Sağlıklı Beslenme

Likopen Nedir, Ne İşe Yarar?

3 dk.
Likopen Nedir, Ne İşe Yarar?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Likopen, domates, karpuz, biber gibi sebze ve meyvelerin elde edilen çok değerli bir içerik. Doğal ve sağlıklı içerikleri takından takip ettiğimizi biliyorsun. Likopen hem sağlığımız hem de cilt bakımı için çok değerli! Ciltte antioksidan etkisi yaratan ve cilt onarım sürecini destekleyen bu içeriği biz öğrenir öğrenmez cilt bakım rutinimize ekledik.  

Likopen içeren gıdaların formülündeki antioksidanlar, sağlığımıza iyi gelir ve yaşlılık belirtilerini azaltır. Sen de doğanın mucizelerini yakından tanımak istiyorsan likopen ile aranı iyi tutmalısın. 

Likopen nedir?

Likopen nedir?

Likopen, karotenoidler ailesinde domateslere, karpuzlara ve guava gibi tropikal meyvelere özel kırmızı tonlarını veren kırmızı bir besindir. Birden fala kırmızı ve pembe meyve ve sebzede doğal olarak bulunmasına rağmen, domatesler açık ara en fazla likopene sahipler. Domates olgunlaştıkça likopen içeriği de yükseliyor. 

Likopen güçlü bir antioksidan olarak biliniyor, bu nedenle cilt görünümü ve genel vücut sağlığımıza destek oluyor. Biliyorsun, antioksidanlar yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur, bu da daha dolgun bir cilt ve ince çizgilerin azalması anlamına gelir. Kısaca güzel haber, domatesler daha genç görünmenize ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza yardımcı oluyorlar! 

Likopen faydaları nelerdir?

Cilt bariyerini korur

Cilt bariyerini korurlar

Likopenin içeriğindeki yüksek antioksidanlar cildi korumakla görevliler. Derimiz, vücudun en büyük organı olduğu için hastalıklara karşı en önde gelen savunma hattı olmaktan sorumludur.

Likopen, sağlıklı cildin görünümün korurken cilde zarar veren oksidasyona karşı da cilt bariyerinin güçlenmesini sağlıyor. Likopen içeren krem ve besinlerin cilt dokusunu iyileştirdiği, cildin elastikiyetini desteklediğini ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. 

Editörün Favorisi

Cildini derinlemesine nemlendirmek ve 48 saat boyunca nemli hissetmek için Garnier Hyaluronik Aloe Jel kullanmanı öneriyoruz. Aloe Jel, %96 doğal içeriklerden meydana geliyor. İçeriğindeki hyaluronik asit ve aloe vera sayesinde cildini nemlendiriyor ve cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Garnier nemlendiricinin jel dokusu, cildinin ferahlamasını sağlıyor ve gün boyunca taze hissediyorsun. 

İnce çizgilerin azalmasına yardımcı olur

İnce çizgilerin azalmasına yardımcı olur

Antioksidanlar, ciltte kolajen hasarını önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Likopen özellikle ciltteki yaşlanma lekelerinin, cilt sarkmasının ve ince çizgilerin önlenmesine yardımcı olur. Likopenin içeriğindeki yüksek antioksidanlar, cildin gençliğini destekleyerek kolajen üretimini desteklerler. Böylece likopen tüketen ve likopen içeren kremler kullananlar yaşlanma belirtilerini daha geç görebilirler.

Editörün Favorisi

Cildindeki 7 yıl öncesine kadar uzanan ince çizgilerini azaltabileceğini biliyor musun? L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 ailesindeki kremleri ve serumları düzenli olarak 6 ay kullananlar, cildindeki 7 yıl öncesine ait ince çizgilerden kurtulma şansı yakalıyor. Nasıl mı? Formülündeki konsantre Pro-Xylane, adenozine, LHA, centella asiatica, glikolik asit ve hyaluronik asit sayesinde cilde derinlemesine anti aging bakım yaparak yüzün daha dolgun ve genç görünmesine yardımcı olur. Revitalift gündüz kremi, gece kremi, serum ve göz kremini düzenli olarak kullandığında sen de cildinde lifting etkisi ve gençleşme sonucu görebilirsin. 

Gözenekleri sıkılaştırır

Gözenekleri sıkılaştırır

Likopenin faydalarından biri de hassas cilt dahil her cilt tipi için uygun olması. Hassas ciltlerde meydana gelen kızarıklık ve kuruluk gibi sorunları dengeleyerek cildin yatışmasını sağlar. Antioksidan vücudun iltihaplanma sürecini yatıştırır, kızarıklığı ve tahrişi azaltır.

Likopeni yağlı cilde sahip olanlara da öneriyoruz. Yağlı ciltteki geniş gözenek sorununu azaltan ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan bu içeriği cilt bakım rutinine eklemelisin. Düzenli kullanımda cildinin daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

Editörün Favorisi

Cildindeki gözenekleri sıkılaştırmak için La Roche Posay Effaclar Jel'i cilt temizleme rutinine eklemelisin. Effaclar Jel, yağlı cildindeki sebum oranını dengeleyerek gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor ve cildindeki kusurları kontrol altına alıyor. 

Yüz yıkama jeli kullandıktan sonra cildinin pul pul kuruduğunu ve sertleştiğini hissediyorsan yanlış ürünler kullanıyorsun demektir. La Roche Posay Effaclar Jel, cildinde hassasiyet oluşturmadan cildini temizler, arındırır ve T bölgesindeki yağlanmayı azaltır. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap