ultrasound veya yüksek frekans uygulamaları verilerek cildin kolajen üretimi destekleniyor. Böylece cilt sıkılaşıyor ve cilt yüzeyindeki ince kırışık görünümü ortadan kalkıyor. Cilt bakımının en son aşaması ise cildi nemlendirme ve cilt sorunlarına yönelik serum uygulama. Bu aşamada yağlı, kuru veya karma ciltlere göre serum seçilir ve cildi tedavi edecek kremler uygulanır. Krem emildikten sonra güneş kremi sürülerek cilt bakımı tamamlanır.  

Editörün Favorisi

En iyi güzellik kliniklerinin kullandığı SkinCeuticals serumlar, cilt lekeleri, sivilceler, kırışıklık ve kuruluk sorununu hedef alarak cildin düzelmesine yardımcı oluyor. Medikal cilt bakımında kullanılan en etkili serumlardan biri olan SkinCeuticals Discoloration Defense Serum, bizim de favorilerimizden. İnatçı leke sorununu tedavi eden, cilt rengini eşitleyen ve cilde daha aydınlık bir görünüm kazandıran bu serumu biz çok severek kullanıyoruz. 

Profesyonel cilt bakım uzmanlarının da önerdiği Discoloration Defense Serum'un formülündeki Traneksamik asit, niasinamid ve HEPES cilt lekelerine karşı etki gösteriyor. Bir türlü geçmeyen inatçı leke görünümünü yumuşatıyor ve renk düzensizliğini dengeliyor. Discoloration Defense Serum, günde iki kere uygulanabiliyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Medikal cilt bakımı sonuçları neler?

Medikal cilt bakımı sonuçları neler?

Hydrafacial cilt bakımı, Baby Face cilt bakımı gibi medikal cilt bakım uygulamaları cildin daha fresh, temiz, genç ve sağlıklı görünmesini amaçlıyor. Medikal cilt bakımlarının amacı, cildi profesyonel bir şekilde temizlemek ve cildin daha uzun süre sağlıklı görünmesini sağlamak. Medikal cilt bakımlarının evde yapılan cilt bakımlarından farkı uzmanlar tarafından yapılması ve profesyonel cilt bakım ürünlerinin kullanılması. 

Cilt bakımının sonucunda cildin parlak ve ışıl ışıl görünür. Cilt bakımı yaptıranlar, elini yüzüne götürdüğünde cildinin yumuşacık ve pürüzsüz olduğunu söylüyorlar. Bu etkinin sebebi ise cilde yapılan peeling ve gözenek temizleme işlemi! Sen de evde düzenli peeling yapar ve gözeneklerini temiz tutarsan yumuşacık etki yakalayabilirsin. 

Medikal cilt bakımı yaptırmalı mıyım?

Medikal cilt bakımı yaptırmalı mıyım?

Medikal cilt bakımının faydaları kadar zararlarını da konuşalım. Medikal cilt bakımlarında yapılan buhar banyosunun cildi kuruttuğu ve gözenekleri büyüttüğünü düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Buhar banyosu yapmak yüzü aşırı ısıttığı için cildin asit dengesini bozabilir ve nem dengesi alt üst olur. Cildin pH dengesi bozulduğunda egzama ve cilt kuruluğu meydana çıkar. 

Öncelikle medikal cilt bakımını güvendiğin ve uzman olduğuna emin olduğun kişilere yaptırmalısın. Buhar banyosu yerine cildine oksijen terapisi yapılan cilt bakımları cildine uzun vadede daha iyi gelebilir. Medikal cilt bakımlarında kullanılan teknoloji ve profesyonel ürünler nedeniyle cilt bakımı fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu söylememize gerek yok. Cilt bakımı yaptırmak yerine profesyonel ürünler satın alarak evde kendi cilt bakımını yapmak daha ekonomik olacak. 

Editörün Favorisi

Buhar banyosundan sonra biz, cildimizde oluşan kuruluk ve egzama sorununu kontrol altına almak için La Roche Posay Lipikar Baume AP+M kullanıyoruz. Tüm yüze ve vücuda kullanılabilen bu onarıcı bakım kremi, cildin kaşıntısını azaltıyor ve rahatlamasını sağlıyor. 

Çok kuru ve atopiye eğilimli olan ciltler için önerilen Lipikar Baume AP+M kuru ciltlerdeki kaşınma, rahatsızlık ve pul pul dökülme sorununu azaltıyor. Cildin ferahlamasını sağlıyor. Cildi derinlemesine beslediği için kuruluk ortadan kalkıyor ve cildin nemlenerek daha sağlıklı görünmeye başlıyor. 

Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Evde cilt bakımı yapılırken tıpkı kliniklerde kullanılan profesyonel ürünleri tercih edebilirsin. SkinCeuticals serumlar, cilt bakımı uzmanları tarafından geliştirilen en iyi serumların başında geliyor. Cildini temizledikten sonra günlük cilt bakımında SkinCeuticals ürünleri kullanarak evde profesyonel bir etki elde etmek mümkün. Cilt tipine ve ihtiyacına en uygun SkinCeuticals serumları keşfetmek için bu yazımızı okuyabilirsin. 

Cilt bakımında cildini nemlendirmek de oldukça önemli. Evde cilt bakımı yaparken içeriği zengin ve cildi yoğun nemlendiren kremleri tercih etmelisin. CeraVe Yüz Kremi GKF 25, cildin ihtiyacı olan Hyaluronik asit, Seramid ve Niasinamid'i cildine sağlar. Cildin gün boyu nemli ve sağlıklı görünür. Kontrollü Salınım Teknolojisi sayesinde nemlendirici uyguladıktan hemen sonra cildin kurumaz, gün boyu nemli hissedersin. CeraVe kremin içeriğindeki GFK 20 sayesinde güneşin zararlı etkilerinden de korunmuş olacaksın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap