Sağlıklı Beslenme

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Matcha çayı diyet ve sağlıklı beslenme konusunda ön plana çıkıyor. Japon çay kültüründe önemli bir yeri olan Matcha çayı, sağlıklı beslenme trendlerinin yükselişiyle birlikte artık dünyanın her yerinde ulaşılabilir hale geldi. Metabolizmayı hızlandırmasıyla ünlü olan Matcha çayı, antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Sadece bu kadar değil! Matcha çayı nedir ve faydaları nelerdir? Matcha çayı hakkında merak ettiğin soruları yanıtlıyoruz. 

Matcha çayı nedir?

Matcha çayı nedir?

Matcha çayı, tıpkı yeşil çay gibi, Camellia Sinensis bitkisinden üretilir. Fakat Matcha çayı farklı bir şekilde yetiştirildiği için daha zengin ve benzersiz besinlere sahip. Matcha çayını güneş ışığından korumak için toplanmadan önce bitkilerin üzeri 20 ila 30 gün önce örtülür. Böylece çay bitkisinin klorofil üretimi ve amino asit içeriği artırmış olur. 

Antioksidan açısından zengin olan Matcha çayı, elle toplanır ve dikkatli bir şekilde sapları, damarları temizlenir. Sonrasında kurutularak incecik bir toz haline gelir. Matcha çayını öğütmek ve ince toz haline getirmek uzun ve zahmetli bir süreçtir. 

Matcha çayının faydaları nedir?

Matcha çayının faydaları nedir?

Zengin antioksidan deposu: Matcha çayının detoks etkisi zengin antioksidan özelliğinden geliyor. Matcha çayı, klasik yeşil çaylardan üç kat daha zengin detoks etkisi yaratır. Yüksek oranda katehin ve polifenolden antioksidanları içeren Matcha çayı hücreleri onarır ve doku yenilenmesinde etkili rol oynar. 

Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar: Matcha çayı yüksek oranda kafein içeriyor. Ortalama 1 gram Matcha çayında 35 mg kafein bulunuyor. Kafeinin metabolizma canlandırıcı etkisi sayesinde daha hızlı incelebilir ve diyetinin daha verimli ilerlemesini sağlayabilirsin. Matcha çayının neredeyse hiç kalorisi olmaması sebebiyle diyet listelerinde hep karşımıza çıkıyor. 

Kolesterol azaltıyor: Matcha çayının kalp sağlığını koruduğunu biliyor muydun? Matcha çayı içmek trigliseritlerin ve LDL kolesterolün azalmasına yardımcı olur. Böylece kalp sağlığını koruyabilir ve damar tıkanıklığını da önleyebilirsin. 

Hafızayı güçlendirir: Matcha çayını içenler daha güçlü hafızaya sahip olduğunu söylüyorlar. Bunun nedeni Matcha çayının depamin ve serotonin üretimini hızlandırması. Matcha çayı içmek daha iyi odaklanmanı sağlar ve güçlü bir hafızaya destek olur. 

Stresi azaltır: Rahatlamak ve stresten uzak bir gün geçirmek için hemen bir fincan Matcha çayı siparişi vermelisin. Matcha çayının içeriğindeki L-theanine antioksidanı beyindeki alfa dalgalarını arttırıyor. Böylece uykun gelmiş gibi vücudun rahatlıyor ve gevşiyor. Matcha çayını içtikten sonra daha dinlenmiş hissediyorsun. 

Editörün Favorisi

Matcha çayının faydalarını cildinde görmek için seni Garnier Nem Bombası Yeşil Çay Özü Kağıt Maske ile tanışmaya davet ediyoruz. Yoğun nemlendirici özelliği olan yeşil çay özlü kağıt maske, cildini derinlemesine besliyor ve ferahlatıyor. Düzenli kullandığında yeşil çayı maskesinin gözeneklerini küçülttüğünü ve sıkılaştırdığını göreceksin. 

Garnier Nem Bombası Kağıt Maskeyi bir defa kullanmak bir haftalık nemlendirici serum kullanmakla eş değer. Matcha çayı içmek sağlığına ne kadar iyi geliyorsa, yeşil çaylı maske yapmak da cildine o kadar iyi gelecek. Garnier maskenin formülündeki Hyaluronik Asit sayesinde cildinde yoğun nemlendirme ve aydınlanma etkisi fark edeceksin. 

Matcha çayı nasıl hazırlanır?

Matcha çayı nasıl hazırlanır?

Matcha çayını hazırlamak çok kolay olsa da ilk deneme biraz kafa karıştırabiliyor. Öncelikle şunu belirtelim, matcha çayı toz halde satılıyor, yaprak halinde değil. Matcha çayını hazırlamak için klasik bambu karıştırıcı fırçaya ihtiyacın olacak. 

Klasik Matcha çayı için fincanına bir çay kaşığı çay tozunu koy ve üzerine yavaş yavaş kaynar suyu ekle. Matcha çayına su eklerken sürekli karıştırmalısın. Bambu Matcha çay fırçasıyla karıştırarak çayını hazırladığında köpüklü bir form yakalayacaksın. 

Matcha latte yapmak için de bir çay kaşığı matcha tozunun içine yarım bardak su, yarım bardak süt dökmelisin. Matcha tozunun üzerine sıvıları eklerken sürekli karıştırmayı unutma. Matcha çayını ister soğuk istersen de sıcak içebilirsin. Afiyet olsun! 

Detoks zamanı

Detoks zamanı

Matcha çayının detoks etkisiyle vücudunu ödüllendirirken yüzünü de es geçmemelisin. Cildine detoks yapmak için L'Oréal Paris Saf Kil Hassas Detoks Maskesi kullanmanı öneririz. Hassas Detoks Maskesi, 3 saf kil ve ebegümeci özü içeriyor. Cildindeki hassasiyeti yatıştırıyor ve derinlemesine nem kazandırıyor.

Cildinin kuru, mat ve cansız göründüğü günlerde saf kil maskesi yaparak cildini şımartmaya ne dersin? Kil maskesini cildinden temizlerken yüzünün ne kadar yumuşadığını ve aydınlık göründüğünü fark edeceksin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap