Cilt Kuruluğu

Kuru Ciltlilerin Kış Aylarında Yaptığı Hatalar

4 dk.
Kuru Ciltlilerin Kış Aylarında Yaptığı Hatalar
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Kuru cilt; normal, karma ve yağlı cilt tiplerine nazaran daha fazla nem kaybediyor. Özellikle havanın iyice soğuduğu ve nem kaybının arttığı kış aylarında ekstra önlemler alarak cildin korunması gerekiyor. Fakat biz bu kez; “Kışın kuru ciltler için ne yapılmalı?” sorusunu değil, “Ne yapılmamalı?” sorusunu yanıtlayacağız. Ama önce, konumuzun ana hatlarını oluşturan “Kuru cilt neden olur?” ve “Kış cildi nasıl etkiler?” gibi soruların yanıtını verelim istiyoruz.

Cilt Neden Kurur?

Cilt Neden Kurur?

Sağlıklı bir cilt, yüzde 10 ila 20 arasında nem tutma kapasitesine sahip. Ciltteki nem oranı yüzde 10’un altına düştüğünde ise cilt kuruluğu meydana geliyor. Cilt kuruluğu, derinin en üst katmanında pullanma, kaşıntı ve kızarıklıkla beraber görülüyor. Bu durum genellikle; yetersiz su tüketimi, deri hastalıkları, havadaki nem oranının düşük olması, ısınma şekli, ilaç kullanımı, aşırı sıcak hava/su veya kimyasal maddelerden dolayı oluşsa da farklı bir sağlık sorunundan da kaynaklanabiliyor.

Kışın Cilde Etkileri Nelerdir?

Kışın Cilde Etkileri Nelerdir?

Yukarıda cildin kuruma sebepleri arasında yer alan havadaki düşük nem oranı, kuruluğun başlıca sebebini oluşturuyor. Aşırı soğuktan sıcak ortama geçiş, cildin nem kaybını artıran bir diğer etkeni oluşturuyor. Kapalı ortamlarda uzun saatlerin geçirilmesi de cildin kurumasını hızlandırıyor. Ayrıca kış mevsiminde su ihtiyacının azalması, sıvı tüketim sıklığını düşürüyor. Bu durum da cildin kurumasındaki bir diğer faktörü oluşturuyor. 

Kış Aylarında Yapılan Cilt Bakım Hataları

Kış Aylarında Yapılan Cilt Bakım Hataları

Kuru cilt tipine sahip biri olarak kış mevsimi, senin için bakım ve koruma mevsimi demek. Bu nedenle cildinin hiçbir noktasını es geçmemen gerekiyor. Ellerini, vücudunu, yüzünü ve dudaklarını her zaman kuru ciltler için günlük cilt bakımı ürünleriyle beslediğini ve koruduğunu zaten biliyoruz. Ancak yaptığın bazı hatalar ve ihmaller, cildinin çok daha fazla kurumasına neden oluyor. Öyleyse bunların ne olduğuna bir bakalım:

Güneş Kremi Kullanmamak

Kış aylarında hakim olan en yaygın hatalı düşünce, bu mevsimde güneş kremi kullanmanın gerekli olmadığıdır. Kuru ciltler için krem seçiminin yanı sıra güneş kremi kullanımı, tüm cilt tipleri ve mevsimler için geçerli olmasının yanı sıra senin için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Çünkü kışın kapalı havasında yeryüzünü çok etkilemediği düşünülen güneş ışınları, yaz mevsimine göre sadece yüzde 30 azalıyor. Bu da demek oluyor ki cildinin yazda maruz kaldığı hasarın yüzde 70’i kış aylarında da sürüyor.

Parfüm veya Alkollü Ürünler Kullanmak

Alkol, cildi kurutucu etkisinden dolayı yağlı ciltler için bile önerilmezken bir de sen düşün! Kuru cilt tiplerine özel geliştirilmiş bakım ürünlerini seçtiğini bildiğimizden, alkol içeren ürünlerden uzak durman gerektiğini hatırlatmaya gerek dahi duymuyoruz. Ancak parfümün cildinle koku olarak ne kadar uyumlu olursa olsun, onu doğrudan deriye uygulamak yerine giysilerine sıkmanı tavsiye ediyoruz. Böylece cildinde neden oluştuğunu bile anlamadığın kurulukları da hem çözmüş hem de önlemiş olursun.

Üşümemek için Cildini Sıcak Suyla Yıkamak

Kış, soğuk suyla da birleşince iyice çekilmez oluyor değil mi? Bu nedenle banyo, duş, el ve yüz temizliğinde bol bol sıcak suyla yıkanarak hem kışı bir nebze olsun unutuyor hem de keyif yaşıyorsun. Peki ya sonrasında ne oluyor? Halihazırda kuruyan cildin, sıcak suyun etkisiyle daha da nemsiz kalıyor. İnan, soğuğa yakın ılık su da cilt için oldukça keyifli! Tabii hemen sonrasında nemlendiricini eksik etmemek kaydıyla…

Sabunla Temizlenmek

Vücudun ve yüzün bir yana, ellerini dahi sabunla yıkamaman gereken bir dönemden geçiyorsun. Unutma, dışarıdaki her şey cildini kurutmak için adeta pusuda! İçerdiği ekstra köpüren ajanlarla cildindeki tüm yağı ve nemi söküp atan sabunlar ise onların müttefiki. Ve kışın cildin için gliserin katkılı, yağ veya süt formundaki temizleyicileri kullanmak, bu savaşta sana avantaj sağlayacak!


Editörün Favorisi

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem

Kuru ciltlerde nemsizlik kaynaklı dolgunluk kaybı ve ince çizgiler çok daha çabuk ortaya çıkıyor. Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle cildinin daha fazla kurumasına engel olmak için derinlemesine nemlendirmelisin. L'Oréal Paris'in Hyaluron Uzmanı Nemlendirici Krem'i, formülündeki çift moleküllü hyaluronik asit sayesinde cildi hem iyi bir şekilde nemlendiriyor hem de dolgunlaşmasını sağlıyor. Nemlenen ciltte de kırışıklık görünümü azalıyor ve pürüzsüzleşiyor. Üstelik SPF 20 içeren formülüyle bu nemlendirici cildi güneşin zararlı etkilerinden de koruyor.

vichy aqualia thermale rich cream

Cilt her gün neredeyse yarım litre kadar su kaybediyor. Hele bir de kış aylarında cildin kuruması çok daha hızlı gerçekleşiyor. Cildinin kaybettiği nemi yerine koymak ve uzun süre nemli kalmasını sağlamak için Vichy'nin Aqualia Thermale Rich Cream'ini kullanabilirsin. İçeriğindeki doğal hyalüronik asit, termal su, mineral tuzlar, sodyum PCA ve bitkisel gliserin ile cildi rahatlatıyor, 48 saat boyunca nemli kalmasını sağlıyor, nemsizlik çizgilerinin azalmasını sağlıyor ve yumuşatıyor. Soğuk kış günlerinde kuru cildin için iyi bir şey yapmak istersen, bu kremi yanından ayırmamanı öneririz!

L'Oreal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu

Kış aylarında cildinin nem ihtiyacını karşılamak, aynı zamanda da çok daha ferah, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlamak için L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu'nu kullanabilirsin. Formülündeki hyaluronik asit ve aloe vera ile nemi cilde 72 saate kadar hapseden bu nemlendirici bakım, cildin sağlıkla ışıldamasını, canlı ve taze görünmesini sağlıyor.

Ürünleri burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap