Kırışıklık

Marionette Çizgileri Nedir? Nasıl Geçer?

3 dk.
Marionette Çizgileri Nedir? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Yaş ilerlemesiyle birlikte yüzümüzde doğal kırışıklıklar, ince çizgiler ve sarkmalar görülmeye başlayabilir. Bugünkü konumuz ise yüzdeki Marionette Çizgileri...

Marionette kırışıkları nedir ve nasıl tedavi edilir? Marionette dolgusu, yaşlanma karşıtı kremler ve Marionette çizgilerine botoks... Sana uygun olan kırışıklık karşıtı yöntem hangisi? Cildini daha pürüzsüz gösterecek adımları açıklıyoruz.

Marionette çizgileri nedir?

Marionette çizgileri nedir?

Marionette çizgileri, yaşlanma ile meydana çıkan dudak çevresi kırışıklıklarıdır. Ağzın iki yanında, dudaklar ve çene arasında dikey olarak uzanan bu çizgiler, yüzün alt kısmında sarkmalara neden olabilir.

Marionette çizgilerine kukla çizgileri de denilebiliyor. Bunun sebebi kuklaların çenelerinin bölünmüş olmalarıdır. Kukla iplerinin yarattığı görünüme benzeyen Marionette çizgileri, yüzü olduğundan daha asık ve mutsuz gösterebilir. 

Marionette çizgileri ne zaman ortaya çıkar? Dudak çevresindeki cildimiz yüzün geri kalanına göre daha ince olduğu için Marionette çizgileri erken yaşlarda belirmeye başlar. Genellikle 40'lı yaşlarda ortaya çıkan Marionette çizgileri, bazı ciltler 20 veya 30'larda da görülmeye başlayabiliyor. Marionette çizgilerini azaltmak ve yüzünü daha pürüzsüz göstermek için makalenin devamına bekleniyorsun. 

Marionette çizgileri neden oluşur?

Marionette çizgileri neden oluşur?

Marionette çizgileri yüzdeki diğer kırışıklar gibi yaşla birlikte oluşan doğal kolajen kayıplarından kaynaklanır. Kolajen, cildimizi doğal olarak dolgunlaştıran bir proteindir. Yerçekimi de ayrıca çene çevresindeki cildin sarkmasında rol oynar ve kukla çizgilerini daha belirgin hale getirir.

20'li yaşlarınızda cildimiz elastikiyetini ve nemini kaybetmeye başlar, bu da ince çizgi ve kırışıklık riskini artırır. Uzun süreli güneşe maruz kalma, stres ve yetersiz beslenme de kolajen ve elastini zamanından önce parçalayarak yüzdeki kırışıklıklara neden olabilir.

Genetik sebepler de kukla çizgilerinin yoğunlaşmasında etki gösterebiliyor. Bazı kişilerde Marionette çizgileri daha belirgin olurken, bazı kişilerde daha yumuşak çizgiler olabilir. Sigara içmek, cildi nemlendirmemek ve cilt-dudak tipi kukla çizgilerinin görünümünü etkiler. 

Marionette çizgileri nasıl tedavi edilir?

1- Yüz germe ameliyatı

1- Yüz germe ameliyatı

Marionette çizgileri için kalıcı olduğu kabul edilen tek yöntem yüz germe ameliyatıdır. Yüz germe ameliyatı her ne kadar kalıcı etki yaratsa da, doğal yaşlanma süreci devam ettiği için cildinde yeni kırışıkların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. 

Eğer cildinde minimal kırışıklar varsa senin için mini yüz germe ameliyatı uygun olabilir. Mini yüz germe ameliyatının 2 hafta iyileşme süresi bulunuyor. Yüzün alt tarafına yapılan bu ameliyatta medikal iplerle yüz gerilerek daha pürüzsüz görünmesi amaçlanır. 

2- Marionette çizgileri için dolgu

Marionette çizgilerinin görünümü azaltmak için hyaluronik asit dolgularından faydalanabilirsin. Yüz dolgusu, bu bölgedeki kırışıkları doldurarak cildi daha gergin, sıkı ve pürüzsüz gösterir. Marionette çizgilerine dolgu yaptıranlar yüzlerinin daha genç ve dinamik göründüğünü söylüyorlar. Eğer dudak kenarlarında sarkma varsa minik dolgu dokunuşlarıyla dudaklarını daha kalkık ve güleç gösterebilirsin. 

Marionette çizgilerine dolgunun kalıcılığı ortalama 1,5-2 sene kadar sürebilir. Sürenin sonunda yeniden dolgu yaptırabilir veya farklı tedavi seçeneklerini araştırabilirsin.

3- Marionette çizgileri için botoks

3- Marionette çizgileri için botoks

Botulinum toksin tip A (Botoks) enjeksiyonları, ağız ve göz çevresindeki yüz kırışıklıkları için popüler çözümlerden biri oluyor. Botoks, enjeksiyon bölgesinin altındaki yüz kaslarını gevşetir. Böylece ciltteki kırışıklıklar azalmış bir görünüm kazanır.

4- Yanak kırışıklıkları için krem

Yanak kırışıklıkları için krem

Dudak çevresindeki ince çizgileri azaltmak ve cildinin daha genç görünmesi için bakım rutinine  L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 serisini eklemeni öneririz. Formülündeki konsantre Pro-Xylane, adenozine, LHA, centella asiatica, glikolik asit ve hyaluronik asit ciltteki ince kırışıkların azalmasına yardımcı oluyor ve cildi sıkılaştırıyor.

Revitalift lazer serisinde gündüz kremi, gece kremi, leke kremi, göz kremi, serum ve bakım ampül kiti bulunur. Marionette çizgileri gibi ciltteki yaşlanma izlerinin tamamında etki gösteren bu bakım serisini düzenli kullandığında kırışıklarının azaldığını görebilirsin. Marionette çizgileri için botoks ve dolgu fiyatlarından daha ekonomik olan bu seçenek uzun vadede cildinin pürüzsüz görünmesini sağlayacak. Temiz cildine ve boynuna sürebileceğin Revitalift lazer kremlerini hemen kullanmaya başlamalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap