Cilt Kuruluğu

Kuru cilt ve nemsiz cilt arasındaki fark nedir?

3 dk.
Kuru cilt ve nemsiz cilt arasındaki fark nedir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Kuru cilt ve nemsiz cilt terimleri sana aynı gibi mi geliyor? Cilt bakım ürünü alırken kuru ve nemsiz cilt ürünleri arıyorsan sana yardımcı olmak isteriz. Cilt tiplerini yakından araştırdık ve ciltteki kuruluk, nemsizlik gibi sorunların nedenlerini öğrendik. Cilt bakımına başlamadan önce cilt sorununu en doğru şekilde tespit etmelisin. Kısaca cildin kuru mu yoksa nemsiz mi? Öğrenmek için makalenin devamını okumalısın. 

Kuru cilt ile nemsiz cilt arasındaki fark nedir?

Kuru cilt ile nemsiz cilt arasındaki fark nedir?

Evet, kuru cilt ile nemsiz cilt arasında farklar var! Kuru cilt = nemsiz cilt demek değildir. Nemsizlik aslında tüm cilt tiplerini etkileyebilen bir cilt sorunu. Yani yağlı veya karma cilt de nemsiz kalabilir. Nemsiz cildin sebebi ise çok basit: Yeterince nemlendirmemek. Cildin nem kaybetmesine neden olacak ve nem dengesini bozacak yanlış ürünler kullanmak da cildinde nemsizlik sorununu ortaya çıkarabilir. 

Kuru cilt ise ciltte minumum yağ üretimi olan cilt tiplerine verilen genel isim. Kuru cilt bir cilt sorunu değil, cilt tipidir. Kuru ciltlerde az sebum üretilmesinin sebebi genetik, iklim, hormonlar veya bir türlü çözülemeyen nemsizlik sorunu olabilir. 

Kısaca, kuru cilt derideki sebum yani yağ eksikliğinden kaynaklanır, nemsiz cilt ise derinin yeterli nemlendirilmemesinden meydana gelir. Kuru cilt aslında bir cilt tipi iken, nemsiz cilt için cilt sorunu olarak özetlenebilir.

Cildimin kuru mu yoksa nemsiz mi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Cildimin kuru mu yoksa nemsiz mi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Kuru cilt ve nemsiz cilt arasındaki farkı artık öğrendin. Peki, senin cilt tipin hangisi? Onu da hemen anlatalım. Nemsiz cilt yüzeyinde sert, kırışık ve kuru bir doku oluşabilir. Bunu sanki susuz kalmış toprak gibi düşünebilirsin. İhtiyacı olan nemi alamayan ciltte ince kırışıklar meydana gelir ve cilt donuk görünür. Aynı zamanda nemsiz ciltte, deri altındaki hücreler anormal olarak gelişen kuruluğu ortadan kaldırmak için aşırı sebum üretimine başlarlar. Bu da cilt yüzeyinde yağlı bir tabaka görünümü olarak yansır. Yani cildinde aşırı yağlanma ve parlama sorunu oluşmaya başladıysa bu da nemsiz kalan cildin işaretlerinden biri!

Kuru cilt tipinde ise ilk karşımıza çıkan işaret pul pul dökülme sorunu oluyor. Burun kenarlarında, dudak çevresinde derinin pul pul döküldüğünü görüyorsan kuru cilt tipine sahipsin demektir. Kuru ciltte gerginlik hissi de yaygındır.

Nemsizlik her cilt tipinde görüldüğü gibi kuru ciltte sıklıkla karşımıza çıkar. Bu nedenle yukarıdaki işaretlerden birkaçını cildinde görüyorsan dermatoloğa danışmanı öneririz. 

Cildini nasıl nemlendirebilirsin?

Cildini nasıl nemlendirebilirsin?

Cildin kuru veya nemsizse kullanacağın doğru cilt bakım ürünleri ile cildinin canlı görünmesini sağlayabilirsin. Kuru ve nemsiz ciltlerin nedenleri farklı olsa da aslında sonucu ortak: En iyi nemlendiriciyi bulmak. 

Cildinde nemsizlik dolayısıyla oluşan aşırı sebum üretimini kontrol altına almak ve cildine bakım yapmak için aşağıdaki ürünleri inceleyebilirsin. Nemsiz ve kuru cildine günde iki kere nemlendirici uygulaman gerektiğini unutma.

En iyi nemlendirici önerileri

Garnier Hyaluronik Aloe Krem

Garnier Hyaluronik Aloe Krem

Cildine nem sağlayacak ve daha aydınlık görünmesine yardımcı olacak harika bir içerikten bahsedelim: Hyaluronik Asit. Cildin nem dengesini düzenleyen ve ağırlığının 1000 katı kadar nem tutma özelliği olan hyaluronik asit, cilt nemlendirme etkisi için olmazsa olmaz! Garnier'in Hyaluronik Aloe Krem'i formülündeki %96 doğal kaynaklı içerikler sayesinde cildini derinlemesine nemlendiriyor. Nemlendirici kremin formülündeki Hyaluronik Asit ve Aloe Vera cildin 48 saate kadar nemli kalmasına yardımcı oluyor, pul pul dökülmeleri engelliyor. Nemsiz, kuru ve mat ciltlere önerilen Garnier Aloe Krem, cildi rahatlatır ve yatışmasını sağlar. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

La Roche Posay Hydraphase Intense Riche Nemlendici Krem

La Roche Posay Hydraphase Intense Riche Nemlendici Krem

Normalden kuruya dönük ciltler için La Roche Posay Hydraphase Intense Riche Nemlendici Krem'i öneriyoruz. Nemsiz ve kuru ciltlere uygun olan  Hydraphase Intense Riche krem, Hyaluronik asit parçaları ile güçlendirilmiş. Böylece cildinde hem su tutmaya yardımcı oluyor hem de nemlendirme etkisinin kalıcılığını sağlamak için hücresel bütünlüğü destekliyor. Çift etkiyle cildinde daha canlı ve aydınlık bir görünüm istemez misin?

Uzun süreli nemlendirme etkisi için günde iki kere La Roche Posay nemlendiriciyi temiz cildine uygula. Nemlendirici krem anında emilir ve cildinde rahatsız edici bir his bırakmaz. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap